Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Editare Style & Midi
 
<< Previous thread | Next thread >>
Niste lamuriri despre midi.
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
radux5
Sun May 16 2010, 12:07PM

Registered Member #3870
Joined: Sun Dec 07 2008, 10:29PM
Posts: 156
Cu fisierele midi nu ma prea pricep, si as avea niste intrebari.
1. Care este diferenta dintre midi si kar?
2. Yamaha psr s710 este compatibila si cu midi si cu kar?
3. Poti invata o melodie cu ajutorul orgii, daca ii introduci melodii midi?

Back to top
elgi
Sun May 16 2010, 03:12PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
1. Fişierul cu extensia .kar este de fapt un fişier midi care are scrise în el şi lyrics-ul, adicătelea versurile de la respectiva melodie.
2. Orice Yamaha din cele noi (începând cu PSR 630 încoace) citeşte ambele formate.
3. Poţi învăţa astfel: cauţi care dintre trackurile din acel midi reprezintă solistica, îl închizi şi încerci să faci tu pe clapă ceea ce face acel canal. Eventual, îl poţi lăsa deschis şi pe el, dar dat mai încet decât tonul tău de dreapta, pentru a te ajuta în acest fel să auzi ce trebuie cântat. Succes!

Back to top
DorelC
Sun May 16 2010, 04:10PM
Guest
Ca sa mai complic un pic lucrurile vin si eu cu cateva lamuriri in completarea D-lui elgi.Intr-adevar in fapt ambele sunt formate song midi file (SMF) dar trebuie stiut ca si in fisierul cu extenie mid pot exista versuri.Deci exista si midi file cu text cu extensia mid.Deosebirea dintre ele este modul diferit de scriere a versurilor.La fisierele .kar versurile sunt in format text iar la cele cu extensia .mid versurile sunt in format lyrics.Generatiile mai vechi de clape nu afisau textul la fisierele .kar de aceea trebuia sa le transformam cu ajutorul unui programel in mici file cu text.La generatiile noi nu se mai pune problema indiferent de firma nu numai Yamaha.

Back to top
radux5
Sun May 16 2010, 04:53PM

Registered Member #3870
Joined: Sun Dec 07 2008, 10:29PM
Posts: 156
Referitor la intrebarea 3. Imi arata pe ecranul clapei notele sau trebuie sa invat melodia din alte surse, si apoi sa folosesc midi-ul doar ca un style?

Back to top
elgi
Sun May 16 2010, 07:26PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Treaba cu arătatul notelor pe ecran ţine de ce model de clapă ai. La seria nouă de PSR-uri, toate ştiu să arate şi partitura. Dacă nu greşesc, dv. aveţi ceva din seria EXR. Nu ştiu exact cum e la seria asta. Poate afişa şi lyrics-ul şi notele pe portativ? Numai cineva care ştie bine poate să răspundă la întrebarea asta... Dacă nu ai ceva din seria EXR, atunci scuze pentru greşeală. Spor la studiu!
Off topic: nea Dorele, eu am zis să nu-i complic prea mult existenţa, ci să explic mai băbeşte. Nici nu am zis că numai la Yamaha, dar întrebarea a fost pusă pentru PSR S-710, de aceea am adus această adăugire. În rest, să auzim numai de bine... fie cu lyrics, ori fără...

Back to top
radux5
Mon May 17 2010, 08:30AM

Registered Member #3870
Joined: Sun Dec 07 2008, 10:29PM
Posts: 156
Multumesc mult domnilor, m-ati lamurit.

Back to top
Romy_NT
Mon May 17 2010, 08:49AM

Registered Member #9208
Joined: Thu Apr 15 2010, 04:38PM
Posts: 47
Apropo de fisiere MIDI...
Mi s-a-ntamplat de cateva ori ca,atunci cand redau un negativ in sequencer sa se auda intr-un fel,iar in SONG MODE sa se auda altfel,adica apar alte instrumente si melodia se aude mai "complet".Numai daca o salvez asa se aude corect in sequencer.
Imi poate explica cineva ce se intampla,de fapt?

Back to top
DorelC
Mon May 17 2010, 09:09AM
Guest
Romy nu ai specificat pe ce scula ai redat midul dar eu banuiesc ca in song mode ai avut memorate niste usere.Incearca sa redai fara sa fie incarcat nici un user program.

Back to top
Romy_NT
Mon May 17 2010, 09:17AM

Registered Member #9208
Joined: Thu Apr 15 2010, 04:38PM
Posts: 47
Scuze...e vorba despre KORG PA 50.
Nu am avut niciun user memorat.Practic,redau un negativ,ma uit la track-uri si vad pe multe din ele scris Ac Piano (de ex.).Apoi incarc negativul in Song Mode,si in loc de Ac Piano apar cu totul alte instrumente,si melodia suna cum ar trebui.

Back to top
ciury
Mon May 17 2010, 09:54AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Parerea mea este ca in song mode se aude asa pentru ca ai optiunea midi all revoice sau cum ii zice la Korg activa

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap