Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ritmuri
 
<< Previous thread | Next thread >>
Vreau sa imi fac si eu style-uri!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
stan_gaby
Mon May 04 2009, 02:22PM

Registered Member #3258
Joined: Mon Nov 17 2008, 11:27PM
Posts: 65
eu am un psr s700 minel

Back to top
Robert Craciun
Mon May 04 2009, 02:50PM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
invata sa lucrezi pe cakewalk pro audio,sa-ti faci un mid format din minim 4 track-uri(toba,bass,tambal si chitara) si care sa aiba minim 2 masuri.Dupa aceea,fa-ti rost de un program de convertire,de preferat style works si convertesti cu ajutorul acelui program mid-ul pt clapa la care ai tu nevoie!...e mai bine totusi sa mergi la cineva acasa,care stie sa lucreze,si sa-ti arate aplicatiile ca sa poti lua notite!

Back to top
minel
Mon May 04 2009, 04:30PM
Guest
in principiu,pe orice clapa care editeaza stil-uri,trebuie intrat la edit stil sau in alte imprejurari,butonul rec.odata intrat,selectezi primul trac[tobe]te duci in patern sau user,acolo unde ai seturile de tobe,iti alegi una din ele,si te intorci la prima pagina.intri la setare stil,dai masurile 4/4 si numarul de masuri care doresti..2.4.6.8 etc...dai rec,si incepi sa bati de exemplu toba mare care se gaseste de obicei pe nota do.[in prima sau a doua octava]bineinteles,stabilesti si tempo.ca exemplu,dupa ce ai batut sa zicem 4 masuri,dai stop,si cauti prin pagini quantize.daca vrei sa faci un beat,o manea,manea samba,dai pozitia a doua la quantize si enter sau execute[depinde]daca vrei hora lenta sau sarba,dai la quantize pe pozitia a treia,si la fel,execute.sau enter.in continuare,pe acelasi trac,bati premierul[aceiasi treaba cu ce v-am zis ]si in final,cinelul..dacate pricepi din prima,le bati pe toate trei,si pe urma dai quantize la toate odata.mai departe acelasi lucru si la bas,si la tracurile urmatoare.dupa ce ai terminat,nu uita sa dai save.sper ca am explicat cat de cat pe inteles...nu prea am timpul necesar sa explic 100%..bafta.. aaa si inca ceva:la geampara cauta masura 7/16 sau macar 7/8..la clapele mai slabute[?]
3/4

[ Edited Mon May 04 2009, 04:33PM ]


Back to top
igoriokkk
Mon May 04 2009, 05:54PM

Registered Member #611
Joined: Tue Aug 05 2008, 12:00PM
Posts: 122
minel a scris ...

igor la qs300 cred ca ma depaseste,a avut nasul meu una,si era ciudata rau..


Nu as spune ca e chiar asa ciudata. Din contra e foarte compacta, eu sunt tare multumit de ea . Majoritatea au pareri bune despre acest model

[ Edited Mon May 04 2009, 05:55PM ]


Back to top
valirustic
Mon May 04 2009, 06:54PM

Registered Member #4546
Joined: Sat Dec 27 2008, 04:27PM
Posts: 32
O metoda si mai simpla este urmatoarea:
1. in cubase editezi ritmul ( tobe, bass, chord1,2, pad, phr1 si 2 selectand instrumente midi din placa de sunet a calculatorului) totul gandit pe tonalitatea do major ( asa ca sa fie mai simplu)
desigur respecti formulele de bass, tzambal etc.
2. dupa ce ai editat acest mid dupa bunul plac intro. break. fill. main A,B,C,D dupa cum ti-e voia si nevoia, conectezi clapa la calculator printr-un cablu midi cu gameport sau midi usb(psr3000,tyros2,3.s700,s900 etc atat stiu eu)
3 selectezi in stanga la midi in not conected si la midi out modelul de clapa ( la mine scrie yamaha usb 0-2)
4. pe clapa intri la style creator si dai new style
5. selectezi numarul de masuri si masura(beat) numarul de masuri trebuie sa fie la fel ca acela din midi din cubase de ex 2,4,8,16. tempo-ul trebuie sa fie acelasi ca la midi in cubase .(ptr a verifica si vedea acestea apesi ctrl+T)
6. dupa ce ai facut aceste setari incepi imprimarea ritmului in clapa. Cum??
1. selectezi rec pe canalul de toba (10) si syncro start , cand dai play in cubase incepe inregistrarea in clapa odata cu timpul 1.
2. atentie la canalele de armonie pentru ca va incepe imprimarea tot cu t1 pentru ca orga va incepe sa inregistreze odata cu sesizarea informatiei midi. in acest fel le pune pe toate pe timpul 1 si nu e corect, solutia este urmatoarea: pt canalele de armonie trebuie scrisa pe timpul 1 o nota cu velocitate 1 sau 0 si va incepe corect atunci
3. la fel se procedeaza pentru fiecare track selectand rec si syncro start. inainte de asta selectezi instrumentul pe track in functie de preferinta ( asta in clapa)
Atentie la mine functioneaza trimiterea informatiei midi doar pe canalul 2 pentru celelalte elem de acompaniament


De notat : in momentul imprimarii toate canalele trebuie sa fie pe mute cu exceptia canalului pe care doresc sa-l imprim.

Pentru lamuriri am sa mai revin, intrebati numai!! Asta daca vreti sa folositi metoda mea, care dupa parerea mea e cea mai potrivita pentru yamaha putind edita pe calculator velocitati,expresie,release, etc folosind tonurile clapei inclusiv samplere, asta in timp real, cunoscatorii stiu.SUCCES

[ Edited Mon May 04 2009, 06:58PM ]


Back to top
stan_gaby
Mon May 04 2009, 08:19PM

Registered Member #3258
Joined: Mon Nov 17 2008, 11:27PM
Posts: 65
ce eram in ceata...da ce-s acum...pfff...ma chinui

Back to top
florin_yamaha
Mon May 04 2009, 09:16PM

Registered Member #2169
Joined: Fri Oct 10 2008, 07:44PM
Posts: 208
fara chinuiala nu Faci nimic!!! Eu n-am dormit nopti sa fac o formule de tambal asa trebuie sa muncesti si sa nu te plangi:) asta e viata
Respect

Back to top
igoriokkk
Tue May 05 2009, 10:01AM

Registered Member #611
Joined: Tue Aug 05 2008, 12:00PM
Posts: 122
valirustic, e buna si metoda ta dar cred ca e mai simplu ca din cubase sa pui midi-ul pe o discheta iar apoi cu clapa sa ti-l transformi in style. Mi se pare ca e mai rapid .

[ Edited Tue May 05 2009, 10:15AM ]


Back to top
valirustic
Tue May 05 2009, 10:26AM

Registered Member #4546
Joined: Sat Dec 27 2008, 04:27PM
Posts: 32
pai nu ai cum in clapa sa faci chestia asta la yamaha, numai la korg se poate face cum zici tu igoriokkk

Back to top
padys78
Tue May 05 2009, 11:34PM

Registered Member #200
Joined: Fri Jun 27 2008, 01:23PM
Posts: 248
Salutare baieti 621.gif ,pot sa ma bag si eu in discutia voastra? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ...ma bucur Vali, ca sunt si persoane de la care mai ai cate ceva de invatzat.
1.Prima regula de baza pentru a lucra/creea un Style cu ajutorul computerului -PC ului este acela de a avea o interfatza MIDI-USB,pentru a face posibil fluxul de informatie de la PC la clapa.
2.Un soft de editare MIDI .Recomand SONAR,dar merge la fel de bine si CUBASE SX.
3.Pe mine ma lasa cam rece STYLE WORKS dupa ce am constatat erorile pe care mi le da la GENESYS PRO S ,si am aflat de la colegi din strainatate ca si la Yamaha ar fi.De ex: neterminarea corecta a tracurilor midi de instrumente cu mesajul "Midi END",etc...
4.Incarcarea in programul de editare midi a mapei de tonuri corespunzatoare clapei cu care lucrati pentru a fi usor la selectarea lor.
5.Pentru cei ce vor sa lucreze styluri pentru YAMAHA format .sty,pot pleca de la un "template" pus la dispozitie de YAMAHA.Acest template este un fisier midi in care sunt deja setate Marker-rele care delimiteaza sectiunile unui ritm :MAIN A,B,C,D,Intro....si asa mai departe.Acesta metoda este utila pentru ca permite obtinrea stylului direct in PC fara a mai fi nevoiti sa faceti RECORD in clapa asa cum v-a prezentat Vali.
6.Problema la YAMAHA este creeare stylului pe 7 th ,care dupa cum sti cu toti nu se poate realiza pe clapa..nu am inteles niciodata prosstia asta ..dar in fine.In acesta privintza tre sa ma documntez si eu cum se face direct pe PC,si promit ca atunci cand imi va fi limpede o sa va impartasesc si voua.




[ Edited Tue May 05 2009, 11:48PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap