Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Tehnici de improvizatie melodica
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cminor
Mon Oct 11 2010, 09:52AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
improvizatie poate inseamna sa bati pe nota LA in orice accord o ritmica foarte, FOOARTE diferita... dar care sune bine.
Nu conteaza ce accorduri canta respectivul, acel "La", poate fi o improvizatie EXTRAORDINARA, daca ritmica respectiva se contopeste cu celelalte instrumente participante.
Asa ca "improvizatia" nu reprezinta doar o linie melodica, ci o "sclipire" dupa cum spunea si colegul, care are un singur scop: de a crea o atmosfera balansata in care cel care executa acea "improvizatie" isi revarsa sentimentele in acel moment.
Daca o face mecanic, aceea NU MAI ESTE IMPROVIZATIE!
Daca o face conform unei tehnici, sau unei linii deja invatate, aceea se va numi, EXECUTARE sau PERFORMANTA si nu IMPROVIZATIE.....

Parerea mea ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
neagoeandrei
Mon Oct 11 2010, 10:06AM
Registered Member #9908
Joined: Sun Oct 10 2010, 12:59PM
Posts: 3
Deci boldum, din cat inteleg eu, a propus sa spunem fiecare prin ce metode improvizam, ce ?cand? cum ?, dar vad ca s-a deviat total de la subiect, lumea e mai interesata de marea intrebare : "Ce este improvizatia ?" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Back to top
cminor
Mon Oct 11 2010, 10:54AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
neagoe, daca cineva te intreaba care este stilul tau de a conduce un automobil?
Poti fi agresiv, pampalau, incepator, sau bucurestean (fara gluma = disperat-in-trafic)
../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

revenind la "tehnica" respectiva, imi poti spune cum controlezi tu un "sentiment" ?
ce faci ?
Te gandesti "cum sa-i spun eu azi iubitei ca o iubesc? ia sa vad Vasile cum face? ".
Daca improvizatia vine din suflet si e o stare... cum poti sa faci tehnica cu ea?
AAAaaaa , digitatie, e altceva..
Improvizatia se poate baza pe ideea preconceputa de inlantuire a acordurilor prestabilita (stiu ca vine Sol major, deci improvizez primele note pe sol , si sau re), sau pe game melodice (desi cele mai tari improvizatii ies pe cromatice), sau le gandesc numai pe contrapunct...
Tehnica este de fapt imaginatia... sa te obisnuiesti ca "mana sa execute rapid ceea ce comanda creierul" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
Asta este o tehnica insa de "interpretare" nu de "improvizare" ...


Back to top
marand
Sun Oct 16 2011, 11:12AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
Pentru că acest subiect a fost deschis în luna mai și ultima replică a venit în octombrie poate veți fi interesați și de părerea mea.Iată ce cred eu despre improvizație :
Definiție : improvizația este o acțiune muzicală spontană, când în decursul unei piese, de obicei cunoscută, interpretul/ții introduc o idee aparent nouă (adică o variație a unei părți din piesă), mergând până la a introduce o idee cu totul nouă, nemaiauzită până atunci de nimeni, nici măcar de cel ce o cântă în acel moment.Deci, improvizația este foarte apropiată de compoziția muzicală.Intenționat nu vreu să scriu despre cum improvizează unii sau alții - de gustibus non discutandum - pentru că pe de-o parte nu folosește acestui subiect, iar pe de altă parte nu vreau să stârnesc orgolii.Mai de folos cred că este a răspunde la întrebarea CUM SE FACE (în muzică, această întrebare fiind de fapt cea mai dificilă!!) și cred că acest lucru interesează pe cei mai mulți dintre noi.Dacă nu stăm toată ziua cu intrumentul în mână și-l „frecăm” până ia foc, încercând să cântăm ca X, sau ca Y (adică să imităm/copiem) putem face un lucru mult mai folositor, și anume, să ascultăm pe cei mai buni improvizatori, așa încât, mai intâi să ne facem o idee despre ceeace înseamnă improvizația și numai când simțim nevoia să facem și noi ca ei, să începem să abordăm organizat această problemă.Astfel, veți ajunge la concluzia că pentru a încerca să faceți o improvizație vă sunt necesare cunoștințe(chiar aprofundate) de : arhitectură muzicală(forme), estetică și stilistică, teorie muzicală APLICATĂ , armonie tonală/modală, contrapunct, istoria APLICATĂ a muzicii , etc. Toate aceste cunoștințe trebuie integrate într-o gândire muzicală ce trebuie susținută de o foarte bună cunoaștere a tehnicii instrumentului/vocii și de un auz muzical a cărei principală calitate nu trebuie să fie neapărat una de tip cantitativ,(de ex. mă pun cu c...l pe pian și aud toate sunetele), ci trebuie să fie de tip ASOCIATIV ,(adică sunetele ce se aud trebuie să fie asociate cu ideea, de ex., de descriere a unui peisaj sau a unei drame, sau a unei sărbători, etc.).O să întrebați, probabil,;„da' ăilalți care nu știu toate astea cum fac?”Păi am spus-o înainte ; „freacă” instrumentul pănâ ia foc și mai fac și altele, de ex. : fură ideile altora(că...nu-i așa, meseria se fură!!!), și multe altele(asta ca să nu mă mai lungesc cu vorba).Așa că ...e dificil să fii un bun improvizator?





Back to top
victorr
Sun Oct 16 2011, 12:55PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Improvizatiile nu sunt numai "sclipiri pe moment". Exista si improvizatii scrise pe partitura.
Ascultati aici o improvizatie pe cea mai cunoscuta piesa de jazz, Frunze de toamna : LINK: Click aici !

Back to top
Geo_pa2xpro
Sun Oct 16 2011, 04:31PM

Registered Member #9385
Joined: Wed May 26 2010, 12:02PM
Posts: 424
LINK: Click aici !

Back to top
marand
Sun Oct 16 2011, 08:08PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
Geo_pa2xpro a scris ...

LINK: Click aici !



Ai o slăbiciune pentru....fetițe ? (mișto avatarul).Cât privește „improvizația”...



Back to top
marand
Sun Oct 16 2011, 08:34PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
victorr a scris ...

Improvizatiile nu sunt numai "sclipiri pe moment". Exista si improvizatii scrise pe partitura.
Ascultati aici o improvizatie pe cea mai cunoscuta piesa de jazz, Frunze de toamna : LINK: Click aici !



Nu pretind că sunt un jazzman, dar la o a doua ascultare a „improvizației” am constatat că acesta este un exercițiu, și ca exercițiu nu e rău, chiar dacă e plat, și nu-și propune mare lucru...Cât privește...„există și improvizații scrise pe partitură”...te asigur că așa ceva nu există.Este o contradicție în termeni...adică și și .Dacă nu am spus-o de prima dată, o spun acum;improvizația este o joacă cu sunetele.Cel mai bun(din toate timpurile) în materie a fost Bach.ATENȚIE MARE ; nu vorbesc despre Bach compozitorul(care compoziții sunt SCRISE!!).Vorbesc despre Bach improvizatorul, despre care foarte puțină lume știe.Dacă el ar fi considerat că propriile improvizații meritau scrise, le-ar fi scris.Dar ca orice improvizație, ea rămâne totuși,... doar o improvizație, adică un lucru care poate suporta multe îmbunătățiri.Așa că mai întâi improvizatorii se...joacă cu sunetele,(aproape ca niște copii).Acum ai înțeles de ce nu există „improvizație scrisă”?





[ Edited Sun Oct 16 2011, 08:35PM ]


Back to top
victorr
Sun Oct 16 2011, 09:23PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Uite o partitura cu improvizatie SCRISA, toma necredinciosu:
LINK: Click aici !

Back to top
marand
Sun Oct 16 2011, 09:35PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
victorr a scris ...

Uite o partitura cu improvizatie SCRISA, toma necredinciosu:
LINK: Click aici !



............no coment. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_worried.gif S

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap