Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Muzicantii din crasma-vazuti de consumatori
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
voitineanu
Sat Jun 05 2010, 06:17PM

Registered Member #462
Joined: Thu Jul 24 2008, 01:07AM
Posts: 191
Cautand site-ul pe google,am gasit acest articol interesant: LINK: Click aici !
Ce parere aveti?

Back to top
VIOREL
Sat Jun 05 2010, 08:25PM

Registered Member #724
Joined: Sat Aug 09 2008, 01:47PM
Posts: 144
in urita ipostaza ne-a cam pus pe toti.......banuesc caci a gresit restaurantul ,ar trebui ca administratori restaurantelor sa specifice ce fel de gen muzical e in meniu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

[ Edited Sat Jun 05 2010, 08:26PM ]


Back to top
marianbigm
Sun Jun 06 2010, 12:28AM

Registered Member #14
Joined: Thu May 22 2008, 09:39PM
Posts: 463
hmmm nu stiu ce sa zic, poate si lautarii prea insistenti, poate si victima prea inchisa (putea sa le spuna cu frumosu ca nu se poate - gasea el o scuza de genul "sunt in doliu"), poate asa era traditia in restaurant....
chestia e ca acum se zice despre noi ca daca intram printre oameni, nu vrem sa facem atmosfera 913_friday .... VREM SPAGA 856_2422.gif

Back to top
Robert Craciun
Sun Jun 06 2010, 09:01AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
multi muzicanti si-au pierdut reclama facand aceasta chestie!...si atunci te miri de ce suntem invidiati cei care ''stam in banca noastra''si avem ''cantari''!...

Back to top
valentinpa1x
Sun Jun 06 2010, 10:00AM

Registered Member #8486
Joined: Wed Dec 09 2009, 12:11PM
Posts: 21
Io stiu asa cand iesi la o crasma cu lautari poi te duci acolo sa te distrezi sati cate lautaru daca nuti place genu nu te duce nui ceva corect.

Back to top
DorelC
Sun Jun 06 2010, 10:29AM
Guest
Eu din ce am citit articolul e putin rautacios, scris de cineva care vrea sa-si etaleze marea lui cultura dar are multe greseli in ceea ce priveste limba romana.Chiar ma intreb si eu daca e atat de deranjat de lautari de ce nu asculta radio Trinitas in masina sau nu merge la Filarmonica.
In alta ordine de idei are si putina dreptate deoarece niste lautari cu experienta si bun simt pot sa-si dea seama unde sunt doriti si unde nu.Sunt sigur ca pe vremuri de criza multi canta numai pe spaga fara sa le dea patronii nimic de aici provine si insistenta probabila a muzicantilor.In zona noastra si aici ma refer la mai multe judete din Ardeal aproape nici nu mai exista restaurante cu orchestra.
Am ceva experienta si cu mersul in sala deoarece pe la cantari si baietii mei mai merg cu microfonul dar intotdeauna le atrag atentia de cine se "leaga" sau de cine nu.Se poate observa cu usurinta daca cuiva nu-i place sa-i canti la ureche.Prin sala se poate canta si fara sa te legi neaparat de cineva cu scopul de a face atmosfera si eu zic ca noua ne iese destul de bine.Eu de multe ori ii si intreb pe cei care ne angajeaza daca are gasca de atmosfera si se poate canta pe la mese.Au fost unii sa zicem mai pudici care au zis ca nu vreau asa ceva si ne-am conformat am cantat la maxim 2-3 metri de scena.In felul asta nu se creeaza momente de acest gen care uneori ajung jenante sau penibile.


Back to top
Neuronu Intelectual
Sun Jun 06 2010, 11:26AM

Registered Member #5453
Joined: Wed Jan 28 2009, 01:56PM
Posts: 231
adevarat este ca articolul respectiv este rautacios putin dar si acei muzicanti au fost nesimtiti. nesimtiti ca nu s-au simtit nedorititi. intelegi dintr-o privire, dintr-un zambet daca la om ii place sau nu sa vii langa masa lui sa se desfasoare. dupa cum povestete pseudoreporterul nostru, le-a dat clar de inteles ca nu vor "galagie" si privirile atintite asupra lor . trebuiau si aia sa se simta ca nu sunt doriti. nu te duci la om sa il jecmanesti autofortandu-l . cunosc si eu niste personaje care te "obliga" sa iti deschizi portofelul in fata inimii si dorintelor ,chiar daca nu esti stapanul acestor placeri. tind sa il cred pe acest pseudoreporter ca expune adevarul si nu baga floricele. dar daca tot face reclama asta macar sa dea si numele respectivului restaurant

Back to top
DorelC
Sun Jun 06 2010, 11:35AM
Guest
Neuronule stii cum sunt unii lautari cand "nu are gura lor ce sa mananca" din cauza crizei.Se stie ca multi deja canta in restaurant fara nici o plata numai pt ciubuc.Asta nu e o scuza pentru comportarea unora am zis si mai sus.Trebuie bun simt si experienta la asa ceva daca cei in cauza observa ca nu sunt doriti sa se retraga discret in treaba lor.E jenant ca cineva sa te plateasca sa taci.Daca voi nu ati patit asa ceva eu sincer am patit pe vremea de "trista amintire" desi atunci nu se canta la nici un sfert din volumele cu care se canta acum in restaurant.

Back to top
Neuronu Intelectual
Sun Jun 06 2010, 11:40AM

Registered Member #5453
Joined: Wed Jan 28 2009, 01:56PM
Posts: 231
dorele? am cantat si eu pe la local, in trecut, cand nu era criza dar eu m-am multumit si cu bani putini si cu mai multi, cat a dat alah , niciodata nu ne-am dus la om sa ii baga pe gat muzica , daca lui ii placea te chema , de fapt il chema pe solistul vocal ca restul aveam locul nostru . asta am zis si eu : muzicantii aceia trebuiau sa se simta ca nu sunt doriti,dupa cum poveste-te ala, ca nici nu ii baga in seama

Back to top
Minel Manelistu
Sun Jun 06 2010, 02:14PM
Guest
Neuronu Intelectual a scris ...

dorele? am cantat si eu pe la local, in trecut, cand nu era criza dar eu m-am multumit si cu bani putini si cu mai multi, cat a dat alah , niciodata nu ne-am dus la om sa ii baga pe gat muzica , daca lui ii placea te chema , de fapt il chema pe solistul vocal ca restul aveam locul nostru . asta am zis si eu : muzicantii aceia trebuiau sa se simta ca nu sunt doriti,dupa cum poveste-te ala, ca nici nu ii baga in seama

super gandit.ai dreptate mare.o mare vina o are si patronul.dupa scris,baiatul este un pusti de maxim 25 de ani...lesne de inteles ca nu-i place acel gen de muzica.si acei lautari au partea lor de vina,chiar mare.foamea este atat de mare,incat fac orice sa scoata bani,dar nici asa.o trupa de carciuma care se respecta,nu ar face asa ceva.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap