Forums
| Clape.ro :: Forums :: Echipamente si accesorii :: Echipamente audio |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Probleme conexiune intre placa sunet externa-laptop-mixer | ||
| Go to page >> | |
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| adryanm |
|
||
|
Guest
|
Salut tuturor, Mi-am luat acum 2 zile o placa de sunet M-audio Profire 610, un mixer Yamaha MG124CX si 2 boxe Yamaha MSR 400, am reusit sa conectez boxele prin doua XLR, am un microfon wireless beta 58a pe care l-am conectat tot prin XLR, problema e acum ca nu stiu cum sa conectez placa la mixer si la laptop ca sa pot pune negativele din laptop si sa cant, placa de sunet este conectata la laptop prin firewire,identifica driverul instalat si acel soft al placii de sunet,dar nu stiu cum sa pot pune negativele din laptop. Va rog,care va pricepeti sa ma ajutati,astept indrumari,multumesc. Cu stima, Adi |
||
| Back to top |
|
||
| cminor |
|
||
![]() Registered Member #55
Joined: 30 May 2008Posts: 2803 |
Output 1-2 > iesi cu 2 cabluri jack-jack si intri in mixer pe canalele 9+10 L si R. Iesi din mixer pe Monitor Out tot cu jack-jack > boxe Doar sa iti amintesti ca pentru a auzi ceva, trebuie sa ai ridicate volumele la canalul 9-10, la master si sa ai apasat butonul "stereo" de langa monitor, si potentiometrul de Monitor sa fie si el un pic rotit (ca sa nu iti rupi boxele). Pentru a auzi canalul 9-10, nu uita sa apesi ON la el, si butonul ROSU "ST" (adica sa iasa pe STEREO out )Inainte de asta ar fi bine sa testezi daca placa e functionala cu o pereche de casti
[ Edited Sun, 20 Mar 2011, 06:31AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| adryanm |
|
||
|
Guest
|
cminor a scris ... Output 1-2 > iesi cu 2 cabluri jack-jack si intri in mixer pe canalele 9+10 L si R. Iesi din mixer pe Monitor Out tot cu jack-jack > boxe Doar sa iti amintesti ca pentru a auzi ceva, trebuie sa ai ridicate volumele la canalul 9-10, la master si sa ai apasat butonul "stereo" de langa monitor, si potentiometrul de Monitor sa fie si el un pic rotit (ca sa nu iti rupi boxele). Pentru a auzi canalul 9-10, nu uita sa apesi ON la el, si butonul ROSU "ST" (adica sa iasa pe STEREO out )Inainte de asta ar fi bine sa testezi daca placa e functionala cu o pereche de casti Am facut toate conexiunile cum ai zis, uite poze(specific ca poza la mixer e facuta fara ca volumele sa fie ridicate pe 9-10,dar le-am ridicat): LINK: Click aici! LINK: Click aici! LINK: Click aici! LINK: Click aici! LINK: Click aici! LINK: Click aici! LINK: Click aici! Se aude in microfon,este ok, dar cum fac sa pot pune negative din laptop, sa se auda in boze si sa pot canta?L-am conectat prin firewire, pare ca vede softul(inteleg prin asta ca e compatibila placa cu laptop-ul), dar ce trebuie sa mai conectez sa pot auzi in boxe si negativele? [ Edited Sun, 20 Mar 2011, 07:15PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| huzumsorin |
|
||
![]() Registered Member #8800
Joined: 21 Jan 2010Posts: 398 |
daca nu te superi, cat te-a ajuns microfonul? in problema care o ai tu , nu cunosc.
|
||
| Back to top |
|
||
| adryanm |
|
||
|
Guest
|
L-am luat acum un an si ceva cu 3000 lei,acum e tot pe acolo din ce am vazut. Astept sa ma ajutati cu problema mea,va rog.. |
||
| Back to top |
|
||
| huzumsorin |
|
||
![]() Registered Member #8800
Joined: 21 Jan 2010Posts: 398 |
multumesc .sper sa rezolvi problema ta . mult succes!
|
||
| Back to top |
|
||
| testiera |
|
||
![]() Registered Member #5950
Joined: 10 Feb 2009Posts: 254 |
eu ies din laptop cu fireware in placa de sunet,din placa intru in mixer,si cu asta basta..tre sa mearga,vezi sa fie placa din soft pe on........poate nu ai instalat bn driver...
[ Edited Mon, 21 Mar 2011, 04:30AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| adryanm |
|
||
|
Guest
|
Am intrat cu 2 jack-uri(unul jack 6,3 mm - 6,3 mm si adaptor sa il transforme in 3,5 sa intre in laptop, celalalt 6,3 mm - 3,5 mm) din laptop in placa de sunet si merge,este.Cu efecte la mixer se auzea ca naiba, am reusit sa il dau pe reverb stage 1 si se aude binisor, este buna conexiunea asta? Asta e poza cu intrarile in laptop : LINK: Click aici! Am intrat cu jack mick si in placa de sunet la input am intrat cu jack mare,e in regula asa? Daca asa se face legatura, acum intrebarea e ce cablu sa folosesc, asa cu adaptoare LINK: Click aici! sau asa LINK: Click aici!
[ Edited Tue, 22 Mar 2011, 09:51AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| ValiS |
|
||
|
Guest
|
Daca se aude...e perfect..!
|
||
| Back to top |
|
||
| adryanm |
|
||
|
Guest
|
nu ma ajuta nimeni sa pot sa dorm si eu linistit?:)
|
||
| Back to top |
|
||
| Go to page >> | |
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]







