Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Omul ...sufletul ...si muzica!!!
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Cuslea_FM
Sat Mar 03 2012, 06:17PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Am rascolit zilele trecute prin lada mea cu amintiri si am gasit un album cu fotografii vechi, alb-negru ...fotografii de la prima mea lectie de muzica (la acordeon) luata de la un lautar batran ..."MENTORUL" care m-a format pe mine ca om si ca muzicant!!!

Nostalgia acelor amintiri mi-a rascolit sufletul iar ochii mi s-au inlacrimat de suferinta ...ptr. ca am ramas stupefiat cat de mult s-au schimbat timpurile, cat de mult s-au schimbat oamenii si cat de multe lucruri frumoase ale acelor timpuri am pierdut noi, generatiile de azi, ptr. ca ne irosim viata ratacind dupa detalii prin labirintul infinit al complexitatii lucrurilor ...si in inconstienta noastra orbitoare nu vedem de fapt esenta evidenta si firesca a tot ceea ce cautam!!!

Nu stiu in ce masura am reusit sa ma fac inteles, deoarece nu pot exprima pe deplin in cuvinte trairile mele interioare ...si poate, tocmai de aceea, ar fi mai bine sa va las sa vedeti singuri dupa ce tanjesc eu, prin intermediul acestui clip: LINK: Click aici ! ...clip al carui impact audio-vizual este covarsitor tocmai prin simplitatea, prin puritatea, prin naturaletea interpretativa a actului artistic in sine, izvorat din adancul sufletului acestui batran rapsod-lautar ...si nu printr-o inegalabila virtuozitate interpretativa, specifica indeosebi interpretilor care fac parte din generatiile tinere de azi, al caror act artistic nu are ca scop exprimarea muzicii izvorata din sufletul lor de artisti ptr. sufletul auditoriului, asa cum ar fi fost normal ...ci mai de graba actul lor artistic are ca fundament dorinta de a demonstra auditoriului virtuozitatea interpretativa de care sunt capabili! ...Si de aceea, eu personal, constat cu parere de rau ca, in ultimii ani, se nasc interpreti care mai de care mai virtuozi, care uimesc prin abilitatile lor de executie interpretativa ...dar care, din pacate, emotional nu transmit nimic!!!

...Cati dintre noi (lautari, muzicanti sau muzicieni de azi) mai reusim, prin muzica pe care o interpretam, sa facem auzit glasul sufletului nostru care sa exprime trairile, vibratia emotionala a acestuia??? ...Cati dintre noi mai reusim, prin muzica pe care o interpretam, sa ajungem la sufletul auditoriului, facandu-l sa treaca printr-o gama variata de stari emotionale, de la tristete sau poate chiar suferinta profunda, la fericire sau poate chiar extaz euforic??? ...Cati dintre noi, auditoriul de azi, mai stim sa ascultam glasul sufletului unui interpret care-si exprima trairile, vibratia emotionala a acestuia, prin muzica???

Ceea ce vreau eu sa reliefez prin intermediul acestui comentariu (CARE SE VREA A FI UN SEMNAL DE ALARMA) este faptul ca, noi, generatiile de azi, omitem un lucru esential ...si anume, omitem faptul ca, muzica, ca de altfel si poezia, pictura, sculptura sau orice alt mod de exprimare artistica, izvorasc din adancurile sufletului omenesc ...si ca atare, nu pot fi transmise si pe deplin percepute, decat daca sunt trecute prin intermediul acestui filtru individual unic care este sufletul! ...Muzica nu este o stiinta exacta (ca si matematica) bazata pe formule, teoreme, legi... care trebuiesc intocmai respectate! ...Muzica este arta de a transpune vibratiile emotionale ale sufletului in sunete considerate sub raportul melodiei, ritmului şi armoniei ...este un mod de exprimare a trairilor, emotiilor, atitudinilor, ideilor, prin intermediul sunetelor! ...

Fiecare dintre noi, oamenii, suntem unici si diferiti unii fata de ceilalti, avand sentimente, emotii, perceptii si atitudini diferite! Fiind unici si atat de diferiti intre noi, fiecare in parte percepem muzica si ne exprimam prin intermediul acesteia, prin prisma personalitatii proprii ...si tocmai aceasta unicitate ii confera o frumusete sublima actului artistic desavarsit!

Se spune ca: *Aceeasi melodie, interpretata individual de catre 100 de interpreti ...va suna in 100 de feluri diferite ...deoarece muzicantii vor respecta linia melodica, insa in interpretarea fiecaruia dintre ei, se va resimti amprenta personalitatii si stilului interpretativ propriu!*

...Lautarul batran, "MENTORUL" care m-a format pe mine ca om si ca muzicant, spunea:
*TEORIA MUZICALA a fost inventata de cei care se nasc cu muzica-n suflet ...pentru a-i face s-o inteleaga si pe cei care vor s-o invete!*

PS: Glasul sufletului romanesc implora sa-l salvam de la pieire!!! ...Il salvam, sau nu???

[ Edited Thu Aug 16 2012, 10:21AM ]


Back to top
Cuslea_FM
Sat Mar 03 2012, 06:18PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Se spune ca: *La nastere, fiecare om care vine pe lume e un diamant in stare bruta ...viata e un continuu "proces de slefuire" ...si cu cat diamantul (omul) e "slefuit" mai fin si mai frumos, cu atat e mai valoros!*

...Si atunci, ma intreb eu ...in universul acesta mirific al muzicii, care e adevarata valoare a omului de azi, comparativ cu omul de odinioara??? ...Oare care e calea cea dreapta de urmat??? ...Cea a virtuozitatii interpretative, pe care o urmam noi, generatiile de azi??? ...Sau cea a interpretarii izvorate din adancul sufletului, pe care au urmat-o acesti zei tamaduitori de suflete:

LINK: Click aici ! + LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

...si multi altii, pe care va las dumneavoastra placerea de a-i reamintiti!!!

PS: Glasul sufletului romanesc implora sa-l salvam de la pieire!!! ...Il salvam, sau nu???

[ Edited Fri Sep 28 2012, 10:35AM ]


Back to top
Cuslea_FM
Sat Mar 03 2012, 06:19PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

O serie de emisiuni monumentale, care spun mai mult decat o mie de cuvinte de-ale mele:

ZAMFIR-PAUNESCU-Pro TV-2002
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

ZAMFIR-PAUNESCU-Realitatea TV-2002
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !
LINK: Click aici !

PS: Glasul sufletului romanesc implora sa-l salvam de la pieire!!! ...Il salvam, sau nu???

[ Edited Thu Aug 16 2012, 10:23AM ]


Back to top
cantlaclapa
Sun Mar 04 2012, 11:46AM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
ai depus ceva munca la threadul asta !! felicitari !! nu-i bai deloc

Back to top
Cuslea_FM
Fri Mar 09 2012, 01:15AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

LINK: Click aici ! ...cata dreptate aveau (din pacate) acesti doi titani in tot ceea ce au afirmat in acest clip, dar mai ales incepand cu min. 4:41 ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif

PS: Glasul sufletului romanesc implora sa-l salvam de la pieire!!! ...Il salvam, sau nu???

[ Edited Thu Aug 16 2012, 07:08PM ]


Back to top
albundy
Thu Mar 15 2012, 10:25AM

Registered Member #10099
Joined: Mon Mar 28 2011, 01:05PM
Posts: 592
Nu stiu daca merge postat aici dar sincer eu-s uimit ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif
LINK: Click aici !

Back to top
Cuslea_FM
Wed Aug 15 2012, 09:50PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Din seara asta m-am hotarat sa postez in acest thread muzica adevarata asa cum o percep eu prin intermediul mintii si sufletului meu de rroman (daca va deranjeaza cel de-al 2-lea r, considerati-l ca fiind o greseala de ortografie) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif
...si incep prin expunerea acestor doua piese deosebite interpretate de grupul TRIO BALKAN STRINGS compus din maestrul Zoran Starcevic si cei doi fii ai sai:






[ Edited Thu Aug 16 2012, 08:58AM ]


Back to top
gabi3213
Wed Aug 15 2012, 11:40PM
Registered Member #2854
Joined: Mon Nov 03 2008, 07:26PM
Posts: 668
te felicit din toata inima pt. acest thread

Back to top
Cuslea_FM
Thu Aug 16 2012, 12:14AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
gabi3213 a scris ...

te felicit din toata inima pt. acest thread

Iti multumesc si eu din tot sufletul ...si sper ca cititorii sa si inteleaga ceea ce vreau eu de fapt sa transmit prin intermediul acestui thread! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Back to top
Cuslea_FM
Fri Sep 28 2012, 09:29AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909



Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap