Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
"Bijuterii" ale tehnologiei de ultimă generaţie!
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
cminor
Mon Mar 26 2012, 08:53AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Ionut, totusi te sfatuiesc sa incerci sa iti faci combi-uri pe triton, pe style, 8 canale, cu combinarea celor 8 ramase ca uppere.
si gata..
eu asa lucrez cu tyros si fantom.
pt fiecare performanta din tyros, am una din fantom.
nu stiu ce aranjor, ai, dar ai putea, daca stie, sa programezi direct ca program change, tot...
pe M3 Korg, stiu ca puteam modifica ce CC00/32 sa aibe bancile, vezi poate poti si in Triton, asa incat, sa nu mai modifici style-urile, ci sa potrivesti ca bancile din Triton, sa corespunda celor din aranjor...
Tot ce ai mai avea de lucrat, este aranjarea tonurilor din Triton, conform listei de tonuri din Aranjor.. si te-ai scos ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))

Back to top
ionut extreme
Mon Mar 26 2012, 11:32AM
Registered Member #16
Joined: Fri May 23 2008, 12:43AM
Posts: 271
Florine...eu vroiam controller-ul midi doar pentru prim...sa pot controla 3-4 module din el , fara ajutorul altor elemente ajutatoare , gen Midi thru ports , cat mai simplu , fara multa "cablaraie si cutiute" , ceva gen Yamaha MFC10 dar cu claviatura ,care memora 127 de patch-uri pe care le schimbam din MFC10 si aveam control asupra volumului...dar nu are decat un midi out) , nu pentru aranjor ( folosesc PSR9000 , nu sunt adeptul aranjoarelor de 3-4000 de euro , consider nejustificat pretul lor , e doar o parere personala )...aranjorul sunt f. multumit cum suna LINK: Click aici ! ,dar pt. prim as fi dorit sa folosesc mai multe genuri de synth-uri ( DX , SY )..reale...nu semplate ! Multumesc inca o data , si scuze Cuslea_FM ca ti-am denaturat thread-ul...dar pt. mine un astfel de controller chiar ar fi fost o "bijuterie" de 24 karate !

[ Edited Mon Mar 26 2012, 11:51AM ]


Back to top
Cuslea_FM
Mon Mar 26 2012, 03:12PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
ionut extreme a scris ...

Multumesc inca o data , si scuze Cuslea_FM ca ti-am denaturat thread-ul...dar pt. mine un astfel de controller chiar ar fi fost o "bijuterie" de 24 karate !

Stai linistit Ionut, ca nu ai denaturat deloc subiectul ...de fapt, eu am deshis acest thread tocmai datorita nemultumirii mele vizavi de instrumentele muzicale existente in prezent ...si scopul in sine al acestui thread e tocmai acela de a vedea ultimele noutati ale tehnologiei de ultima generatie in materie de instrumente muzicale si masura in care acestea satisfac necesitatile noastre ale utilizatorilor!

...Si eu inca imi caut acel mult visat "instrument muzical ideal" care sa se potriveasca perfect nevoilor mele ...iar daca acesta inca nu exista, sper ca poate voi reusi sa-l fac eu din bucati intr-o buna zi! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Fri Jun 07 2013, 10:00PM ]


Back to top
cminor
Mon Mar 26 2012, 03:16PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
daca vrei doar pentru prim, ia atunci Edirolul..
poti memora direct pe pad-uri, de la CC la PChange si pe ce canal sa trimita..
Si poti lucra cu un midi thru.
adica...
din edirol intri in triton si din triton prin midi thru in alt modul.
iti faci upper pe canalul 1 care sa zicem ca e triton, si lower pe canalul 2 care e modulul 2.
poti trimite pe triton si pe modulul 2 simultan note.

ex.
daca apesi sa fie doar upper, si apesi pe pad 15, va trimite in triton ce ai setat sa trimita (ex. instrumentul X cu CC00=Y si CC32=Z program change =abc, pe canalul 1 midi).
daca apesi si lower, si apesi si pad 18, va trimite acest pad pe ch.2, recunoscut doar de modulul 2, ce trebuie ca sa incarce tonul X, si poti canta cu ele..
Doar sa poata fi setat triton si celalalt modul pe canale diferite ca primire a informatiilor de banca/ton.

Din pacate, EMU nu stiu sa seteze si CC0032 dar mai ales , nu pot asigna alt canal midi separat de alt buton..
la edirol poti seta butoanele pe toate 16 canale, separat, adica butonul 1, poate avea alt canal fata de 2,3 ... etc. (sincer nu mai stiu cate butoane/paduri erau, cu tot cu niste play/stop care puteau fi si ele facute triggere, erau cam 20-22).

Back to top
Cuslea_FM
Wed Mar 28 2012, 03:08PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909



FrankenKorg 800 ...care e de fapt un synth Korg Poly-800 modificat, caruia i-au fost adaugate un Slayer Moog mod, FM 800 mod, 12/24 dB comutator filtru, VCF external audio IN, Alesis Nanoverb, şi un laptop Toshiba Libretto 50CT cu software wavetable si un cip OPL3 FM synthesis. Acest clip are menirea de a demonstra cele mai multe dintre caracteristicile şi posibilităţile de sunet ale acestui sinth modificat. Fiecare sunet este generat în interiorul FrankenKorg fără a fi folosite alte efecte externe. Placa de circuit Alesis Nanoverb se află sub tastatura Libretto in interiorul FrankenKorg. Controlul Nanoverb se realizează prin cinci din cele opt butoane adăugate pe carcasa Korg-ului.

[ Edited Wed Mar 28 2012, 10:25PM ]


Back to top
Heruvimium
Sat Mar 31 2012, 07:38PM
Registered Member #10747
Joined: Wed Jan 11 2012, 01:44PM
Posts: 82
Nu sunt eu asa meserias, dar ma mir ca inca nu ati mentionat aici un controller Midi Fenomenal, QUASIMIDI CYBER 6 . Poate face minuni in mainile potrivite. Se gasesc putine informatii pe net despre el, dar este o clapa foarte interesanta . Va puteti documenta, cred ca nu o sa va para rau. Pt cei cu cunostinte avansate in Midi, aceasta clapa se paote transforma intr-un aranjor aparte, de performanta medie, putand daca posesorul are canta cu: bass de pe roland juno60, stringsuri, de pe rolans rs202, si alte tonuri, cu chimbare acorduri pe aceste sinturi in timp real...Eu am ochit una si s-ar putea in viitorul apropiat sa o iau...initial voiam sa iau un Quasimdi Raven max, insa am aflat ca Cyber 6 e mult mai buna ca si controler.

cu respect

=mihai=

Back to top
Heruvimium
Sat Mar 31 2012, 07:52PM
Registered Member #10747
Joined: Wed Jan 11 2012, 01:44PM
Posts: 82
LINK: Click aici !

Quasimidi Raven Max, la minutul 1:50 puteti auzi corurile Melotron folosite de Jean Michel Jarre la albumul Oxygen 7-13, chiar prima piesa daca nu ma insel ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

cu respect

=mihai=

Back to top
Cuslea_FM
Sun Apr 01 2012, 11:43AM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Soundplane A: LINK: Click aici ! & LINK: Click aici !

Soundplane A ...produs de Madrona Labs este un usb computer music controller, care are la baza tehnologia senzor capacitiv, inca în curs de brevetare, aceasta tehnologie facand din controller-ul Soundplane A un instrument muzical electronic cu o sensibilitate si un simt asemanatoare unui instrument muzical acustic, controller-ul putand detecta o gamă largă de atingeri pe o suprafata de joc constituita dintr-o foaie de furnir din lemn de nuc, impartita in taste de forma dreptunghiulara, care permite o apasare foarte ferma.
Soundplane A poate fi configurat atat ca o tastatură standard de pian cu 150 keys cu senzori de presiune pe fiecare tastă, cat si ca o suprafaţă continuă.
Dimensiunile instrumentului sunt de aproximativ 28 cm latime, 8 cm adancime si 1 cm grosime.
Controller-ul Soundplane este livrat impreuna cu Aalto, un sintetizator software patchable. Software-ul poate trimite mesaje MIDI şi OSC ptr. a controla si alte software şi hardware. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Fri Sep 14 2012, 09:16PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Mon Apr 02 2012, 11:51PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

LooneyLab DNA:








[ Edited Sun Sep 16 2012, 11:07PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Fri Sep 14 2012, 09:12PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

SoundPrism Pro: LINK: Click aici !






...Aici LINK: Click aici ! canalul youtube unde puteti vedea toate caracteristicile acestui soft ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Fri Sep 14 2012, 09:38PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap