Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
"Cine-i da bani lu' Boc ma-sa e curv....
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
pepino
Fri Aug 27 2010, 02:34PM

Registered Member #3130
Joined: Wed Nov 12 2008, 02:59PM
Posts: 107
Florin, eu fiind mai la curent cu problemele legislative, dă-mi voie să fac următoarele precizari, pentru corecta informare a colegilor, şi anume:
1. Controlul averilor se realizează prin Legea ANI, adoptată acum câteva zile.
2. Pensiile speciale au fost eliminate prin Legea nr.119/2010.
3. Nu-mi imaginam vreodată sa se ajungă la o asemenea mizerie. Să sperăm că pică guvernul până în decembrie. Problema este cum, atât timp cât toţi sunt pupincuriştii lui base si lui boc. Totuşi buboiul se umflă şi .... nu cred să reziste până atunci. Dacă totusi va rezista, atunci ne merităm soarta ca popor iar porcii işi vor intări definitiv poziţiile, urmând ca zi dupa zi să devina mai infometaţi. Pieirea naţiunii este foarte aproape !
Fericire !

Back to top
cminor
Fri Aug 27 2010, 08:35PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
pepino pai zi si mie daca parlamentarii sunt inclusi in legea pensiilor?
pt ca noi platim fostii demnitari, fostii senatori si deputati care acum nici macar nu mai fac parte dintr-un partid cu pensii ce valoreaza cat salariul de deputat avut...
am dreptate sau ma insel?

Back to top
pepino
Fri Aug 27 2010, 11:00PM

Registered Member #3130
Joined: Wed Nov 12 2008, 02:59PM
Posts: 107
Florin, scuze de întârziere, uite cum e situaţia:

Începând cu perioada A.I. Cuza, militarii au avut lege specială de pensionare, faţă de legea sistemului public de pensii. Poliţiştii, fiind iniţial militari, au beneficiat de prevederile aceleiaşi legi. După 1989, au apărut, pe modelul Decretului nr.214/1977 (al militarilor) alte legi speciale de pensionare, mai întâi pentru magistraţi şi personalul auxiliar de la instanţe, apoi pentru personalul aeronautic, diplomaţi, senatori, deputaţi şi funcţionari parlamentari. Aceştia din urmă au reuşit să obţină pensii mult mai mari decât ale militarilor, prin legi adoptate în Parlament în ultimii 20 de ani. Problema care te interesează ţine de Legea nr.94/2006 privind statutul deputaţulor şi senatorilor, unde, la art.49 se prevede că aceştia au pensia la fel ca magistraţii şi anume, 80% din indemnizaţie.
Prin Legea nr.118/2010, această indemnizaţie a fost redusă cu 25%, la fel şi suma forfetară. Prin Legea nr.119/2010 s-a redus şi cuantumul pensiei foştilor parlamentari, pensiile acestora devenind pensii în înţelesul Legii nr.19/2000 privind sistemul public de pensii. La fel se întâmplă şi cu celelalte categorii enumerate mai sus, cărora, de la 1 septembrie li s-au redus pensiile, mai puţin militarii, poliţiştii şi personalul din penitenciare, care au termen 1 ianuarie 2011. Dar legile speciale de care vorbeam mai sunt încă în vigoare, ele urmând a fi abrogate prin Legea privind sistemul unitar de pensii publice, care urmează a fi adoptată în luna septembrie. În concluzie, toate pensiile speciale, inclusiv ale parlamentarilor, se desfiinţează, mai puţin ale procurorilor şi judecătorilor. Căci Curtea (Ne)Constituţională a hotărât printr-o decizie recentă că Legea nr. 303/2004 privind statutul magistraţilor nu se modifică şi că aceştia vor rămâne cu pensiile lor uriaşe, motivând că sunt supuşi unor privaţiuni mai severe decât militarii. La citirea odioasei decizii am avut o senzatie de ură amestecată cu greaţă. Curtea nu respectă Constituţia pe care trebuie să o apere şi spune foarte clar că nu suntem toţi egali în faţa legii. De aceea repet, pieirea noastră e aproape şi ne merităm soarta. Fericire şi noroc !


Back to top
mariusg800
Sun Aug 29 2010, 11:05AM
Registered Member #9620
Joined: Fri Jul 16 2010, 08:21PM
Posts: 67
la mine daca nu ar fi meseria de muzicant care sa ma itna aici as pleca cu prima ocazie sincer si eu am o vorba care cred k o sa fiti de acord cu mine: Romania va iesi ultima din criza daca mai iese.

Back to top
cminor
Sun Aug 29 2010, 12:33PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Romania e in criza de 20 de ani... in criza de nervi, de saracie, de disperare, criza de bun simt, criza de bani, criza de respect, criza de locuri de munca.. criza de toate.
Daca nu as avea un credit mare, pe care orice as vinde nu l-as putea acoperi, maine as pleca...

Back to top
victor2008
Sun Aug 29 2010, 05:55PM

Registered Member #64
Joined: Tue Jun 03 2008, 06:36PM
Posts: 308
Mare dreptate ai Florine suntem in cruza de 20 de ani!!!!!!!

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap