Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Cine mai face armonie (acompaniament) manual ? Strict pe partea de banat si tiganii :D
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cminor
Fri Aug 20 2010, 10:21AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Eu personal l-am vazut pe Maricanu, cu Paul Stanga...
Nu aveau nici o greata.. probabil ca si faptul ca au o luuunga perioada de cand canta impreuna, dar totusi...
Maricanu doar se uita, sau auzea primul trill si stia ce melodie urmeaza..
Si canta fara greata.. nu se strofoca, nu se rupea in figuri, totul mergea de la sine...
De altfel ca si Paul, 2 oameni care canta din inima si cu o mare placere, Maricanu era ca la masa de Craciun:
se simtea bine si se servea cu ce avea chef, un minor, mai un slap cu fretted, mai o hora.. mai o trecere cu pedala de sustain...
Superb




[ Edited Fri Aug 20 2010, 10:24AM ]


Back to top
vlady_zal
Fri Aug 20 2010, 11:56PM

Registered Member #9677
Joined: Fri Jul 30 2010, 03:25PM
Posts: 36
cminor...ce legegature are postul tau cu titlul threadului?? ce facem aici?? ne ajutam ? sau ne dam exemple? cred ca de exemple e satula lumea..

Back to top
Sergiu Prodan
Sat Aug 21 2010, 06:23AM
Guest
usurel vlady usurel tata ! i-ti da lumea exemple ca sa poti sa te inspiri bine-nteles daca te duce mintea daca nu nu e obligatoriu fiecare cat poate ! dar nu te umfla baiete ca nu prea e loc sau ti se pare ca tu esti vre-un superior in muzica sau aici pe site ? te ia valul tineretii ? las-o moale daca vrei sa castigi ceva in viata fi modest si fa treaba nu te lua de gat cu cei mai experimentati genul cminor !! atentie la neatentie !! aici esti intre oameni civilizati nu la bursa si ciorania muzicantilor !

Back to top
vlady_zal
Sun Aug 22 2010, 07:47PM

Registered Member #9677
Joined: Fri Jul 30 2010, 03:25PM
Posts: 36
Domnule Prodan, va respect ca muzician, si pana acum cred ca am vorbit foarte frumos si la subiect. In primul rand: inteleg ca sunteti mai inaintat in varsa si de aceea va permiteti sa imi vorbiti la per tu.
2: eu in titlul threadului am specificat ce fel de armonii ma intereseaza
3: imi pare rau sa va spun si imi asum toate consecintele dar mi se pare ca vi sa cam urcat 'admineala' la cap
4: cred ca domnul Cminor poate sa raspunda, si nu cred ca are nevoie de avocati.
5: 'aici esti intre oameni civilizati' -- vi se pare civilizat ce mi'ati spus? nu era destul un exemplu? daca l-am deranjat pe domnul Cminor imi cer scuze si imi asum toate responsabilitatile
6: nu m-am luat cu nimeni de gat, am spus doar ca postul domnului Cminor nu este de folos pentru mine si cred ca nici pentru cei ce vor citi acest thread
7: credeam ca e un site unde putem sa vb, sa socializam, sa ne impartasim parerile si cunostintele muzicale, dar vad ca m-am inselat.
8: eu am pus un demo, nimeni nu a venit cu alternativa, nimeni nu a venit cu idei noi. acest thread a ajuns la 5 pagini in care se discuta doar balarii.
9: Domnule Prodan data viitoare cand mai raspundeti va rog doar sa o lasati mai moale cu jignirile ( ca doar nu suntem in mahala nici in spatele blocului )
10: sper ca m-am facut inteles. Va multumesc !

Sanatate !

Back to top
shmennen
Thu Sep 23 2010, 10:25AM
Registered Member #7916
Joined: Tue Jun 16 2009, 10:20AM
Posts: 3
Salut la toti.

Ceea ce stiu eu in acest moment sunt:
- Gamene majore & minore (C, D, E, F, G, A, B) dar fara C#, Eb, F#, Ab, Bb.
- dominantele gamelor mai sus mentionate
As dori sa va intreb ce alte notiuni/game mai trebuie sa stiu si ce exercitii sa mai fac acasa pentru a invata mai bine.
O alta intrebare: Am vazut ca unii trec dintr-o gama in alta fara sa ia 7-le (destul de multi, as zice). Este asta o varianta mai simpla dar corecta ?

Mersi


Back to top
dianuvasile
Thu Sep 23 2010, 11:44PM

Registered Member #9613
Joined: Tue Jul 13 2010, 11:22PM
Posts: 82



Back to top
mussic
Fri Sep 24 2010, 01:31PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Salutare tuturor !
Vlady_zal, sa stii ca si eu mai fac asta, chiar daca uneori macar pentru mine (sau ca sa nu uit sa cant si manual).
Adevarul este ca de cand au aparut clapele astea moderne nu prea se mai practica. Pacat ! Sau daca se practica, se canta cu 2-3 clape.
Am dat si exemplu undeva pe site (s-ar putea chiar aici - nu m-am uitat in urma), de armonie tiganeasca placuta si care da cea ce se invata in scoli peste cap: Dom 6 - Lam 7 - LabM 4 - Re7,9- - Sol 7...
Cifrajul face parte din melodie (adica se canta la dreapta), dar am scris asa ca sa vezi ce se aude. De specificat ca in cazul acordului LabM 4, la stanga se ia acordul normal. Deci ar fi trebuit sa scriu LabM 3/4 ,iar pe Re7, se canta la dreapta intai sunetul Mib si apoi Re.
Ce sa spun ? Imi plac foarte mult armoniile banateana si lautaresca adevarata... Dar trebuie sa stapanesti bine diminuatele, semidiminuatele, rasturnarile acordurilor, acorduri de 7/9...6/7...7+...

Back to top
mussic
Fri Sep 24 2010, 02:09PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Pentru shmennen
Salut !
Sa stii ca acordurile pot fi inlocuite in acompaniament.
Am avut chiar o discutie cu un lautar foarte bun...De ce am lut atunci cand l-am acompaniat La minor 7 in loc de Do Major 6 !!!
Depinde unde si ce iei ! In cazul de fata este vorba de acelasi acord, pentru ca Majorul 6 are aceleasi sunete in acord ca Minorul 7.
Trebuie sa stii si sa exersezi toate inlantuirile...dar pentru asta trebuie sa inveti toate acordurile.
Un acord de septima poate fi inlocuit cu un diminuat, cu Major 4/5 (Major Sus..Ex: Sol Sus - Do M), sau Major 9(Ex: DoM 9 - Do M), cu Major 5+ , sau ca in cazul de mai sus cu un Major 6....
Vezi ca sunt niste materiale foarte bune pe site (si eu am pus asa ceva), in care apar toate acordurile: Major,minor, 7, 7+, 6, 6/7, 7/9, Diminuat, Semidiminuat(adica 7 in loc de 7-), minor Major 7(adica minorul cu 7+), Major 5+(sau AUG), Major 4/5 (Major Sus) si rasturnarille lor.
Deci un acord luat normal (cu sunetul care ii da si denumirea - adica Tonica - in stanga), este in stare directa. In functie de cate sunete are acordul in componenta, pe masura ce iei cate unul din stanga si il pui in dreapta, rezulta alta rasturnare (I, II, III...), iar sirul acestora se incheie in momentul in care se ajunge la starea initiala (cu Tonica in stanga).

Back to top
cminor
Sat Sep 25 2010, 04:58PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Vlady, era un exemplu la titlul threadului :
"CIne mai face...".
Eh, uite cine mai face.
Daca nu te-ai fi burzuluit asa, poate as fi pus si inregistrarea MIDI, din sequencerul clapei, pe care sunt sigur ca s-ar bate jumatate din site, desi DorelC nu ar fi de acord sa-l dau.
Asa ca raman la parerea lui DorelC "unii nu merita".
Multumesc Sergiu pt "aparare", ce pot sa zic, datorita serviciului, nu prea mai am timp sa intru atat de des ca inainte sa pot raspunde la asemenea postari, dar am colegi care stiu sa administreze site-ul bine.. :ppp

Back to top
mussic
Mon Sep 27 2010, 10:21PM
Registered Member #3499
Joined: Wed Nov 26 2008, 12:25AM
Posts: 383
Salutare tuturor !
In muzica nu poti sa spui niciodata ca stii tot. Si tind sa cred ca existenta acestui site are la baza tocmai faptul de a putea invata si ne ajuta unii pe altii...fiecare cum poate si cu ce stie mai bine.
Unul are har, altul aude mai bine, altul are un stil mai placut, altul compune mai bine, armonizeaza sau ma rog...orchestreaza mai bine.
Eu chiar as vrea daca se poate acel midi domnilor admini.
Poate ca Vlady a inteles gresit sau a fost o chestie de moment.
Eu m-am chinuit singur pentru ca nu am gasit pe nimeni sa imi arate, sau am gasit multa invidie si rautate...Ceea ce nu se poate spune despre persoanele de pe acest site Vlady !!! Te asigur !
Uita-te la ajutorul si sfaturile fiecaruia, la rezolvarea anumitor idei sau probleme, si la promptitidinea si seriozitatea fiecaruia !
Chiar si dreptul la download se bazeaza pe activitatea de pe site.
Si ca sa nu uit...Ia materialele ce contin notiuni de muzica, de pe site (game, acorduri, degetatie, armonie) si studiaza-le. Toate au un inceput si oricum ai nevoie mai intai de teorie. Si ia in calcul si raspunsurile mele despre armonie.Si uite, ca sa vezi ce inseamna armonie adevarata si orchestratie...
LINK: Click aici !
Si sa stii ca totul se poate invata, dar este vorba multa munca !!!
Si ca sa vezi si ceva frumos...
LINK: Click aici !
Succes !!!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap