Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
mixere
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cminor
Sun Jun 01 2008, 08:30AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
bah dar lasati-ma cu soundcraft (tot ce sub 300 euro e cu fas in -50dB) sau behringer (fas-fas-fas) sa nu mai zic de Alesis care una scriu in specificatii si alta iese pe master (barem placile de sunet chiar sunt dezastru la incarcare procesor si latente).
Cand spuni Dynacord - Yamaha - Roland - Mackie (cei mai bni dupa parerea mea) spui profesional.
Toate mixerele sub 300 euro suna ca ... sub 300 de euro.
Toata lumea vrea calitate la bani putini.
Cat dai atata face, trebuie sa intelegeti asta pana la urma.

Sa va spuna Matrafox ce diferenta este intre un mixer Roland Digital si Dynacord... SUNA !!!!
Daca voi vreti sa sune bine la 299 de euro... nu va mirati ca ala care are mixer de 2999 are alta dinamica si alt EQ.
Toate mixerele sub 300 au un sunet inchis si spart !

Back to top
Nelutu Muresan
Sun Jun 01 2008, 09:50PM

Registered Member #20
Joined: Fri May 23 2008, 01:27PM
Posts: 220
Da , dar am aparut eu si l-am lasat pe Dorel fara ''behringer'' si sunt foarte multumit de el....avand in vedere ca am avut inainte un ''sonor'' rusesc. La cat am eu de cantat e cel mai bun mixer......deocamdata!!!!

Back to top
cminor
Wed Jun 04 2008, 12:03PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
acum depinde si de "experienta".
stiu un amic ce si-a luat o mare teapa ca nu cunostea boxele bine si nu realiza de ce suna prost totul...
tot mixajul in facea din ochi dar pe boxele restaurantului suna total altfel fata de boxele lui...
asa ca poti avea un mixer bun dar daca intervine ceva nou sau nu cunosti bine aparatul.. sa sune ca un BEHAitRinger.

Back to top
nateum
Mon Jun 16 2008, 08:02AM

Registered Member #17
Joined: Fri May 23 2008, 07:26AM
Posts: 103
Nu stiu daca aici trb sa pun aceasta intrbare dar pe forum nu am reusit asa ca daca se poate-daca exista placa de sunet pt PC cu care sa se auda mai bine karaoke.Mentionez ca am pc cu placa 'on board'dar are szlot liber,eventual link si pretul aprox.In ideia in care nu am postat unde trb.va rog nu ma certati mai bine ignorati intrebarea mea si atit.multumesc!

Back to top
cminor
Mon Jun 16 2008, 08:36AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
LINK: Click aici !
am placa acasa...
nu lua Alesis... latenta zero hardware e o mare minciuna...
adica ai latenta mica doar la ce intra (adica auzi direct inputul) dar la play e o mare minciuna...
in fine, daca nu ai firewire incorporat pe placa de baza, cauta pci-1394 (firewire) ca adaptor...
am placa si sunt foarte bine, poti chiar inregistra multicanal (adica mic pe 1-2 si negativul pe 3-4) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
Matrafox
Mon Jun 16 2008, 09:31AM
Guest
Moshule Vasile eu nu prea am inteles ce ai vrut sa zici cu karaoke.Adica vrei sa sune mai bine negativele in format midi ? Pentru sa formatul karaoke poate sa fie si waw sau mp3.Ca sa sune bine un mid pe o placa de calculator acea placa de sunet trebuie sa fie foarte scumpa.Sunt mai multe solutii.Una ar fi sa folosesti ca placa de sunet pentru midi chiar clapa pe midi-out din calculator.Alta ar fi sa instalezi un program care are sunete virtuale cum ar fi Roland VSC sau Wingroove.Eu am incercat si treaba e destul de multumitoare.

Back to top
nateum
Mon Jun 16 2008, 11:53AM

Registered Member #17
Joined: Fri May 23 2008, 07:26AM
Posts: 103
bine dar din pc de unde scoti semnal midi spre clapa de pe ce port si daca sint cableri din astea deci dupa cum gindesc eu calea ar fii:pc-clapa midi in din clapa amplif si boxe sau alta e calea iar daca plca din clapa recunoaste ambele formate.UFFFF greu cu mosu asta.intreb fiidca nu vreau sa fac o inventie minune cu propuneri la premiul nobel sa la atelierul de depanat cape(doame fereste)

Back to top
Matrafox
Mon Jun 16 2008, 02:25PM
Guest
Moshule sunt cabluri speciale midi care ies pe portul joystick ala trapezoidal cu 15 pini.Cuplezi mufa la midi in pe clapa.Clapa va suna foarte bine si pe propriile difuzoare dar daca vrei sa o amplifici faci exact ca la cantare o bagi in mixer sau intr-o statie de amplificare.Orice soft midi are la proprietati setare de device de unde alegi portul de iesire de pe placa de sunet si atunci semnalul va fi transmis pe acel port catre clapa si nu se va mai auzi pe pc.Am vazut ca ai mai intrebat si prin alte parti poate vei intelege din mai multe directii care e treaba.

Back to top
Matrafox
Mon Jun 16 2008, 02:31PM
Guest
Uite aici si o poza cam asa arata un cablu midi pc-clapa.


http://clape.ro/files/public/1213615870_11_FT24_midi99_.jpg


Back to top
nateum
Mon Jun 16 2008, 04:26PM

Registered Member #17
Joined: Fri May 23 2008, 07:26AM
Posts: 103
deci trb acum e clara da cabluri unde se gasesc?

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap