Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Tonuri
 
<< Previous thread | Next thread >>
Masuri antipiraterie prin inserarea in sunet a unor algoritimi.
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cminor
Mon May 04 2009, 08:54AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
"Don't use Warezed Software for making money"
Cu asta incep instalarile softurilor piratate.
Daniel Andronescu m-a pus pe ganduri cand a pus intrebarea "Exista frecvente ascunse in softurile de instrumente virtuale pentru autentificarea lor?" (adica pentru a recunoaste mai tarziu daca intr-o piesa s-a utilizat un anume instrument vst sa zicem..)
Am stat, am cautat, am analizat si am descoperit ca intradevar, s-a ajuns la un sistem de "audio watermark" (watermark = filigran, masura antipiraterie, inscriptionare ascunsa).
am citit LINK: Click aici ! aici modurile de codare/decodare a acestor audio watermark-uri.
Inca nu am gasit cine, dar am inteles ca exista trupe ce au probleme pe aceasta tema.
Si anume au scos un album facut cu instrumente vst. Cineva de "afara" a recunoscut niste sunete din softul sau.. i-a cumparat albumul, a facut o analiza de "audio watermark" si i-a luat la intrebari...
Au dat din colt in colt, au incercat sa cumpere licentele , dar autorul inchisese pt Romania sistemul de cumparare pana la definitivarea sentintei... si ca sa citez pe cineva... acum sunt in deep shit.
Sper sa aflu mai multe detalii pe aceasta tema...

Back to top
miki
Mon May 04 2009, 10:24AM

Registered Member #2509
Joined: Wed Oct 22 2008, 11:15AM
Posts: 106
si cum in Romania cam totul e piratat.....ce ne facem,de fapt,trupele mari sau solisti de varf sa-si faca probleme ca noi astia mai micii,suntem mici ../../images/emotes/yahoo/yahoo_thinking.gif oricum incet,incet totul se va plati ../../images/emotes/yahoo/yahoo_doh.gif cum deschizi ochii dimineata deja creierul te anunta ca ai de platit ceva :rolfz: sau mai bine asa crazy2

Back to top
cminor
Mon May 04 2009, 11:16AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
vom face muzica doar cu tonuri din clape ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
igoriokkk
Mon May 04 2009, 11:44AM

Registered Member #611
Joined: Tue Aug 05 2008, 12:00PM
Posts: 122
E nasoala treaba ;(

Back to top
padys78
Mon May 04 2009, 05:55PM

Registered Member #200
Joined: Fri Jun 27 2008, 01:23PM
Posts: 248
Poi si care e faza?cele cu licentza nu au acele frecventza ascunse?sau cele cu crak?Ori la autentificare se sterge acea frecventza din toate wavurile folosite...Sincer cam ciudat ,parerea mea

Back to top
igoriokkk
Mon May 04 2009, 06:02PM

Registered Member #611
Joined: Tue Aug 05 2008, 12:00PM
Posts: 122
padys78 a scris ...

Poi si care e faza?cele cu licentza nu au acele frecventza ascunse?sau cele cu crak?Ori la autentificare se sterge acea frecventza din toate wavurile folosite...Sincer cam ciudat ,parerea mea


Nu e nimic ciudat aici : aceasta protectie nu influenteaza deloc asupra calitatii sunetului , este doar cun semn dinstictiv cu care se identifica daca VST-ul utilizat in piesa e piratat sau nu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
geogenesys
Mon May 04 2009, 07:15PM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
Interesanta treaba! Nu m-as fi gandit la asta!

Back to top
padys78
Tue May 05 2009, 12:35AM

Registered Member #200
Joined: Fri Jun 27 2008, 01:23PM
Posts: 248
Igorika am inteles de la bun inceput presupusul principiu..Eu m0am referit la faptul ca atunci cand fac o piesa cu un VST cu licentza nu mai apar acele frecventze ascunse care identifica pe cele fara licentze? Sau is diferite unele pt licente altele pt piraterie? si cum se schimba ele ?la instalarea softului cu licentza ..asta ziceam ca e ciudat

Back to top
Greieras
Tue May 05 2009, 01:14AM
Guest
Păi pe același principiu se poate merge și la clape...deși mi se pare aiurea. Eu folosesc de exemplu un țambal, Țambal Moldova să zicem, pe care l-am dat jos de pe net, sau mi l-a dat alt lăutar, țambal care l-a costat pe Daniel AD câteva sute de dolari. (de pe un site de profil, iar samplerul avea câțiva giga înainte de prelucrare). Acum...eu dacă scot vreo piesă în care apare țambalul ăla, pot veni ăia care l-au scos să mă întrebe dacă l-am cumpărat sau e luat mocca?

Back to top
Ionutz_pa
Tue May 05 2009, 02:34AM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Probabil că ştiu cei de la H2O de ce au scris acel mesaj: "Don't use Warezed Software for making money"...

Eu vă spun un singur lucru: Să dea Domnul să ajung eu aşa de cunoscut, încât să ajungă piesele mele tocmai la urechile lor, că mă descurc eu cumva... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap