Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Folclorul romanesc: Stiinta muzicala sau prostie ?
Go to page   <<      
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
mussic
Fri, 01 Jul 2011, 10:19PM
Registered Member #3499
Joined: 26 Nov 2008
Posts: 374
Hai sa incercam sa vedem lucrurile si asa cum sunt !
De cand a aparut muzica, fiecare a incercat sa vina cu altceva :
- Masuri complexe, tonalitati suprapuse, acorduri noi, timbre noi, instrumente noi, ritmuri noi...
Cantecul este rezultatul combinatiei dintre accentul versurilor si cel al liniei melodice. Exista insa si ritmuri incomplete - si nu sunt pe 7 cum spunem noi ! Sa zicem "Schioapa" . Folclorul, la origini nu tinea cont de masura sau reguli - si asta este tot farmecul !
Pentru ca daca luam de pilda GRIGORE LESE-Frunza verde ca iarba, deci originalul piesei "La birtutul din padure", si incercati sa tactati masura(in cazul de fata 2/4), o sa vedeti ca la sfarsitul versului mananca un timp si astfel ajungi cu masura la loc de fiecare data doar la sfarsit - deci totusi nu se pierde nimic, avand in vedere ca vor lipsi 4 timpi in final=2 masuri complete - si se poate dansa. Preluarea s-a facut insa cu completare si asa este corect, din punct de vedere muzical.
Masurile compuse le gasiti mai des in folclorul sarbesc sau in cel macedonesc... http://www.youtube.com/watch?v=Yw_w3nz4PKI
Dar nu trebuie sa va mire nimic ! Ce horele si sarbele au ramas la fel ? Ia incercati o hora pe ritm de latino si o sa aveti o hora tiganeasca,...sau sarba - este acum cu trioleti...
Ca sa nu mai zic de sarba lui Gheorghe Zamfir(din filmul "Intoarcerea marelui blond") http://www.youtube.com/watch?v=rUmJzgcEKk4
Ce sa mai zicem de horele in doua parti, sau de "Sarba-n vals", care are o parte sarba si una vals...si exemplele pot continua...
Uitati-va in cartea pe care am pus-o pe site(acea culegere de folclor) si o sa vedeti ce inseamna cu adevarat masurile compuse si complexitatea liniilor melodice !
Cam de acum 50 de ani, fiecare popor a cautat noutatea in muzica celorlalti...si daca din asta a iesit ceva frumos si dansant - s-a mers mai departe cu acel stil.
Eu am avut chiar o tema la cursul de estetica - "De ce se asculta muzica noua in detrimentul celei clasice si de ce nu se mai scrie acel tip de muzica - si diferente intre stiluri " - avand si o provocare - Muzica actuala este o muzica de consum, cunoscuta si sub denumirea de muzica comerciala ! Deci esti obligat sa-i dai celui care asculta genul care-i place !
Si eu am venit cu o replica, care o sa vi se para ciudata - "Si muzica veche era o muzica comerciala - pentru ca era scrisa la comanda regilor, printilor, baronilor...pentru diverse ocazii, iar daca nu era de calitate ramaneau cu ea !"
DAR ! Diferenta sta tocmai in calitatea pieselor de atunci !
O piesa noua, de acum, o asculti un sezon si gata !!!
Deci asta te face sa vii cu ceva nou( sa bagi un bas pe contratimp, sa faci hora, sarba si geamparaua duble...).
Cele mai frumoase combinatii sunt de pilda cele de 5/4...
http://www.youtube.com/watch?v=BwNrmYRiX_o
Dar folclorul, ca de la el am pornit, are frumusetea lui, ca sa nu mai spunem de acele versuri spuse din suflet, care aratau ce gandeste, suferintele sau obiceiurile omului de rand.
Autenticitatea si datinile unui popor stau tocmai in acest folclor si in cultura traditionala ! Creanga, Alecsandri, Cosbuc si Eminescu, au ramas in memoria acestui popor tocmai pentru ca au preluat acest folclor asa cum era si l-au dus mai departe...
Astazi...noi il transformam, il ciuntim, ii schimbam versurile...
Facem vezi Doamne...prelucrari...
Dar despre asta data urmatoare ! Numai bine si nu uitati ca asta vor oamenii sa asculte - Folclor autentic si formatii traditionale - cu tambal, contrabas, acordeon, clarinet, vioara, saxofon, trompeta... si de ce nu FLUIER sau NAI!

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap