Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Se canta live la nunti ? Se face playbak ?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
Kmcoio
Fri Jul 23 2010, 04:11PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
DorelC a scris ...

Va rugam lasati ironiile ieftine si atacurile la persoana.Aici fiecare are dreptul sa-si dea cu parerea indiferent daca are scoala sau nu.Unii suntem mai buni altii mai slabi si fiecare merita apreciat daca munceste.Kmcoio cand ai pus atatea materiale pe siteuri ai stiut la ce te expui nu mai fi asa de sensibil iar critica de multe ori e constructiva.Uite eu cant efectiv in trupa de mai multi ani fata de cati ani de viata ai tu si consider ca inca mai am foarte mult de invatat.Tocmai asta e frumusetea muzicii .... fiecare o abordeeaza cum poate ca e live, ca e semi-live ca e playback publicul hotaraste.O sa revin si eu cu parerea mea despre subiectul acestui thread care e usor diferita fata de a unor colegi.


Intr-adevar, prin aceasta postare raspund si dlui Cminor, si d-lui lucig1000 si domnului subofiter cu 5 ani de instrument studiat in scoala militara si mai departe.

1. la mana, nu pic in fata criticilor, fiecare dintre noi avem dreptul la o parere.

2. la mana, tutorialul este facut la viteza de ardelean,toate tutorialele mele incep cu piesa cantata normal, dupa care cantata ca melcul , sa vada incepatorii ce au de facut.

3. la mana, nu m-am erijat in nu stiu ce profesionist, de asemenea, nu am postat aici eu video-uri cu tutorialele mele, nu m-am laudat si nimic de genul asta, insa in schimb, unii s-au grabit sa ma atace fara drept de apel si fara o baza solida.

4. la mana, melodia din tutorial urmeaza linia melodica ,solistica ce o canta solistul, ca sa zic asa si sa fac un pleonasm.

5. la mana, vad ca inca exista mentalitatea de turma, initiatorul acestui topic, d-l case sensitive atacandu-ma "elegant" prin postul unde stipuleaza ca "unii care nu stiu nici macar ce e cheia sol se dau ca ei canta 48 de ore incontinuu live" sau ceva de genul, luandu-se dupa domnul lucig1000 sau cum ii zice, fara o baza argumentativa.

6. la mana, suport critica, insa in limita bunului simt si fara atacuri la persoana, ca suntem colegi, nu ne cunostem personal si nu este frumos.

Domnule Lucig1000, prin postarile dvs dati dovada de o desuetudine crasa, tipica militarilor de cariera, insa nu celor din ziua de azi, ci acelora care au intrat in legendele racanilor si a celor pentru care respectul fata de persoana din fata sau de langa ei nu exista. Nu imi aruncati in fata ca ati facut 5 ani de scoala militara cu instrumente muzicale, nu sunt impresionat. Mult mai impresionat as fi de bunul simt afisat de dvs in postarile pe care le faceti, care , din pacate este inexistent. Nu aveti dvs de unde sa stiti ce studii am eu, nu aveti de unde sa stiti ca poate am urmat si urmez la randul meu o cariera militara, nu aveti de unde sa stiti ca poate sunt ofiter sau nu. De asemenea, va intreb...ati studiat cumva pianul in scoala militara? Nu cred ca se studiaza asemenea instrumente acolo...ma rog, daca dumneavoastra asta ziceti, noi va credem...totusi, cinci ani de scoala militara si sunteti doar subofiter..? mi se pare cam ciudat, dat fiind faptul ca si Academia Militara dureaza mai putin din punct de vedere al studiilor.

In alta ordine de idei, domnule DorelC, intotdeauna, dupa cum spuneti dvs, e loc de mai bine. Eu accept sfaturile tuturor, chiar as fi deosebit de fericit sa invat de la cineva mult mai bun decat mine, daca as intra pe "mana" domnului Arald, cred ca as fi cel mai fericit, sa scoata tot ce poate din mine.

Eu nu am impus nimanui tutorialele mele, le-am pus pe youtube pentru incepatori, care au si ei o amarata de clapa acasa si vor sa cante doua trei note si sa mai si sune. Nu sunt Paul Stanga, nu sunt Marikanu, nu sunt nici macar lautarul de la crasma din colt.

Sunt un tip simplu, modest, insa nu tolerez bataia de joc.

Va multumesc pentru atentie.

Sa aveti o zi placuta.

[ Edited Fri Jul 23 2010, 04:26PM ]


Back to top
case-senzitive
Fri Jul 23 2010, 05:41PM

Registered Member #9009
Joined: Sat Mar 06 2010, 01:26PM
Posts: 183
Pai da intrebarea d-nului komcoio este interesanta!Eu zic sa deea un chearch pe google ca ii da mura in gura tot ce tine de teorie muzicala si ce este legat de intrebarea lui adresata efectiv mie,asa ca nu-i mai raspund la intrebare ca nu are sens,oricum ar fi zis ca le-am luat de pe net!Respect!

Back to top
Kmcoio
Fri Jul 23 2010, 05:58PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
case-senzitive a scris ...

Pai da intrebarea d-nului komcoio este interesanta!Eu zic sa deea un chearch pe google ca ii da mura in gura tot ce tine de teorie muzicala si ce este legat de intrebarea lui adresata efectiv mie,asa ca nu-i mai raspund la intrebare ca nu are sens,oricum ar fi zis ca le-am luat de pe net!Respect!


Un raspuns deosebit de elevat...Sunt surprins de faptul ca ati cautat pe google si ati gasit raspunsul la acele intrebari. Eu imi voi sterge toate tutorialele de pe youtube, de fapt le voi face accesibile numai prietenilor, intrucat ca vad ca atunci cand va da lumea mura in gura v-o luati in cap. Dvs va considerati ceea ce nu sunteti, nu eu. Dvs aruncati intrebari teoretice muzicale si jigniri la adresa mea si a altor colegi, care nu au facut decat sa va raspunda la thread-ul dvs. Eu va pot scrie la orice ora o partitura cu orice melodie, da, ati auzit bine, scrisa de mana mea, fiindca stiu ce e aia cheie sol, stiu ce e aia cheie fa si da, stiu cum e sa canti ore in sir live la o nunta si stiu ca se poate.

Dvs, ma indoiesc ca ati experimentat macar odata in viata o cantare adevarata la un eveniment, de fapt ma indoiesc de faptul ca aveti cea mai mica idee ca in muzica, ce de fapt este o arta, in primul si in primul rand primeaza bun-simtul si respectul fata de aproapele/colegul tau.

Imi pare sincer rau si vreau sa va spun ca aceasta atitudine va trage rau de tot in spate si dovedeste ca, desi aveti pretentia de muzician, nu indepliniti aceasta conditie, intrucat fara bun simt si respect fata de parerea altora, ceea ce este sine qua non in aceasta profesie, nu va puteti intitula...muzician.

Eu am incercat sa va explic ca se pot face multe, se poate canta live multe ore in sir, se poate canta muzica usoara live, se pot face multe lucruri daca ai ambitie, seriozitate si muncesti, insa vad ca inainte de a stii de ce intre mi si fa nu exista semiton, gura dvs e mai puternica decat ratiunea. Consider ca nu aveti mai mult de 16 ani iar muzica este o fitza a ratiunii dvs.

Sa aveti o zi placuta, ma retrag de pe acest thread.

Cu toata stima pentru domnii admini si pentru toti cei care stiu ca respectul reciproc este cea mai buna calitate a caracterului uman. Unii o au, unii stiu cum se scrie, altii nu stiu ca exista...

[ Edited Fri Jul 23 2010, 06:00PM ]


Back to top
fanitractor
Fri Jul 23 2010, 06:22PM
Registered Member #233
Joined: Tue Jul 01 2008, 04:50PM
Posts: 408
va rog sa nu va stergeti tutorialele domnule kmcoio. ele au un rol educativ si se adreseaza celor care vor sa invete muzica cu adevarat. sper ca studiindu-le intens sa pot ajunge la nivelul dumneavoastra de pricepere in interpretarea live. sper sa mai strang cativa colegi in asentimentul meu si sa va convingem sa nu stergeti. va rugam!!

[ Edited Fri Jul 23 2010, 06:25PM ]


Back to top
Kmcoio
Fri Jul 23 2010, 06:30PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
fanitractor a scris ...

va rog sa nu va stergeti tutorialele domnule kmcoio. ele au un rol educativ si se adreseaza celor care vor sa invete muzica cu adevarat. sper ca studiindu-le intens sa pot ajunge la nivelul dumneavoastra de pricepere in interpretarea live. sper sa mai strang cativa colegi in asentimentul meu si sa va convingem sa nu stergeti. va rugam!!


Din nou acelasi prost gust si lipsa de educatie...de fapt, se vede dupa nick...fanitractor...mentalitate de tractorist, ca deja imi ies din fire. Am spus cui se adreseaza tutorialele mele, nu celor care vor sa invete muzica cu adevarat, ci celor care vor sa lege si ei doua note pe o amarata de clapa...daca citeati mai cu atentie observati...domnule fanitractor. Sunteti deosebit de invartosat impotriva mea...dvs ce cantati...domnule? imi aratati si mie ceva din icomensurabila dvs cultura muzicala?
Dumnezeule, am crezut ca pe site-ul acesta voi gasi oameni educati cu simtul masurii...insa vad ca prostia si prostul-gust s-au infiltrat si aici...incredibil asa ceva.

Back to top
DorelC
Fri Jul 23 2010, 06:43PM
Guest
Kmcoio calmeaza-te si nu te lega de toti colegii pentru ca urmeaza sanctiuni.In ceea ce priveste prostul gust si prostia suntem aici cativa admini care avem grija de site. Din punctul meu de vedere treaba e discutabila.Iar in privinta nickurilor iar e de discutat daca Fanica (fanitractor) are mentalitate de tractorist d-ta cu nickul Km(coio) ce mentalitate ai ? Deci hai sa nu ne atacam la persoana iar eu nu vad nimic rau in ceea ce a scris.Chiar nu merita sa stergi atata munca.Hai sa ne intoarcem la discutia noastra despre cantatul live altfel urmeaza sanctiuni pentru toata lumea.Multumesc pentru intelegere !

Back to top
Kmcoio
Fri Jul 23 2010, 06:56PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
DorelC a scris ...

Kmcoio calmeaza-te si nu te lega de toti colegii pentru ca urmeaza sanctiuni.In ceea ce priveste prostul gust si prostia suntem aici cativa admini care avem grija de site. Din punctul meu de vedere treaba e discutabila.Iar in privinta nickurilor iar e de discutat daca Fanica (fanitractor) are mentalitate de tractorist d-ta cu nickul Km(coio) ce mentalitate ai ? Deci hai sa nu ne atacam la persoana iar eu nu vad nimic rau in ceea ce a scris.Chiar nu merita sa stergi atata munca.Hai sa ne intoarcem la discutia noastra despre cantatul live altfel urmeaza sanctiuni pentru toata lumea.Multumesc pentru intelegere !


Nickul meu nu are legatura cu ceea ce ati scris dvs. Este o anagrama care inseamna un anumit lucru si nu are nicio legatura cu lucruri obscene. DE asemenea, nu eu am inceput atacul, daca observati, am vorbit cat de civilizat am putut cu toata lumea.
Aveti dreptate.
Eu renunt la discutie si imi cer scuze daca am deranjat oamenii de bun simt. Imi cer scuze si celorlalti ca m-am coborat la nivelul lor intelectual.
Sa aveti o zi placuta.

P.S. : Ceea ce a scris domnul Fanitractor a fost scris cu o ironie nesimtistica, nu cu sensul ca atare al cuvintelor. Sunt convins ca imi veti da dreptate.

[ Edited Fri Jul 23 2010, 06:58PM ]


Back to top
fanitractor
Fri Jul 23 2010, 08:54PM
Registered Member #233
Joined: Tue Jul 01 2008, 04:50PM
Posts: 408
draga prietene. in primul meu post ti-am atras atentia ca e gresita interpretarea besame. si linia melodica si armonia. parerea mea. in al doilea post te rugam ironic sa nu stergi demourile pentru ca m-am simtit ,,amenintat''.
citat:
'' Eu imi voi sterge toate tutorialele de pe youtube, de fapt le voi face accesibile numai prietenilor, intrucat ca vad ca atunci cand va da lumea mura in gura v-o luati in cap. ''
in niciun post nu am coborat nivelul discutiei, vocabularului, etc.
numai bine.

referitor la cantatul live.
1. ideal formula cu tobe, bas..etc. problema este ca la nuntile generale nu se mai plateste suficient o astfel de formula.
2. la nevoie cantam cu arranger, solist si restul. este foarte important solistul. sa faci o piesa la mana este ok. dar daca solistul nu speculeaza acest avantaj cu solo pe tobe ( si nu ma refer la manele), sa intre intre invitati, sa lege cu prezenta de spirit la nevoie piese care se pot canta pe acelasi ritm, sa le lungeasca sau sa le schimbe structura dupa cum simte sala....ramanem doar cu satisfactia noastra de instrumentisti. lumea nu va fi convinsa ca a fost live sau negativ. cred ca peste importanta cantatului live este show-ul pe care-l vede sala, spectacolul demiscare oferit de formatie. aici trebuie ca tot pachetul sa aibe ,,sare si piper''

ps
referitor la playback. eu prin asta inteleg atunci cand un solist canta cu pozitiv, adica peste inregistrarea lui sau, si mai rau, cand doar mimeaza. cu asta nu pot fi de acord si nu o fac formatiile ,,de nunta''. culmea. practica asta apartine ,,vedetelor'' de doi bani care vin invitate pe la vre-o nunta si canta peste pozitiv. asta e de ras..


[ Edited Fri Jul 23 2010, 09:08PM ]


Back to top
case-senzitive
Fri Jul 23 2010, 11:21PM

Registered Member #9009
Joined: Sat Mar 06 2010, 01:26PM
Posts: 183
Domnilor muzicanti cand am deschis acest thear l-am deschis cu o tema care discuta multe.........dupa cateva comenturi a intrat in centrul discutiei domnul Komcoio de catre toti userii prezenti,apreciat sau criticat dupa placul fiecaruia!Acum urmeaza chiar intrebarea care da raspunsul la deznodamantul dipute-i dintre domnul Komcoio si useri....de ce chiar dumneavoastra ati intrat la mijlocul discutiei si subiectul thearului ramanand nediscutat?Pentru ca dumneavoastra doriti sa pareti alceva dacat sunteti ceea ce au observat unii useri,jigniti elegant si incercati sa esiti din nou in fata cum ati mai facut-o demulte ori,daca va credeti muzician sunteti ptr dumneavoastra nu aveti dreptul sa judecati pe altii---impotriva faptului ca indicnati acest lucru chiar dumneavoastra----respect ceea ce faceti,relatati in penultimul coment ca sunteti bine pregatit in domeniu muzical si chiar faceti partituri fara probleme etc etc dovedind ca,ce?pentru ce?pentru cine anume?Am 22 de ani nu 16 cum ati presupus gesit ca deobicei recunosc sunt la inceput,adica,nu am experienta cantatului live ore multe cat spuneti ca aveti dn-voastra,dar un singur lucru eu nu v-as da calitatea de muzicant pe care dn-voastra doriti sa dovediti,mai degraba un critic literar sau un editor de ziar!Inchei in a va cere scuze daca v-am gresit cu ceva si va stimez!


ps...domnilor ADMINI cine credeti ca GRESESTE sau a GRESIT sunt deacord cu sanctiunile hotaratoare de dumneavoastra!

Back to top
case-senzitive
Sat Jul 24 2010, 12:27AM

Registered Member #9009
Joined: Sat Mar 06 2010, 01:26PM
Posts: 183
Ceva mai complex pentru live muzica usoara!merita vazuta combinatia tipului......!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap