Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Folclorul romanesc: Stiinta muzicala sau prostie ?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Kmcoio
Thu Aug 05 2010, 05:20PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
Da, dar bineinteles ca nu va opreste nimeni din a reorchestra aceste piese sa sune...admin, frumos ce canta nea Paul si cu Marikanu acolo, dar ma indoiesc ca badea gheorghe se gandea acum 100 de ani la roland gw 8 si la pian electric...si tobe electronice?! doamne fereste...imaginati-va ce ar fi facut Beethoven sau Verdi daca ar fi avut pe mana un fantom g 8...oamenii aia gandeau partituri pentru o orchestra intreaga. Ma rog, fiecare muzica la timpul ei, insa daca vrei sa fii traditionalist, canta traditional, asa, cu saritura din masura. Dupa cum spunea domnul DorelC, acest lucru nu ii dezavantajeaza decat pe cei care canta cu aranjor, ca ii scoate din bataie, mai ales daca ritmul nu e liniar si are diverse artificii...insa, revin...pe vremea cand au fost compuse aceste melodii, NU EXISTATAU aranjoare, se canta cu braci, cu contrabas, cu vioara/viola/cetera, timbal si asa mai departe, deci isi permiteau aceste artificii artistice...nu inteleg ce va deranjeaza ca melodiile sunt cantate asa...daca ar fi cantate liniar, fara ruperea si sincopele acelea, ar fi fada, prea una dintre altele. Ma rog. Facem noi acum gura ca avem aranjoare si nu mai stim muzica live. Eu zic sa ii respectam pe inaintasii nostri, ca vorba aceea, cand ei cantau, noi nici macar in stadiu de proiect nu eram. Multa stima!

Back to top
Sergiu Prodan
Thu Aug 05 2010, 06:07PM
Guest
nu zice nimeni ca nu-i respecta pe inaintasi tot respectul si problema nu se pune daca folosim aranjor sau nu eu am spus ca din punct de vedere al muzicii este incorect lucrat cum de altfel se intampla in multe alte meserii dar in muzica una din legile nescrise este masura
!!!! asta trebuie respectata cu sfintenie in rest nu comentez

Back to top
seby_69
Thu Aug 05 2010, 09:44PM
Registered Member #1388
Joined: Tue Sep 09 2008, 12:26PM
Posts: 224
corect punctat d-nule Sergiu! cati lautari de nunti respecta masura originala a piesei??sau cati o canta pe partitura??? ca o paranteza am auzit--Mia tii minte,mai,draga Marie! pe ritm de sarba!

Back to top
DorelC
Thu Aug 05 2010, 11:05PM
Guest
Iata un exemplu unde cred ca solistul nici macar nu asculta ritmul fiecare e in treaba lui !##SANITISED## width="448" height="55">##SANITISED## src="http://embed.trilulilu.ro/audio/staticaarad/e267306f8f3d38.swf" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="448" height="55" FlashVars="durataAudio=517&titluEmbed=Aurel Seran - Canta mi lautare">##SANITISED##>##SANITISED##>
Asculta mai multe audio MuzicaAltii si mai buni !##SANITISED## width="448" height="55">##SANITISED## src="http://embed.trilulilu.ro/audio/roshured/1ada36dc081021.swf" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="448" height="55" FlashVars="durataAudio=725&titluEmbed=IMPULS - CANTA-MI LAUTARE.mp3">##SANITISED##>##SANITISED##>
Asculta mai multe audio MuzicaDesi textul e facut varza de unii cu mare greu am gasit o d-soara care respecta cei 4 timpi elementari !##SANITISED## width="448" height="55">##SANITISED## src="http://embed.trilulilu.ro/audio/ferydj/d28177c3b73e8b.swf" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="448" height="55" FlashVars="durataAudio=267&titluEmbed=Lorenna - Canta-mi lautare">##SANITISED##>##SANITISED##>
Asculta mai multe audio Muzica

[ Edited Thu Aug 05 2010, 11:18PM ]


Back to top
Kmcoio
Thu Aug 05 2010, 11:28PM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
crazy2
Pericol primul...al doilea e intre si intre, si dsoara Lorenna le da bine. Acum, se vede ca piesa este cantata corect in ultimul exemplu...apai nu asa trebuie cantata? de unde stim noi ca cel care a scris-o nu o interpreta corect pentru ca mai apoi, unii ca aurel ala sa o dea in muci original? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif oricum, e penal rau primul solist, se si aude cum trupa incearca sa traga de acorduri ca sa isi revina. Asta imi aduce aminte de un concurs folcloric unde am participat in calitate de spectator, iar concurentii erau acompaniati de taraful Ciocarlia al MAI. Pai dumnezeule, ce trageau oamenii aia saracii de acorduri la unii solisti sa ii tina in ritm, te durea mintea... s-a vazut totusi profesionalismul acestora, ca solistii...of doamne...:) acum, luand din nou exemplul lui Beethoven, pentru a face o analogie, daca Beethoven a scris Oda Bucuriei bine si eu sunt prost si o interpretez aiurea, apai vina cui e? a lui Beethoven sau a mea? Asa si cu lautarii astia...nu putem stii noi daca piesele originale nu au fost cantate bine initial si pocite apoi...e discutia mare...

[ Edited Fri Aug 06 2010, 01:10AM ]


Back to top
DorelC
Thu Aug 05 2010, 11:35PM
Guest
Kmcoio daca scrii imediat dupa mine nu ma mai cita de fapt nu avea rost sa citezi cele 3 playere.Si nu numai dupa mine am observat ca ai obiceiul sa citezi foarte des pe cineva te rog cand nu e nevoie n-o face pt ca facem cate un forum cat un carnat de lung !!Dau la scroll de ma doare deshtu ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
Kmcoio
Fri Aug 06 2010, 01:20AM

Registered Member #8319
Joined: Mon Nov 02 2009, 06:43PM
Posts: 765
S-a facut sefu...:D

Back to top
ValiS
Fri Aug 06 2010, 07:58AM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Hehee..!Aici ar fi foarte mult de discutat...!Dar eu,personal,cred ca tocmai aici exista un anumit farmec al folclorului autentic..!De-aia hora a ramas hora si nu s-a transformat in country...!Si de-aia piesele au trecut sute de ani din"gura-n-gura"si nu din CD in CD..! Ca sint incorecte dpdv muzical-e just...Dar nimeni nu stie cum a fost piesa la origini..Fiecare rapsod a imbunatatit-o sau a stricat-o asa cum a crezut el...Unii au avut simtul masurii(sa-i spunem)mai dezvoltat,altii-nu...De aceea si preluarea e posibil sa fi fost defectoasa..!Eu zic sa nu incercam sa adaptam folclorul instrumentelor cu care cintam noi astazi..Sa-l lasam"folclor"...! PS:Un alt exemlu celebru de"masura aiurea"-"Mai tii minte,mai draga Marie..?"

Back to top
crick611
Sat Aug 07 2010, 12:21AM

Registered Member #9015
Joined: Sun Mar 07 2010, 07:58AM
Posts: 273
Ca sa fac o completare la ceea ce a spus Kmcoio, referitor la Beethoven, acolo e o diferenta majora fata de compozitorii nostri autentici daca ma pot exprima asa, folclorul romanesc s-a transmis in doua moduri (izvoare): izvoare scrise si izvoare nescrise. La izvoarele scrise se incadreaza ceea ce a compus si Beethoven, unde acolo s-a stiut exact fiecare nota care urmeaza, pe cand la noi, s-au transmis in cele mai multe cazuri prin izvoare nescrise, adica s-a transmis de la unu la altu, asa cum a auzit el, si cum a crezut de cuviinta ca suna exact, sau asemanator cu ceea ce a cantat altu inaintea lui! Deci din aceasta cauza s-ar putea sa nu coincida 100% melodiile asa zise originale cu ceea ce auzim noi in prezent!
Cat despre intrebarea lui Admin, eu zic ca folclorul nostru se incadreaza undeva la mijloc, intre cele 2 exemple!
Bineinteles conteaza foarte mult cum a zis cineva mai sus, si zona folclorica si de aceea se ajunge la unele scapari, si le percepem ca prostie!
Muzica in contextul ei se bazeaza pe ritm, masura, totul e calculat in muzica, dar exista si acele masuri compuse neomogen, mai putin folosite sau cunoscute.
Cum folclorul nostru mai mult s-a transmis pe cale orala adica izvoare nescrise, fiecare ii da nuanta cum crede el ca suna mai bine, daca totusi pe vremea aia existau ceva aparaturi care sa capteze sunetul, atunci se stie clar cum era originalul.

Back to top
dianuvasile
Sat Aug 07 2010, 01:43AM

Registered Member #9613
Joined: Tue Jul 13 2010, 11:22PM
Posts: 82
Imi place foarte o parte din folclorul romaneste (mai mult cel oltenesc, gorjenesc si cel din jud. Mehedinti). Spuneam pe un alt thread ca uneori te poti "educa" ascultand un gen foarte des si astfel ascultand cei din familie a inceput sa imi placa si mie. Postez cateva melodii care imi plac foarte mult:


Tipa da niste kixuri dar are voce ok iar pentru acompaniament no comment.


http://www.youtube.com/watch?v=tGD0bUnZO7I


Pe mine muzica asta ma "racoreste" si cam atat. Ca in orice categorie exista si uscatura dar se poate filtra. Cei tineri ca mine carora incerc sa le explic de ce prefer genul asta zambesc sugestiv...Imi permit sa postez si ceva din familie. Este inregistrare veche pe un simplu casetefon. Din pacate sunt si multe zgomote pe fundal. ##SANITISED## width="448" height="55">##SANITISED## src="http://embed.trilulilu.ro/audio/dianuvasile/60eb667d6dce8c.swf" type="application/x-shockwave-flash" allowscriptaccess="always" allowfullscreen="true" width="448" height="55" FlashVars="durataAudio=115&titluEmbed=Unknown Artist - Foaie verde">##SANITISED##>##SANITISED##>
Asculta mai multe audio Muzica

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap