Forums

Clape.ro :: Forums :: Mic forum pentru incepatori ! :: Sfaturi, raspunsuri pentru incepatori
 
<< Previous thread | Next thread >>
Profesor de pian sau lautar?
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Ionutz_pa
Tue Aug 04 2009, 02:44PM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
luchiana a scris ...

aditzule.... asa in spirit de gluma, daca nu crezi ca intelegi foarte bine sau nu te atrage un profesor.... cauta o profesoara.... lol (no ofense)

Bună asta Ana... :rolfz: Ori cautăţi un profesor care este şi lăutar şi care o să ştie precis cum să te înveţe. Deocamdată mergi cu pregătirea pianului, o să te ajute mult pe viitor, nici nu-ţi imaginezi cât, chiar dacă n-o să înveţi hore şi sârbe (a fi muzicant nu presupune numai să ştii să cânţi populară sau numai cu mâna dreaptă). Să nu te aştepţi ca rezlutatele să apară peste noapte, asta depinde numai de tine şi de capacitatea ta de înţelegere, de cât timp o să aloci studiului, etc. Să ştii că nu e chiar uşor şi dacă nu-ţi place, mai bine o laşi baltă.

Dacă tot te-ai apucat să faci ceva, pune mâna pe treabă, studiază, nu te mai codi şi da vina pe profesor !

Back to top
johnpa1xpro
Tue Aug 04 2009, 06:31PM

Registered Member #5671
Joined: Tue Feb 03 2009, 01:14AM
Posts: 159
parerea mea este sa stai la acel profesor sa ti arate pozitia de mana corect si si lucrurile fundamentale pt a intelege ce canti etc. pana nu esti mic nu esti mare . nu poti sa canti din prima la nunti daca tu esti incepator si nu stii gama lui si major un exemplu . degeaba o sa chemi un lautar si o sa ti arate cu mana pe dos si nu stiu ce prostii... etc . daca nai rabdare nu faci nimic. daca tu crezi ca is plictisitoare lectiile de pian si nu o sa inevti niciodata o hora sarba etc te inseli.

Back to top
aditzugrecu
Tue Aug 04 2009, 07:05PM

Registered Member #8025
Joined: Sat Aug 01 2009, 10:10PM
Posts: 101
mersi mult ionut, gata sunt hotarat....merg mai departe cu lectiile de pian

Back to top
admin
Wed Aug 05 2009, 12:16AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Nu renunta la profesor. Chestiunea cu lautaria, intr-o ordine fireasca a lucrurilor, ar trebui facuta ca un al doilea pas dupa profesor. Este exact ca si constructia unei case. Adica, in momentul in care incepi sa construiesti o casa, niciodata nu incepi constructia cu acoperisul ! Prima data se face fundatia, apoi restul, iar acoperisul abia la urma ...

Back to top
geogenesys
Wed Aug 05 2009, 12:47AM

Registered Member #648
Joined: Wed Aug 06 2008, 10:52PM
Posts: 380
Sa nu renunti la orofesor! Eu am facut prostia asta si m-a costat!!!!!

Back to top
arald73
Wed Aug 05 2009, 12:50AM

Registered Member #7979
Joined: Mon Jul 13 2009, 11:39AM
Posts: 256
am sa ma joc putin cu cele 2 cuvinte adica Barbu' Lautaru' (lautarul) si F.Liszt (profesorul)....
sunt printre lautari adevarati profesori ...profesorii se straduie sa devina lautari...
lasand gluma la o parte...societatea a evoluat...chiar termenul de lautar s-a transformat in "muzicant" ...cei mai cu orgoliu sunt chiar "muzicieni"
Daca ai norocul sa gasesti un PEDAGOG ! esti un om fericit ...indiferent ca e lautar sau profesor...
Dumneata insa daca vrei "to sing a song" cu adevarat va trebui sa muncesti ...muzica inseamna 99 la suta transpiratie...
putini au sansa sa faca pian si dupa sa faca lautarie ....
bucura-te! si pune mana ls atudiu !
LAUTAURI SUNT DESTUI !

[ Edited Wed Aug 05 2009, 12:52AM ]


Back to top
aditzugrecu
Wed Aug 05 2009, 09:59AM

Registered Member #8025
Joined: Sat Aug 01 2009, 10:10PM
Posts: 101
nu pot decat sa va multumesc inca o data pentru sfaturi...

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Pa3x - Armony2 Posted by stelitapar on 29 Sep : 16:13
Super


[download] ABX FEB PA2X FOLC Posted by alex-lx on 29 Sep : 01:24
Multumesc. Ajung acasa si e download. 👍


[download] Anichei 2024 pa4x part1 Posted by miki67 on 28 Sep : 18:43
@stelitapar, citește pe chat că am scris cu se procedează


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 3 Posted by miki67 on 28 Sep : 18:42
@stelitapar, vezi că am scris pe chat cum se procedează


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 3 Posted by stelitapar on 28 Sep : 16:52
Si cum trebuie sa procedez? unde dezarhivez cele 3 arhive? nu inteleg cu chestia asta partea 1-partea2-partea3




Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Evangelos Odysseus Papathanassiou - Vangelis (29 martie 1943 - 17 mai 2022)
"Cu cât ai mai mult succes, cu atât devii mai mult un produs al ceva care generează bani."



FB
Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap