Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Yamaha
 
<< Previous thread | Next thread >>
Câteva sfaturi pentru folosirea unui Tyros
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
elgi
Tue Jan 07 2014, 10:50PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Există multe softuri de editare pentru Yamaha. Cel mai important pentru ce vă trebuie dv. este Voice Editor for Tyros 2. Am pus mai multe în arhivă, sper să vă fie de folos şi să înţelegeţi treaba cu oscilatoarele (se pot pune 8 oscilatoare stereo în cadrul fiecărui ton x 3 tonuri = 24 de oscilatoare simultan; oscilatoarele pot edita atât tonuri internal, cât şi samplere wave). Succes şi să auzim numai de bine. Stimă şi respect!
LINK: Click aici !

Back to top
Kostelkorg
Wed Jan 08 2014, 03:30AM

Registered Member #12493
Joined: Thu Feb 21 2013, 10:44PM
Posts: 16
saru-mina dom Elgi am rezovat problema va multumesc din suflet


Back to top
elgi
Fri Jan 10 2014, 09:31AM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Nu sunt femeie, nici preot. Nu aveţi pentru ce. Succes tuturor! Doamne ajută!

Back to top
genesys
Sun Jan 12 2014, 03:25PM
Registered Member #9979
Joined: Wed Nov 10 2010, 08:09AM
Posts: 16
Va salut , domnule Laurentiu !
Intampin si eu urmatoarea problema la Tyros 2 : Modific frecventele din sectiunea eq , din Voice Editor , salvez voice-ul , apoi il introduc intr-un ritm . Nu ramane setarea facuta , ci revine la valoarea initiala . Acest lucru se intampla DOAR in ritm !
Se poate face ceva in privinta asta ?



Back to top
elgi
Sun Jan 12 2014, 03:56PM

Registered Member #196
Joined: Fri Jun 27 2008, 09:43AM
Posts: 777
Deoarece acel track din ritm pleacă cu default-ul său la 64 (adicătelea cum ar veni pe 0 ambele benzi de EQ), va trebui să dăm respetiva cantitate de înalte sau joase de pe EQ-ul de pe acel track din style în Mixing Console şi atunci funcţionează. Succes şi numai bine!

Back to top
genesys
Sun Jan 12 2014, 04:06PM
Registered Member #9979
Joined: Wed Nov 10 2010, 08:09AM
Posts: 16
Multumesc pentru raspuns , dar problema nu este gainul , care chiar ramane setat deja din Voice editor , ci FRECVENTELE ! Chiar am incercuit in poza, pentru a nu crea confuzii.

Back to top
bOrN_aGaIn
Wed Feb 05 2014, 12:27PM
Registered Member #11416
Joined: Wed Sep 26 2012, 12:39PM
Posts: 1
Am si eu o intrebare, am tyros 3 si incerc sa fac niste negative folosind laptopul si cubase6. Deci am dat la midi creator si imi inregistreaza, dar nu pot sa ascult. Nu selectez pe ce trebuie iesirea sau nu imi dau seama, am incercat sa fac chestia asta de aseara de la 9 pana la 2 noaptea si azi dimineata, si m'am consolat ca nu merge la mine. Daca cumpar o placa de sunet externa profesionala, rezolv oare problemele? Si cea legata de latency? Multumesc.

Back to top
victor_petrescu
Wed Feb 12 2014, 09:36PM

Registered Member #1769
Joined: Thu Sep 25 2008, 10:34AM
Posts: 255
Elgi te rog sa ma lamuresti si pe mine in urmatoarea situatie:

folosim ocazional tyros 2 pt muzica usoara,registri facuti etc.

pot sa incarc in clapa programe de muzica populara luate de pe site(complete)fara sa stric ceea ce e acum in clapa?
daca da imi poti explica pasii?
eu in general nu lucrez cu aranjoare si imi este destul de dificil sa imi dau seama cum se procedeaza.
multumesc!

Back to top
ciury
Wed Feb 12 2014, 11:43PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
da poti pentru ca tyros nu lucreaza cu seturi ...pui ce ai nevoie in foldere alocate...style la style registrii la registrii etc ...si daca nu suprascrii nimic nu sunt probleme....probleme ar aparea doar daca de exemplu ai un registru xxx.rgt de muzica usoara si scrii peste el xxx.rgt care e de muzica poulara...deci care au acelasi nume


Back to top
nicu_studio
Wed Feb 12 2014, 11:45PM
Registered Member #2164
Joined: Fri Oct 10 2008, 07:21PM
Posts: 90
Salut Victor, imi permit sa aduc un raspuns daca te ajuta pana ce maestru Laurentiu va raspunde;deci un program de muzica populara nou incarcat in clapa va afecta doar style-urile a caror instrumente fac parte din bank-ul CUSTOM VOICE. Cu alte cuvinte style-urile respectiv registrii facuti cu tonuri de fabrica din clapa , altele decat cele din Custom Voice nu vor fi afectate! Insa de regula programele de muzica populara de pe site si nu numai,folosesc in mare parte tonuri semplate stocate in Custom Voice.Deci daca tu in prealabil ai anumite style-uri sau registri care au in componenta lor tonuri din Custom Voice si tu vei incarca un program nou care are alte tonuri in alta ordine, nu vor mai suna!daca vrei sa testezi programe de pe site, va trebui sa salvezi libraria de sunete, style-urile si registrii pe care ii contine clapa inainte de incarcarea unui nou program, dupa care incarci noul program cu registrii si libraria de suntete aferenta. sper ca am fost explicit ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif .

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap