Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Defectiuni, reparatii, configurare si setari PC
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ce laptop este mai bun?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
marian
Sun Feb 14 2010, 08:25AM
Registered Member #119
Joined: Mon Jun 16 2008, 10:57PM
Posts: 35
Am 30 mil ce sa cumpar?Placa de sunet o cumpar separat.

Back to top
Jder87
Sun Feb 14 2010, 02:46PM

Registered Member #8890
Joined: Mon Feb 08 2010, 07:06PM
Posts: 8
Cel mai bine ii sa il iei pe componente si sa il asamblezi tu si iesi si mai ieftin, si daca iti iei un pc sau un laptop performant sa iti pui culler cu racire pe freon.

Back to top
fehersakal
Sat Jul 16 2011, 07:04PM
Registered Member #10275
Joined: Wed Jul 13 2011, 06:08PM
Posts: 2
O placa de sunet externa cam la ce preti se gaseste. Ce marca sa iau?

Back to top
UrsulBrun
Wed Feb 29 2012, 04:54PM

Registered Member #10841
Joined: Wed Feb 22 2012, 10:36AM
Posts: 38
In principiu iti recomand asa: Core I5 neaparat - de ex cu procesorul 2430M iti faci treaba lejer, placa video nu conteaza, placa audio nu conteaza (ca iti iei externa), 8 GB ddr 3 (ti-ar ajunge si 4 dar cu Windows 7 si cu programe din ce in ce mai flamande dupa RAM, in 2 ani il arunci) si un HDD cat mai mare - poate sa fie si pe 5400 RPM. ( Vezi la placa audio sau interfata audio pe care o iei - daca e pe USB, neaparat sa aiba intrari/iesiri balansate si daca se poate, sa stie ASIO.) De asemenea laptop-ul ar fi bine sa aiba interfata ExpressCard daca se poate versiunea 2.0 (asta in caz ca vrei sa iti iei placi audio sau interfete pe formatul asta – de ex EMU.)
Pret pt laptop in configuratia asta e de 24-28 de milioane. Nu te interesaza bateria, greutatea si altele din punctul meu de vedere pt ca acasa si la chefuri il vei avea in priza si de carat, il cari cu masina cand cari si sculele. Poate daca nu il cari in spate de loc, ar fi bine unul de 17 toli ca sa il vezi bine din coltul clapei la vre-un chef in semiintuneric sau in zilele cu mult soare la vre-un cram, vre-o serbare campeneasca ceva – cu metiunea ca daca nu ai masina, o sa ma blestemi si pe mine si dihania de 7 kile din spate. (un laptop nu are numai greutatea lui, mai e adaptorul, cablul Kensington, interfata audio, rucsacul\geanta cu care il cari in sine)
Ar fi bine sa aiba un citior de carduri universal si DVD player. (asta e important cand iti vine unul ca vrea un cantec pe care trupa nu il stie si careva isi aminteste ca ‘il are pe CD in masina’ sau cand ginerica te roaga neaparat sa ii canti nu stiu de populara, gen ‘Bade peana trandafir’, ca asa vrea mama soacra si nimeni nu are idee cum suna, dar ca, ‘Stati linistiti ca o am eu pe telefon si ti-o pot da pe card-ul’ ( Offf, cate nu vezi cat traiesti ).
Cel mai important la laptop e procesorul si dupa aia Ramii. Aici sunt tone de discutii si putem vorbi zile intregi. Oricum numai cineva care lucreaza in domeniu ar putea sa iti spun ce sunt timpii de acces, ce e cache-ul, ce a CAS-ul, ce e RAS-ul, latentele la memoria RAM, bla, bla. Nici macar aia care vand calculatoare, de multe ori nu stiu chestiunile astea.
Ar fi la fel de important si daca poti lua un HDD pe SSD, dar avand in vedere ca sunt f scumpe, si inca oarecum nesigure, mai bine iei unul conventional mare, chiar daca e mai incet. De ex. Kronos are pt acces rapid in loc de HDD conventional un SSD. (asta e valabil si pt. laptop)


Back to top
AlexEnk
Wed Feb 29 2012, 06:04PM
Registered Member #10646
Joined: Sun Dec 11 2011, 10:27AM
Posts: 34
pai la banii astia ... iti iei macbook pro ..mai dar intre un normal pc si un mac e diferenta de la cer la pamant ...

ar fi bun si un dell ..

dar mac'u' rupe ..

Back to top
cminor
Thu Mar 01 2012, 08:42AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
hehe...
eu am trecut pe mac de mult...
Acum nu am pro, dar am un macbook white 2010.
Si tot face .. multe laptopuri PC.
Sincer sa fiu..
Am pus si windows pentru unele softuri..
Dar numai cand am NEAPARAT nevoie de ele, intru pe windows.
dar ca hardware...
APPLE e APPLE nene..
ce-i drept.. sunt cateva softuri care nu exista sau nu sunt sparte pt mac.
dar in rest...
RUPE TOT.

Back to top
bebykorg
Thu Mar 01 2012, 11:26AM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
nu este de ajuns un laptop pentru studio. pe langa acesta iti mai trebuie si niste softuri bunicele pentru a putea inregistra ceea ce doresti si nu in ultimul rand si un mixer.Placa de sunet trebuie neaparat o placa externa, ceea ce este placa de sunet inboard pe toate laptopurile nu cred ca te va satisface pe deplin.

Back to top
Alinionel
Sat Apr 25 2015, 02:26PM

Registered Member #15146
Joined: Fri Apr 24 2015, 11:31AM
Posts: 11
Eu am un Acer v3571-g si este destul de bunicel.8 GB la Ram, 1TB HDD, 2GB placa video . La mine merge foarte bine pe el cubase 7 dar pe langa laptop iti mai trebuie si un sistem audio bnunicel, os tatie buna, o clapa midi , un procesor de voce, microfoane etc. Sper ca ti-am fost de ajutor


[ Edited Sat Apr 25 2015, 02:28PM ]


Back to top
sarac.lipit
Sat Apr 25 2015, 02:50PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
LINK: Click aici !
Mai bun ca un 1680 nu e nici un lapton...de preț nu mai zic...cu 3000 lei te apropii de un 2480 cu detoate...

Back to top
angelitto
Sat Apr 25 2015, 06:26PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Ce faci mai exact cu magaoaia aia? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif E un mixer? Sau ce e?

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap