Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Editare audio
 
<< Previous thread | Next thread >>
StyleWorks
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
iovanelm
Wed Jul 11 2012, 11:56PM

Registered Member #8707
Joined: Thu Jan 07 2010, 02:30PM
Posts: 155
Buna seara domnilor,

Va provoc la o alta discutie discutie interesanta cel putindin partea mea.
As dori sa va intreb daca exista posibilitatea ca la un PSR 225 (pt ca asta am) sa pot folosi in timp real StyleWorks pentru a putea canta cu ritmuri populare.
Pt ca memorie interna nu are si am pe ea doar intrare si iesire MIDI.
Sau poate exista alt soft?
Sau poate este imposibil.

Merci,

Back to top
ProCessor
Thu Jul 12 2012, 11:09PM

Registered Member #11093
Joined: Sun Jun 17 2012, 03:22PM
Posts: 141
Si eu la inceput aveam o orga mai..terminata decat a ta,foloseam fl studio pentru tonuri,prin midi,este simplu de folosit,dar la ritm..de ce sa zic,nu stiu...

Back to top
iovanelm
Fri Jul 13 2012, 09:23AM

Registered Member #8707
Joined: Thu Jan 07 2010, 02:30PM
Posts: 155
OK ProCessor sa inteleg ca, cantai cu clapa folosind sunetele din soft?

Back to top
DorelC
Fri Jul 13 2012, 09:30AM
Guest
Iovalem softul nu are sunete. Asta ca sa-ti explic mai pe intelesul tau deoarece ai pus o intrebare mai naiva. Cu acest soft poti aranja styleuri pentru diferite modele de clape. Ca sa auzi exact ceea ce faci in timpul editarii trebuie sa fii cuplat prin midi la acea clapa asta ca sa auzi in timp real exact ceea ce faci, modifici tonuri, volume, chorus, reverb, velocitate, panorama etc... Ceea ce auzi tu pe PC sunt tonurile de pe placa de sunet a calculatorului care suna sec si mai neperformant decat o clapa. In concluzie cu Style Works nu poti canta numai edita styleuri sau sa faci din midi file, style.

Back to top
iovanelm
Fri Jul 13 2012, 09:39AM

Registered Member #8707
Joined: Thu Jan 07 2010, 02:30PM
Posts: 155
DorelC,

Sa inteleg ca pot crea ritm de muzica populara si sa-l folosesc in timp real pe clapa? (prin MIDI bineinteles).
Chiar daca clapa mea nu are memorie interna? (PSR 225).

Merci,

Back to top
cminor
Fri Jul 13 2012, 10:07AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
Nu ai inteles bne iovanel, poti doar EDITA, adica modifica un ritm, nu il poti utiliza.
Sincer, singura solutie, utilizata de multi care au doar midi controller (ca doar asta poti utiliza , din psr225, claviatura), este one man band.
am inteles (nu il folosesc) ca acum vede si vst instrumens.

Back to top
DorelC
Fri Jul 13 2012, 11:00AM
Guest
iovanelm a scris ...

DorelC,

Sa inteleg ca pot crea ritm de muzica populara si sa-l folosesc in timp real pe clapa? (prin MIDI bineinteles).
Chiar daca clapa mea nu are memorie interna? (PSR 225).

Merci,


Style de la zero poti crea numai cu functia song to style sau poti importa fraze salvate de la alte styleuri. Se pot crea styleuri folosind de exemplu clapa, un soft cum e Cakewalk sau Cubase. Inregistrezi track cu track salvezi midul pe urma song to style converter in S.W. Astea trebuie facute in Do M,m,7 cu acompaniament intr-o zona de mijloc in asa fel ca la cantare notele sa nu fie prea inalte sau joase. Daca nu poti trebuie transpus dupa ce ai terminat. De preferat e sa faci pe langa major macar acordurile de septima pentru fiecare instrument deoarece daca lasi softul sa faca din major-septima probabil rezultatul nu va fi cel dorit. Dar asta cred ca e inca complicat pentru tine. Poti auzi in timp real ceea ce EDITEZI dar styleul rezultat se poate folosi numai daca salvezi acel style iar orga ta e capabila sa citeasca si alte styleuri decat cele din fabrica. In cazul tau singura modalitate ca sa canti cu styleuri proprii e sa folosesti One Man Band care bineinteles poate folosi styleuri editate sau create de tine.

Back to top
iovanelm
Fri Jul 13 2012, 11:09AM

Registered Member #8707
Joined: Thu Jan 07 2010, 02:30PM
Posts: 155
Bine,

Va multumesc domnilor.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap