Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Uppere un ton normal si altul sa faca terta
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
bebykorg
Sun Aug 05 2012, 07:44PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Domnu Dorel.. intodeauna am avut de invatat de la dv. de la Florin , Vali si alti colegi de aici .. la fel. Adevarat este ca mai sunt care unii care se tin de altele . Oricum am tema de cercetare pe treaba asta si daca dau de capat la curiozitatea mea as fi foarte fericit. Dar stiti cum este.. incet.. batraneste. Numai bine va doresc la toata lumea.

Back to top
DorelC
Sun Aug 05 2012, 08:02PM
Guest
Probabil clapele mai evoluate or fi avand unele reglaje. Dar capacitatea de a face terta corecta (nu mai zic perfecta) trebuie sa depinda de acordul prins in partea stanga. Uneori conteaza chiar si rasturnarea in care prinzi acel acord. Spun asta deoarece am studiat destul de amanuntit vocoderul de pe E-80-ul meu. Acum conteaza foarte mult cum intelege fiecare armonia si cum leaga acordurile intre ele. Nu intotdeauna rezultatul e cel dorit de aceea conteaza in mare masura omul nu masina. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Mi-am mai amintit de ceva. Cei care au G70 pot folosi aceasta facilitate (truc) deoarece clapa are 4 iesiri. Pot scoate pe cele 2 iesiri suplimentare upper2, 3 sau pe amandoua combinate. Din acele iesiri pot intra cu un jack pe intrarea de microfon care are un switch mic si pentru linie. Se poate regla vocoderul in foarte multe feluri iar dupa ce am ajuns la un rezultat convenabil toate aceste reglaje impreuna cu styleul respectiv, efecte, upper1.. etc. se pot memora intr-un program user. Treaba e foarte buna deoarece in timpul cantatului poti sa reglezi potentiometrul de volum sau efect in timp real. Unde mai pui ca poti sa-i aplici si un compresor depinde de cum simte fiecare.

[ Edited Sun Aug 05 2012, 08:12PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Sun Aug 05 2012, 08:25PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
DorelC a scris ...

Mi-am mai amintit de ceva. Cei care au G70 pot folosi aceasta facilitate (truc) deoarece clapa are 4 iesiri. Pot scoate pe cele 2 iesiri suplimentare upper2, 3 sau pe amandoua combinate. Din acele iesiri pot intra cu un jack pe intrarea de microfon care are un switch mic si pentru linie. Se poate regla vocoderul in foarte multe feluri iar dupa ce am ajuns la un rezultat convenabil toate aceste reglaje impreuna cu styleul respectiv, efecte, upper1.. etc. se pot memora intr-un program user. Treaba e foarte buna deoarece in timpul cantatului poti sa reglezi potentiometrul de volum sau efect in timp real. Unde mai pui ca poti sa-i aplici si un compresor depinde de cum simte fiecare.

Dorele, foarte tare trucul asta cu upper-ele 2, 3 pe cele doua iesiri suplimentare si trecerea lor prin vocoder!

PS: "Cine nu are un bătrân, să și-l cumpere" spune o veche vorbă românească (bătrân ...a se citi copt la minte) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Sun Aug 05 2012, 08:43PM ]


Back to top
DorelC
Sun Aug 05 2012, 08:33PM
Guest
Da Florine mersi de aprecieri. Sa stii ca mi-e o ciuda de mor pentru ca la E80 nu au pus cele 2 iesiri suplimentare plus iesire separata pentru Harmonizer din cauza asta nu o folosesc live eventual la unele inregistrari. Totusi si E80 ca si G70 are intrare audio cu potentiometru dedicat pentru volum, intrare pe care poti sa aplici ce efecte doresti din MFX. La voce pentru terta, cvarta, cvinta, alte efecte combinate sau nu folosesc Boss VE20 o solutie calitate pret FOARTE BUNA !

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap