Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Hardware
 
<< Previous thread | Next thread >>
Placa de sunet profesionala, pentru studio
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
admin
Tue May 11 2010, 02:24PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Am deshis acest thread pentru a dezbate un subiect interesant: - placile de sunet profesionale.

Este stiut deja faptul ca, multi dintre muzicanti, muzicieni, si-au "deschis" propriile lor "mini-studiouri" ... Care cum a putut si cum l-a lasat buzunarul, in pofida faptului ca nu este rentabil, au dorit sa-si implineasca acest mic "vis" de a avea propriul mini-studio in care sa poata face inregistrari cu trupa personala ...

Bineinteles ca, cea mai "comoda" solutie era folosirea unui calculator si a unui program de inregistrare pentru toata aceasta treaba. Aici insa, intervine PLACA DE SUNET, poate cea mai importanta componenta in efectuarea inregistrarilor audio utilizand calculatorul ..

Ei, aceste placi de sunet vreau sa le dezbatem in acest thread: - Ce modele de placi de sunet cunoasteti, cat de bune sunt acestea, la ce pret pot si cumparate si de unde, etc ...





[ Edited Tue May 11 2010, 02:24PM ]


Back to top
DorinelParadox
Tue May 11 2010, 04:20PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
Recomand E-mu 1616 M Foloseste comvertori de PRO TOOLS
o placa fff buna raport calitate pret!!
LINK: Click aici !

Back to top
voitineanu
Tue May 11 2010, 04:56PM

Registered Member #462
Joined: Thu Jul 24 2008, 01:07AM
Posts: 191
Gand la gand cu bucurie..Tocmai citisem ca cea mai buna placa de sunet USB sub aspectul raportului calitate-pret ar fi E-MU - 0202 USB si stateam si ma gandeam cum sa inregistrez din clapa in ea,avand in vedere ca are o singura intrare analogica 1/4",una de 1/8' si una combo,iar eu vreau sa intru cu amandoua cablurile Jack-Jack.Nu stiu daca o sa sune bine in cazul in care as folosi o mufa-inversor in care sa intru cu 2 mufe Jack mono si sa ies cu un Jack stereo.
LINK: Click aici !
Cautand mai atent pe site-ul respectiv,am gasit o placa un pic mai ieftina,dar fara USB,care cred ca mi s-ar potrivi mai bine :
LINK: Click aici !
Ceva obiectii la ea,avand in vedere raportul calitate-pret?
Multumesc anticipat!!!


[ Edited Tue May 11 2010, 05:12PM ]


Back to top
DorinelParadox
Tue May 11 2010, 05:13PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
voitineanu a scris ...

Gand la gand cu bucurie..Tocmai citisem ca cea mai buna placa de sunet USB sub aspectul raportului calitate-pret ar fi E-MU - 0202 USB si stateam si ma gandeam cum sa inregistrez din clapa in ea,avand in vedere ca are o singura intrare analogica 1/4",una de 1/8' si una combo,iar eu vreau sa intru cu amandoua cablurile Jack-Jack.Nu stiu daca o sa sune bine in cazul in care as folosi o mufa-inversor in care sa intru cu 2 mufe Jack mono si sa ies cu un Jack stereo.
A folosit cineva asa aceasta placa si a sunat clapa stereo?Ma indoiesc ca ar putea suna in inregistrare exact tonurile care sunt puse pe boxa din dreapta separat si din stanga separat.
LINK: Click aici !
Probabil ca exista alta placa,mai scumpa,care sa aiba doua intrari analogice de acelasi fel...



Vezi aceasta placa are 2 intrari,si este balansata intrarea de microfon pe chenon,iar daca folosesti si cea dea doua intrare poti intra STEREO.

Back to top
voitineanu
Tue May 11 2010, 05:16PM

Registered Member #462
Joined: Thu Jul 24 2008, 01:07AM
Posts: 191
Multumesc mult,Dorinel!Deci o sa-mi trebuiasca doua cabluri Jack mare-chenon...
Scuze,am editat imediat ce am gasit cealalta placa,nevazand ca mi-ai raspuns...

[ Edited Tue May 11 2010, 05:24PM ]


Back to top
cminor
Wed May 12 2010, 08:14AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Coborand in jos pe scara profesionala, brand-urile sunt:
Apogee , Digidesign , RME , Mark of the Unicorn (stiuta de MOTU), Presonus, M-audio, Alesis, altele...
Majoritatea studiourilor din Romania merg pe RME Fireface (800 sau 400) prin ADAT si mixere digitale.
Cum aici e vorba de studiouri home, am sa vorbesc de clasa de "mijloc".

In primul rand aveti grija la "facaturile" analogice cu placa audio usb sau firewire.
Chestia cu latenta zero este o pacaleala crasa.
De fapt in loc de ASIO (audio system input output) care da o latenta mica (latenta este durata de timp intre intrarea semnalului audio si auditia sa in timp real), aceste "strutocamile" au un buton sau potentiometru logaritmic, de "monitor in", prin care nu se face altceva decat o ridicare a volumului de input, astfel incat sa ascultati direct, fizic (NU PRIN PLACA DE SUNET) a sunetului ce intra in mixer...
O sa spuneti, pai e bine...
NU, NU E BINE... pentru ca veti descoperi ca pentru faptul ca doar CE INTRA este in timp real ascultat, iar ceea ce iese (din cubase, sau orice alt multitrack) NU este cu latenta mica, ci se aude intarziat, TOT CE INREGISTRATI va fi INTARZIAT.
Deci ? NU E BINE...
Bun.
Referitor de placile medii, recomand totusi variantele firewire, chiar daca uneori pe laptop, adaptoare sar, ies, etc.
Totusi, ce e pe firewire, are o viteza mai buna de lucru, nu incarca procesorul si memoria ca cele usb, si mai ales, nu uitati care era portul sa ametiti sistemul de operare...
Mai departe, depinde de necesitati...
Vrei sa tragi pe mai multe canale?
Vrei preamplificator de microfon?
Vrei intrare/iesire digitala? Optica sau SPDIF? ADAT ?
De la aceste detalii este mult de discutat...
Cat despre "are convertoarele de la PROTOOLS" , mai informati-va "care convertoare"!!!
Ca de fapt nu sunt la fel, exact cele mai importante:
de intrare....
Rezultand ca inregistrarile analogice nu sunt la acelasi nivel de calitate !!!

Back to top
daddy
Wed May 12 2010, 08:41AM

Registered Member #241
Joined: Wed Jul 02 2008, 03:09PM
Posts: 321
Eu am o placa de sunet E-MU 0404 USB si pot spune ca sunt multumit de performantele acesteia. Cu un soft bun si putina pricepere poti face inregistrari de calitate.
LINK: Click aici !

Back to top
dianuvasile
Mon Jul 19 2010, 06:29PM

Registered Member #9613
Joined: Tue Jul 13 2010, 11:22PM
Posts: 82
Salutare!

Ma cam bate gandul sa achizitionez o placa de sunet M-Audio Fastrack Pro. Detin un laptop. Are slot PCMCIA dar nu prea am vazut placi prea multe care sa vina cu modalitatea asta de conectare si alea pe care le-am vazut sunt mult prea scumpe. Din pacate nu este dotat cu port fireware deci singura optiune ar cam fi cea mentionata mai sus. Ar exista o alta varianta mai buna incadrata in acelasi buget? Am gasit-o pe un site de licitatii cu 500 de RON dar cred ca merita totusi sa o cumpar noua. cminor spunea pe forum ca placile de sunet pe USB solicita foarte mult procesorul. As dori sa stiu, ar fi mai ok folosirea unui PC impreuna cu o placa audio cu conectare PCI / PCIE?

Sunt incepator. Nu detin nici microfon momentan. Am doar un M-Audio Axiom 61. Doresc sa nu se "inece" / gripeze suntetul atunci cand apas mai tare pe clapa (Fl Studio / True Pianos) si sa nu mai am latenta mare in Ableton.

Stiu ca drivere ASIO au si placile mai ieftine in segmentul de buget de 150-200 RON dar cred totusi ca n-are rost...

[ Edited Mon Jul 19 2010, 06:31PM ]


Back to top
NxSound
Tue Jul 20 2010, 11:48AM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Eu am e-mu 1212m greau pana am invatato dar sunt multumit acum de placa este exact 1616m fara rackul extern o recomand.

Back to top
mihai94
Tue Jul 20 2010, 05:38PM
Registered Member #183
Joined: Thu Jun 26 2008, 01:02AM
Posts: 44
eu folosesc in mini-studioul meu placa de sunet m-audio 1010lt,si sunt foarte multumit de ea, in plus fata de altele merge sa lucrezi bn si pe midi dak nu ai un procesor foarte mare

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap