Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Defectiuni, reparatii, configurare si setari PC
 
<< Previous thread | Next thread >>
Problema redare midi în Windows Vista
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Ionutz_pa
Thu Feb 18 2010, 02:50PM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Probabil mulţi s-au lovit de problema asta în Windows Vista... unele mid-uri cântă, altele deloc sau numai partea de drums.

Mă mai joc şi eu pe un calculator la şcoală şi nu ştiu ce să-i mai fac din acest punct de vedere. Să schimb sistemul nu pot pentru că e al şcolii, e cu licenţă şi n-am cum.

Îi rog pe cei care se pricep la programare sau au întâmpiant astfel de problemă şi-i cunosc şi rezolvarea să lase o părere aici.
thankx

Back to top
elgi
Thu Feb 18 2010, 06:19PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Părerea mea (zic şi eu, nu daţi cu parul): acele miduri care nu le poate cânta au pe respectivele track-uri ce nu le cântă, controler-ul 32 diferit de 0, fapt ce face ca handicapatul de vista să nu găsească acel ton. Sub XP, în cazul unui astfel de controler diferit de 0, ignoră acel controler şi poţi auzi midul. Dar Vista nu e făcut după modelul Roland/Yamaha, unde aceste controlere sunt executate/ignorate, după caz, ci merge după modelul Korg, unde trimite obligatoriu toate controlerele şi dacă unul nu îl găseşte, s-a dus acel track midi. Aceste este şi simplul motiv pentru care korgurile sunt foarte proaste cititoare de negative midi, comparativ cu Roland şi Yamaha. Şi atunci soluţia este să deschizi acel midi într-un editor gen Recorder producer, Cakewalk, Cubase, Nuendo, Logic etc. şi să ştergi de pe respectivele track-uri tot ce găseşti cu Bank MSB, Bank LSB şi Controller 32. Dacă ştie altcineva o soluţie mai simplă, să bage text...
Părerea mea...

[ Edited Thu Feb 18 2010, 06:27PM ]


Back to top
Roland07
Thu Feb 18 2010, 07:17PM

Registered Member #949
Joined: Wed Aug 20 2008, 05:55PM
Posts: 206
Ionut, incearca sa dai play cu un soft instalat pentru Vista. Cu ce asculti midi?

Back to top
Ionutz_pa
Thu Feb 18 2010, 07:20PM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Nu mi le cântă nici nu Media Player, nici cu vanBasco, nici în Cubase nu se aud. Unele merg bine, la unele se aud doar tobele. Am să încerc mâine să șterg toți controlerii să vedem ce se întâmplă...

Back to top
DorinelParadox
Thu Feb 18 2010, 07:31PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
Instaleaza un yamaha XG sau Roland SOUNDCOMVAS si fa play la midi prin unu din ele!

[ Edited Thu Feb 18 2010, 07:32PM ]


Back to top
Nelutu Muresan
Thu Feb 18 2010, 09:47PM

Registered Member #20
Joined: Fri May 23 2008, 01:27PM
Posts: 220
instalează Karafun și o să meargă pe el ceea ce nu îți merge pe alt player midi........și eu am vista și binențeles aceeași problemă

Back to top
Ionutz_pa
Fri Feb 19 2010, 12:51AM

Registered Member #12
Joined: Thu May 22 2008, 07:20PM
Posts: 584
Pe mine în Cubase mă interesează să meargă, degeaba merg cu karafun sau alte programe. Eu vreau să le lucrez, de asta îmi trebuie sunet....

Back to top
DorelC
Fri Feb 19 2010, 11:36AM
Guest
Nu este chiar asa Ionutze sunt cateva programele virtuale care merg mult mai bine decat sunetele midi de pe placa de sunet.Dar pe vista stiu precis ca cel de Yamaha sigur nu merge.Ar mai fi Roland VSC siWingroove care se bazeaza pe tonuri de Korg.Nu ai decat sa pui midi out de la orice program pe aceste programele virtuale ca vei avea un sunet mult mai placut.Mai ai avantajul ca se aud si efectele chorus ,reverb, delay !

Back to top
cminor
Fri Feb 19 2010, 12:19PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Pai pune si tu un vst free la output...
nu se poate sa nu se auda...
incearca asta LINK: Click aici !
Universal Sound Module a fost o perioada buna cu bani, dar acum e gratis.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap