Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Se canta live la nunti ? Se face playbak ?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
case-senzitive
Sat Jul 24 2010, 12:28AM

Registered Member #9009
Joined: Sat Mar 06 2010, 01:26PM
Posts: 183
LINK: Click aici !

Back to top
Kmcoio
Sat Jul 24 2010, 01:31AM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
fanitractor a scris ...

draga prietene. in primul meu post ti-am atras atentia ca e gresita interpretarea besame. si linia melodica si armonia. parerea mea. in al doilea post te rugam ironic sa nu stergi demourile pentru ca m-am simtit ,,amenintat''.
citat:
'' Eu imi voi sterge toate tutorialele de pe youtube, de fapt le voi face accesibile numai prietenilor, intrucat ca vad ca atunci cand va da lumea mura in gura v-o luati in cap. ''
in niciun post nu am coborat nivelul discutiei, vocabularului, etc.
numai bine.

referitor la cantatul live.
1. ideal formula cu tobe, bas..etc. problema este ca la nuntile generale nu se mai plateste suficient o astfel de formula.
2. la nevoie cantam cu arranger, solist si restul. este foarte important solistul. sa faci o piesa la mana este ok. dar daca solistul nu speculeaza acest avantaj cu solo pe tobe ( si nu ma refer la manele), sa intre intre invitati, sa lege cu prezenta de spirit la nevoie piese care se pot canta pe acelasi ritm, sa le lungeasca sau sa le schimbe structura dupa cum simte sala....ramanem doar cu satisfactia noastra de instrumentisti. lumea nu va fi convinsa ca a fost live sau negativ. cred ca peste importanta cantatului live este show-ul pe care-l vede sala, spectacolul demiscare oferit de formatie. aici trebuie ca tot pachetul sa aibe ,,sare si piper''

ps
referitor la playback. eu prin asta inteleg atunci cand un solist canta cu pozitiv, adica peste inregistrarea lui sau, si mai rau, cand doar mimeaza. cu asta nu pot fi de acord si nu o fac formatiile ,,de nunta''. culmea. practica asta apartine ,,vedetelor'' de doi bani care vin invitate pe la vre-o nunta si canta peste pozitiv. asta e de ras..



Imi pare bine ca s-a revenit on topic...sa stiti ca nu eu am incercat sa atrag atentia asupra mea, un administrator a postat videoclipul meu pe acest thread. NU EU. In al doilea rand, l-am rugat pe domnul fanitractor sa ma lumineze CE AM GRESIT efectiv in armonia si linia melodica de la besa me.

Pentru domnul case sensitive...nu sunt domnule nici critic literar nici editor de ziar. Sunt un tip simplu v-am spus. NU incerc sa ies in fata cu nimic, doar mi-am dat cu parerea cu privire la cantatul live si lumea a inceput sa ma ia la misto? ati uitat domnilor ce ati postat? sa va aduc aminte? luati threadul de la inceput si veti vedea. Acum pozati in oameni civilizati, care sunt atacati de nenorocitul de Kmcoio, care se ia de toata lumea? de cine ma iau? de cei care initiaza polemici prin vorbe de doi bani aruncate in vant si apoi pozeaza in ingerasi? Nu aveti de unde sa imi stiti nivelul muzical domnilor. Fiecare le stie pe ale lui, ok? Pe bune ca acum mi-e scarba de "dulcegaria" pe care o afisati in comentarii dupa ce cu o pagina inainte m-ati facut in toate felurile in cel mai josnic fel posibil
Pentru asta va multumesc si imi pare rau ca eu incerc sa acaparez priviri asupra mea. NU am nevoie de atentia dvs.
Sa aveti o seara placuta. Sper sa ne intalnim vreodata la o bere si sa discutam amical pe orice plan vreti dvs, numai muzical nu, ca ies polemici.
Noapte buna!

[ Edited Sat Jul 24 2010, 01:33AM ]


Back to top
case-senzitive
Sat Jul 24 2010, 01:55AM

Registered Member #9009
Joined: Sat Mar 06 2010, 01:26PM
Posts: 183
Noapte buna Komcoio!....Iarta-ma de replica,imi cer scuze,mi-am esit din fire!

Back to top
lucianG1000
Sat Jul 24 2010, 07:50AM

Registered Member #8217
Joined: Tue Oct 13 2009, 08:54AM
Posts: 91
Nenea Kmcoio ( 917_roflol ).... se vede ca nu ai nimic de-a face cu muzica daca tu esti atat de indraznet sa pui ca tutorial acea porcarie pe net, care sincer vorbind, pana si un copil de 10 ani o interpreta mai bine.
A doua chestie... pentru cultura ta generala, in scoala militara de muzica am facut trompeta ca instrument principal si pian ca instrument secundar. Si ca chestie... la scoala aceea se intra de la 14 ani !!! De fapt se intra, pentru ca acum nu mai functioneaza. Eu am intrat in 1984 acolo.
A treia chestie... daca esti cumva ofiter, inseamna ca statul a facut o investitie proasta.
P.S.
Gata, am terminat cu intepaturile...scuze adminilor, dar nu m-am putut abtine.

[ Edited Sat Jul 24 2010, 07:52AM ]


Back to top
ValiS
Sat Jul 24 2010, 08:06AM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Luciane...Mare atentie..! Deja,mai sus,Dorel te-a rugat sa nu mai insisti..!Stiu ca exista dreptul la replica,dar toate acestea au o masura...! Mai ales ca,acum,esti off-topic..!Considera-l un avertisment prietenesc..!

Back to top
imcristi
Sat Jul 24 2010, 10:28AM

Registered Member #9581
Joined: Fri Jul 09 2010, 02:54PM
Posts: 101
mai lucianG1000 ia pune tu varianta corecta sa o auzim si noi , suntem foarte interesati .:-j..un om cu skillul tau trebuie sa mai impartaseasca si la cei incepatori nu ? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
lucianG1000
Sat Jul 24 2010, 12:15PM

Registered Member #8217
Joined: Tue Oct 13 2009, 08:54AM
Posts: 91
Ok... aici poti sa vezi tutorialul si eventual poate asa aude si dl Kmcoio piesa asta cum e in realitate.
LINK: Click aici !

[ Edited Sat Jul 24 2010, 12:16PM ]


Back to top
pepino
Sat Jul 24 2010, 12:32PM

Registered Member #3130
Joined: Wed Nov 12 2008, 02:59PM
Posts: 107
Bună ziua, domnilor. Apropo de cântatul live, Lucian este un exemplu concret: niciodată fanfara militară nu cântă altfel decât live şi întocmai piesele din repertoriu şi de aceea este nedumerit şi iritat când aude piese celebre, măcelărite. Faptul că se exprimă direct şi spune cu sinceritate ceea ce constată este de apreciat, pentru că asta vine de la un om care studiază de la vârsta când alţii îşi căutau de joacă, de la un om care solfegiază partiturile la prima vedere şi căruia bagajul de cunoştinţe şi educaţia muzicală nu-i permit să cânte altfel decât corect. Pentru mine, întotdeauna a fost plăcut să colaborez cu muzicanţi din categoria lui.
Părerea mea, în legătură cu acest subiect, este că faptul de a cânta direct, fără negative şi pozitive, atât pentru instrumentişti, cât şi pentru solişti, este direct proporţional cu nivelul de pregătire şi calităţile acestora, dar este şi plăcerea care te face să te simţi mai împlinit şi mai satisfăcut pentru ceea ce realizezi, la un moment dat, cu mâiinile şi cu vocea ta.


Back to top
Kmcoio
Sat Jul 24 2010, 12:58PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
pepino a scris ...

Bună ziua, domnilor. Apropo de cântatul live, Lucian este un exemplu concret: niciodată fanfara militară nu cântă altfel decât live şi întocmai piesele din repertoriu şi de aceea este nedumerit şi iritat când aude piese celebre, măcelărite. Faptul că se exprimă direct şi spune cu sinceritate ceea ce constată este de apreciat, pentru că asta vine de la un om care studiază de la vârsta când alţii îşi căutau de joacă, de la un om care solfegiază partiturile la prima vedere şi căruia bagajul de cunoştinţe şi educaţia muzicală nu-i permit să cânte altfel decât corect. Pentru mine, întotdeauna a fost plăcut să colaborez cu muzicanţi din categoria lui.
Părerea mea, în legătură cu acest subiect, este că faptul de a cânta direct, fără negative şi pozitive, atât pentru instrumentişti, cât şi pentru solişti, este direct proporţional cu nivelul de pregătire şi calităţile acestora, dar este şi plăcerea care te face să te simţi mai împlinit şi mai satisfăcut pentru ceea ce realizezi, la un moment dat, cu mâiinile şi cu vocea ta.



O parere concreta si la obiect, de apreciat. Insa tot nu stiu ce am macelarit la piesa respectiva...ma rog.:))
Raspuns pentru intepaturile d-lui Lucig1000...domnule degeaba esti un instrumentist de elita, desavarsit, daca iti lipseste orice urma de caracter. Apreciez oamenii ca dvs, atata vreme cat dau dovada de doua calitati esentiale : modestie si bun-simt. Din pacate, va lipsesc amandoua. Imi pare rau, mi-ar fi placut sa imi explicati frumos ce am gresit , poate ma luminam si eu. Vad ca in continuare sunt atacat. Stiti ce? Nu ma mai intereseaza. Sunt fericit ca asa, gresit cum ziceti dvs, am invatat pe unii si pe altii cateva note pe clapa. Daca vor sa se perfectioneze, oricand exista partituri si altii mai buni decat mine, cum sunteti dvs. sa ii invete. Trebuie doar sa aiba ambitie. Eu le formez baza. Sincer, imi pare rau ca s-a iscat toata aceasta disputa, insa nu eu am inceput-o si se vede ca mentalitatea de turma a romanilor isi arata fata si aici.

Legat de cantatul live, imi mentin parerea. Da, domnule case sensitive, in continuare sustin ca se poate canta live muzica usoara la nunti si chiar bine, daca iti aranjezi clapa cum trebuie. Multa stima!

Revin...azi, uitandu-ma pe video-urile unui coleg, Rosca_iulian de pe youtube, ia uitati ce gasesc acolo....

citez...

xXxVioaraSusxXx
4 months ago
PIshamsh pe Mainile Lui!!! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) de Vacar Cu Drag Lucig1000

Vedeti domnilor ce limbaj are domnul lucig1000? vedeti ca are o problema cu toata lumea? pentru cine vrea, postez si linkul sa se vada ca nu mint.


Uitati-va la ultimul comment de pe pagina...asta denota multa cultura...domnule Lucig1000.

[ Edited Sat Jul 24 2010, 01:52PM ]


Back to top
lucianG1000
Sat Jul 24 2010, 04:00PM

Registered Member #8217
Joined: Tue Oct 13 2009, 08:54AM
Posts: 91
Comentul nu imi apartine... jur cu mana pe inima.
Este facatura lui Kmcoio.
E ceva josnic sa puna ceva scris si sa semneze cu nickname-ul meu. Nici macar nu l-a scris corect, al meu e luciang100. RUSINE !!!!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap