Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Conectare microfon la Korg PA4X | ||
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| tncosmin |
|
||
![]() Registered Member #962
Joined: 21 Aug 2008Posts: 83 |
Salutare tuturor. Am un korg PA4X cumprat SH si am incercat sa conectez un microfon direct la clapa. Am incercat atat pe mufa XLR cat si pe jack 6.35mm, dar nu se aude nimic. Am setat din clapa iesirea pe left+right si am selectat microfonul la input asa cum arata in manual. Am incercat sa reglez din potentiometrul de gain din spate dar nimic. Mentionez ca nici ledul de la Audio in nu se aprinde. Am vizionat si ceva tutoriale dar desi am urmat totii pasii tot nu am sunet din microfon. Va rog daca aveti ceva sugestii sau posibile cauze pentru asta. |
||
| Back to top |
|
||
| CrysMM |
|
||
![]() Registered Member #16489
Joined: 10 Apr 2017Posts: 1003 |
Ce microfon ai? Daca este dinamic, sa fie Phantom power dezactivat. Testeaza cu alt cablu XLR. Vezi ca ai si pe clapa buton pentru microfon si volum. Edit: La un PA4X am gasit butonul de volum din spate defect, era intrerupt. [ Edited Tue, 02 Sep 2025, 09:13PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| tncosmin |
|
||
![]() Registered Member #962
Joined: 21 Aug 2008Posts: 83 |
Salut Crys si multumesc pentru ajutor. Am incercat un Shure PG58 pe intrarea XLR nu se aude nimic pe iesire. Am incercat cu microfon wireless pe intrarea de 6.35mm nimic. Ambele microfoane testate pe PA1000 pe care am avut-o inainte si functioneaza ok. Am desfacut clapa si am verificat potentiometrul de gain - pleaca de la 0 pana aprox 1000 kohmi - deci nue nimic in neregula cu el. O sa incerc cu alt microfon daca am ocazia sa vedem. |
||
| Back to top |
|
||
| iulinzx |
|
||
![]() Registered Member #18804
Joined: 05 Aug 2025Posts: 16 |
Salut Cosmin! Din ce am citit ai zis ca led ul audio in nu se aprinde, asta inseamna ca intrarea nu primeste niciun semnal, deci indiferent ce microfon bagi tu, nu o sa se auda nimic. Tin sa cred ca e dus preamplificatorul de la mic/line. Nu sunt meserias, dar sper sa te ajute! |
||
| Back to top |
|
||
| CrysMM |
|
||
![]() Registered Member #16489
Joined: 10 Apr 2017Posts: 1003 |
PG58 este dinamic, nu necesita Phantom power, vezi sa fie dezactivat din clapa. Daca nu ma insel potentiometrul de gain este legat prin fire la placa, verifica conexiunile, verifica si pinii de la mufa XLR din clapa. |
||
| Back to top |
|
||
| tncosmin |
|
||
![]() Registered Member #962
Joined: 21 Aug 2008Posts: 83 |
Multumesc pentru ajutor. Am sa incerc cu alt microfon sa vad daca e vreo diferenta, daca nu cred ca preamplificatorul e dus. Am verificat potentiometrul de gain si mufa pe placa totul arata ok.
|
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]






