Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Roland
 
<< Previous thread | Next thread >>
Roland BK-5
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
pustiulica
Thu Jul 31 2014, 01:54PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
adochiei04 a scris ...

Salut la toti! Am un Roland BK3 si nu stiu cum pot salva tonurile modificate de mine, le modific astfel: Performance edit>>Tone part Mfx si schimb tipul...cum il salvez? Si as vrea sa imi ramana tonul selectat pe butonul respectiv de la orga. Sincer e un pic greu meniul si o sa imi ia ceva timp sa il invat...dar unele parti chiar nu inteleg cum functioneaza! As fi sincer recunoscator daca mi-ar lasa cinceva un id sau ceva in care sa il pot contacta sa ma lamureasca si pe mine cu unele chestii! Sunt incepator dar va rog mult sa fie seriozitate, nu am nevoie de mascarici increzuti. Poate ma poate ajuta cineva cu caracter, va multumesc mult si va a salut cu respect!


Daca ai fi dat un search folosind Roland BK ai fi gasit mai multe informatii despre seria BK. Iti recomand sa citesti cu atentie informatiile de LINK: Click aici ! BK3 este un fel de BK-5 cu mai putine functii.
ID nu-ti va oferi nimeni pentru ca interzis de Regulament (si pe acesta iti recomand sa-l citesti LINK: Click aici ! s-ar putea sa te ajute... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Legat de intrebarea ta, raspunsul este simplu, modificarea tonului poate fi salvata doar in performanta, nu ca ton separat, pentru ca nu are User Tone.

PS: cu caracter nu te poate ajuta nimeni, asta este doar har de la Dumnezeu, noi te putem ajuta cu informatii despre muzica si instrumente muzicale ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif (asta este o gluma, am tinut sa mentionez pentru ca din post-ul tau pari suparacios...)

[ Edited Thu Jul 31 2014, 01:56PM ]


Back to top
George54
Fri Oct 31 2014, 03:11PM

Registered Member #14597
Joined: Mon Oct 27 2014, 06:48PM
Posts: 34
Demo-urile prezentate de companii sint facute sa te determine sa cumperi produsul respectiv. Am testat si eu in magazine BK 3, BK 5,BK 9 .Aspectul in primul rand este modest.Singurul avantaj este ca sint foarte usoare dar in rest sint produse made in China scoase pe piata numai pentru profit. A propos de pret, in Ca astazi o clapa BK 5 de exemplu. se vinde in magazin noua la 899 dolari canadieni iar pe Kijiji Montreal la maxim jumatate din pret cu toate ca sint modele aparute pe piata nu de mult timp.

Back to top
pustiulica
Fri Oct 31 2014, 03:27PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
George54 a scris ...

Aspectul in primul rand este modest.


Cu ce clape compari BK-5 cand spui ca este "modest"? Ai luat si pretul in considerare? Ce anume este modesta: calitatea, sunetul?

George54 a scris ...

Singurul avantaj este ca sint foarte usoare dar in rest sint produse made in China scoase pe piata numai pentru profit.


WOW! Da-mi, te rog, un exemplu de produs scos pe piata pentru pierdere... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Back to top
tavylazar
Fri Aug 21 2015, 02:09PM

Registered Member #8777
Joined: Fri Jan 15 2010, 04:34PM
Posts: 42
Salutare tuturor,

vad ca de un an si ceva nu a mai scris nimeni aici. Sper ca mai e cineva prin zona, nu a plecat toata lumea din tara:).
De curand am un BK5, super clapa, doar ca tare ma obisnuiesc greu cu OS ul ei. De pilda, poate cineva sa-mi confirme daca se poate salva tonurile altfel decat odata cu performantele?
Adica, daca vreau sa lucrez un ton nou(ma rog sa-l prelucrez), trebuie sa l salvez odata cu performanta doar? Apoi, vad ca daca imi salvez ca si favorite nu iti ia setarile de efecte care le fac. Dupa manual spune ca nu e posibil. Voi cum procedati, salvati fiecare ton cu fiecare performanta? E posibil sa faceti share aici setarile pentru cateva tonuri?
Multumesc in avans!
Tavi

Back to top
Mcmiki
Fri Aug 21 2015, 08:13PM

Registered Member #5274
Joined: Fri Jan 23 2009, 01:52PM
Posts: 251
Salut!
Cel mai simplu sa salvezi tonurile ca si performace inpreuna cu stylul cu care vrei sa canti, sau poti sa salvezi 4 tonuri one touch pentru fiecare style, dar asta e mai dificil. si eu folosesc numai performante.
Oricum vad ca vrei sa-l vinzi clapa,deci nu o sa mai ai nevoie de tonuri, cine le cumpara salveaza tonuri cum poate! Are ceva probleme de functionare sau de ce il dai asa ieftin?


Back to top
tavylazar
Mon Aug 24 2015, 01:02PM

Registered Member #8777
Joined: Fri Jan 15 2010, 04:34PM
Posts: 42
Salut Miki,
ms de raspuns. Ma gandeam eu ca e asa. Din pacate mi se pare Meniul si OS ul la Roland cumva incalcit, nu stiu cum sa zic, asta e si motivul pentru care dupa 4 luni de incercari m-am hotarat sa dau clapa ca nu ma simt ok cu ea, nu mi face placere sa o setez ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif . Nush poate sunt eu obisnuit cu Yamaha.Altfel clapa e 10/10 si functional si ca aspect, chiar o clapa ingrijita. O las mai ieftin pur si simplu sa o dau, nu are nici un defect sau altceva. Poate mai raspunde cineva cu ceva example de setari la tonuri?
Ms
Tavi

Back to top
Mcmiki
Mon Aug 24 2015, 04:21PM

Registered Member #5274
Joined: Fri Jan 23 2009, 01:52PM
Posts: 251
Daca esti obisnuit cu Yamaha,normal ca e diferenta mare intre meniuri.
Cauta la sectiunea Roland forum, mai demult, cand a aparut Bk-5, Dorel a explicat cum e treaba cu tonurile One Touch si alte chestii despre meniu.

Back to top
IlieB
Tue Aug 25 2015, 01:00PM
Registered Member #10046
Joined: Fri Dec 03 2010, 05:42PM
Posts: 96
@tavylazar
Eu cand aveam BK5 lucram cu tonurile in felul urmator.
Am intrat in setari performanta si am setat sa-mi salveze doar tonurile prelucrate dupa bunul plac. Apoi am creat mai multe performante dupa diferite genuri muzicale, folclor, manele etc.
Adica fiecare performanta avea cateva zeci de tonuri, dar doar tonuri.
Pentru a schimba tonurile foloseam tastele 1-8, iar pentru a da pagina foloseam tastele 0 si 9, asta in cazul in care aveam salvate mai mult de 8 tonuri, pentru ca 8 incap pe o pagina. Iar ritmurile le foloseam la liber, sa zic asa, adica schimbam mai multe ritmuri, folosind aceiasi performanta, in functie de gen muzical.
La unele ritmuri specifice unor zone folclorice sau genuri muzicale foloseam si functia One Touch, dar foarte putin.
Folosind performantele in felul asta aveam libertate de miscare, puteam sa folosesc cateva zeci de tonuri chiar la un singur ritm daca vroiam.
Sper ca ai inteles ce am vrut sa spun... si sa stii ca BK5 este o clapa buna, cu un sunet bun, trebuie doar sa inveti sa o butonezi, si sa ceri ce vrei tu de la ea.

Back to top
tavylazar
Wed Aug 26 2015, 01:33PM

Registered Member #8777
Joined: Fri Jan 15 2010, 04:34PM
Posts: 42
Salut Ilie,

multumesc de raspuns, am inteles, am si incercat sa fac aseara ce mi-ai explicat si e ok, acuma tre sa stau sa gadil fiecare ton. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif
Se poate cumva seta de undeva general din meniul cat reverb si delay sa ai pe mana dreapta? Si asta sa ramana in global cumva cand schimbi tonurile?
Salutari

Back to top
IlieB
Wed Aug 26 2015, 03:50PM
Registered Member #10046
Joined: Fri Dec 03 2010, 05:42PM
Posts: 96
Sincer, nu mai mi-aduc aminte aceste setari. Oricum tu deja o sa ai efecte la tonurile pe care le salvezi. Eu vroiam sa-ti spun ca acum daca vrei sa creezi performante, pentru setarea tonurilor poti sa te inspiri din ritmurile sarbesti, unguresti, din fabrica si care au 4 tonuri salvate cu functia One Touch si care sunt gata aranjate. Tin minte ca un ritm sarbesc parca, avea un ton de acordeon foarte bine aranjat pe care eu l-am salvat in lista performantei mele. Apoi m-am dus la Makeup Tools si am copiat setarile pentru a le folosi la alte tonuri de acordeon. Asa am facut si cu alte tonuri, pentru ca fiecare instrument are particularitatea lui, implicit setarile lui pentru a suna natural.Sper sa te ajute si aceste informatii. Succes!

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap