Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Uppere un ton normal si altul sa faca terta
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
bebykorg
Sat Aug 04 2012, 07:24PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
O intrebare..cine ma poate ajuta cu urmatoarea problema?
Cum se poate face pe uppere un ton normal si altul sa faca terta?
Va multumesc anticipat.

[ Edited Sat Aug 04 2012, 08:04PM ]


Back to top
DorelC
Sat Aug 04 2012, 08:36PM
Guest
E cam greu ce vrei tu dar cu o singura clapa inca n-am auzit sa poti canta o terta perfecta. Eu cel putin ma refer la Roland care are Melody Intelligence dar acele setari automate nu sunt ce ne-am dori noi. Asta deoarece algoritmul e ceva automat nu e stabilit in functie de tonalitatea in care canti. Tehnic s-ar putea rezolva dar e un pic de complicaciune. Ar necesita un modul extern care sa-l legi midi cu clapa prin midi. In cazul Roland upper 2 e trackul 6. Acesta ar trebui sa-l trimiti prin modul iar iesirea audio din modul sa o treci printr-o pedala cum e VE20 la care poti sa-i spui din ce tonalitate se canta. Ar mai fi o "jmekerie" cu clapele mai evoluate care au mai multe iesiri si harmonizer. Dar e complicaciune inutila dupa parerea mea. Live sa canti singur si sa fie si terta perfecta e cam de domeniul viitorului dar nu imposibil.

[ Edited Sat Aug 04 2012, 08:37PM ]


Back to top
cminor
Sat Aug 04 2012, 08:44PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
exista la unele clape, setarea de harmony pe upper si are mai multe moduri. selectabile, in care iti face, terta, cvarta, cvinta, in functie de acordul, armonia luata la style.
dar cum spunea si dorel, uneori, gama se schimba in piese si unele note le baga aiurea, harmonizerul, pastrand gama initiala..

Back to top
sarac.lipit
Sun Aug 05 2012, 12:12AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
singura terţă ok o are G600.

Back to top
bebykorg
Sun Aug 05 2012, 09:11AM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
am inteles.. Va multumesc mult pentru lamuriri.

Back to top
marand
Sun Aug 05 2012, 09:41AM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
DorelC a scris ...

E cam greu ce vrei tu dar cu o singura clapa inca n-am auzit sa poti canta o terta perfecta.


....asta cu „terța perfectă” e mișto! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif Unde-ai învățat-o?

Daca d-ta nu ai inteles despre ce este vorba, iar eu am scris mai babeste ca sa inteleaga toti, incerca sa explici mai emancipat. Probabil ai IQ mai mare ca mine si stii sa si explici nu numai sa te distrezi. Ia sa ma uit eu prin forum cat ti-ai ajutat colegii de cand esti pe site? La fel poti sa te uiti si domnia matale !! Misto?(unde ai invatat vorba asta?) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif


[ Edited Sun Aug 05 2012, 10:56AM ]


Back to top
Minel
Sun Aug 05 2012, 10:13AM
Guest
ar merge in proportie de 30-40%···tonul care vrei sa iti faca asazisa terta,da-l din transpoze la +3...dar sa canti doar pe major.

Back to top
cminor
Sun Aug 05 2012, 12:46PM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
marand a scris ...

DorelC a scris ...

E cam greu ce vrei tu dar cu o singura clapa inca n-am auzit sa poti canta o terta perfecta.


....asta cu „terța perfectă” e mișto! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif Unde-ai învățat-o?

Daca d-ta nu ai inteles despre ce este vorba, iar eu am scris mai babeste ca sa inteleaga toti, incerca sa explici mai emancipat. Probabil ai IQ mai mare ca mine si stii sa si explici nu numai sa te distrezi. Ia sa ma uit eu prin forum cat ti-ai ajutat colegii de cand esti pe site? La fel poti sa te uiti si domnia matale !! Misto?(unde ai invatat vorba asta?) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif



Dorel stie note, daca asta e "apropoul" tau.
Nu se refera la intervalul terta ca marime (stiu ca tu te referi la asta)m adica mica (3 semitonuri) sau mare (4), ci la faptul ca unele clape nu inteleg bine ca in gama Do Major, ca inlantuire de acorduri, iei si un Mi Major sa zicem si atunci tu canti sol diez si el ia ca terta aiurea un Do in loc sa inchida acordul cu cvinta Si.
Nu toate clapele iau in functie de armonia luata la accompaniament, ci fac terta dupa gama, deci daca tu canti in linie pe acordul DO, nota Sol, el nu o sa ia DO2 ca terta (adica do in octava fata de acel Sol) , ci o sa ia SI, sau terta mare a lui Sol, pentru ca SI este pentru harmonizer in gama DO Major, pe care ai setat-o.
De aici problemele..
Cum tu nu canti sa zicem cu DO7+ ca sa mearga acel Si, ce vei canta ca terta, uneori o sa sune fals.
Pentru ca liniile facute, suna altfel, majoritatea respectand ca nota "in terta", adica mai sus decat nota liniei principale, sa respecte acordul, nu sa fie cu o terta "fixa" , ci sa poata lua si cvarta, daca e nevoie ca sa sune a ACORD.
De asta nu e "perfecta", adica nu se muleaza pe acord, ci face ori terta mica, ori terta mare, in functie de notele gamei..

dar usor sa faci misto... asa e romanul..
comentariul tau, a avut multa informatie care IL "ajuta" pe cel care a postat intrebarea..
acum fara sa te superi, nu cred ca se referea la marimea acordului..
dar dupa cum vezi, si eu pot sari sa fac misto de cineva, sau sa ma iau de cineva, asa, ca sa treaca timpul..
doar ca nu imi place, de asta am incercat sa si explic ceva omului care a postat, sa nu fie doar o mistocareala ieftina..
puteam doar sa ma iau de tine amical, fara ca omul ce a intrebat, sa obtina nici o informatie utila.

deci, bebykorg, testeaza, daca stie clapa sa ia terta in functie de acord, NU DE GAMA.


[ Edited Sun Aug 05 2012, 12:51PM ]


Back to top
bebykorg
Sun Aug 05 2012, 04:16PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
Multam de lamurire Florin. Imi pare rau ca postul meu a creat atatea divergente. Baieti.. suntem aici ca sa ne lamurim asupra unor lucruri care nu le stim si dorim sa ne lamurim asupra lor. Va rog.. fara rautati.

Back to top
DorelC
Sun Aug 05 2012, 07:28PM
Guest
Nu a creat "divergente". A fost doar unul care ti-a dat niste sfaturi foarte utile si i s-a raspuns pe un ton civilizat. Si daca in raspunsul meu ai gasit vreo rautate imi cer scuze.

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap