Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Partituri, Armonii, etc ...
 
<< Previous thread | Next thread >>
Armonie capitane de judet
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
alinbz
Tue Apr 08 2014, 10:09PM

Registered Member #10218
Joined: Mon Jun 13 2011, 12:18PM
Posts: 561
Kapytane traiasca politia romana:) cum dau de tine ?asta dacă mă mai recunosti:)scuze de off topic.

Back to top
zaq
Fri Aug 22 2014, 06:11PM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
Din pacate tocmai acuma m-am apucat de aceasta piesa...............
Va ro frumos sa-mi spuneti si mie -Armonia este pentru varianta care se canta aici
sau trebui sa mai "misc midiul" -/+
Imi cer scuze dar nu stiu mai nimic despre game.........fapt pentru care nu pot sa-mi dau seama in ce gama este midiul
Armonia lui Kapytanu este pentru Am?

......imi cer scuze daca am scris niste ineptii

Back to top
FlorinPSR
Fri Aug 22 2014, 06:27PM
Registered Member #14411
Joined: Thu Aug 07 2014, 09:38PM
Posts: 43
zaq a scris ...

Din pacate tocmai acuma m-am apucat de aceasta piesa...............
Va ro frumos sa-mi spuneti si mie -Armonia este pentru varianta care se canta aici
sau trebui sa mai "misc midiul" -/+
Imi cer scuze dar nu stiu mai nimic despre game.........fapt pentru care nu pot sa-mi dau seama in ce gama este midiul
Armonia lui Kapytanu este pentru Am?

......imi cer scuze daca am scris niste ineptii

Piesa midi este scrisa in gama Em (Mi minor)

[ Edited Fri Aug 22 2014, 06:56PM ]


Back to top
zaq
Fri Aug 22 2014, 08:33PM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
multumesc colegu
deci; armonia scrisa de kapytanu' este pentru Am? daca da ,atunci trebui sa urc midiul de la E la A adica +5?

Back to top
ciury
Fri Aug 22 2014, 11:03PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
nu merge asa....
vezi cercul cvintelor (cauta pe net) si vezi cum se transpun armoniile

Back to top
zaq
Sat Aug 23 2014, 01:32AM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
ciury ,eu nu vreau sa transpun armonia ,doar midiul dupacare invat piesa ,despre care FlorinPSR spune ca este in Em .Acuma problema mea este ;
- pentru ce gama este scrisa armonia lui Kapytanu
-si cum transpun midiul din Em in respectivagama
si inca ceva .......midiul despre care vorbesc este in Em am ascultat varianta pe care canta Ploiesteanu dar parca nu este tot acolo, dupa urechea mea de tabla trebui sa cobor doua semitonuri ca sa dau cu nea'Nelu Deci ;daca midiul este in Em si prima nota este E,coborand doua semitonuri si astfel prima nota devine D asta inseamna ca Ploiesteanu o canta in Dm?

Back to top
cantlaclapa
Sat Aug 23 2014, 01:08PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
i-mi place ca nici nu stiti in ce tonalitate cantati dar va apucati de piese de genul asta care sunt si pt muzicanti experimentati inca grele .... de ce nu incepeti oare cu mi-am pierdut o batistuta si o vioara mica de-as avea? nici alea nu sunt usoare daca ma gandesc bine dar sunt accesibile .... sa nu-mi fie cu suparare nu voiam sa fiu rau cu acest comentariu chiar voiam sa va deschid ochii unora ca nu e de voi treaba asta cu cantatul sau macar luati lucrurile treptat invatati bazele nu treceti direct la capitane de judeti cand voi nu stiti nici macar in ce tonalitate se canta .... vizavi de armonie sunt cel putin inca 30 de variante de armonie la aceasta piesa si toate sunt bune dar nu am timp si nici dispozitie sa le scriu dupa ce am vazut cum se pun intrebarile adica in ce gama se canta si poate ca nu sunt siguri unii daca e major sau minor

Back to top
zaq
Sat Aug 23 2014, 01:52PM

Registered Member #11316
Joined: Fri Aug 31 2012, 11:05PM
Posts: 162
@cantlaclapa ................merci ca te ai deranjat sa faci un comentariu............dar in cazul meu si probabil sunt si altii facem lucrul asta doar din placere asta inseamna ca daca stii cateva piese cu tot cu armonie si nimic mai mult.....este ok
ce legatura este intre faptul ca la aceasta melodie sunt n variante de armonie si ce am intrebat eu(deja,multumita lui kapytanu, avem armonia) ....daca tu nu ai timp si nici dispozitie atunci nu te mai obosii
Sincer tot respectul pentru cei ce au placerea de a ajuta ,dau dovada de omenie , din fericire pentru noi ,incepatorii,sunt aici,pe site , destui profesionisti de la care ai ce sa inveti.Imi permit sa le multumesc in numele tuturor incepatorilor ,pentru sfaturile si indrumarile lor.... Va multumim din suflet

[ Edited Mon Aug 25 2014, 11:58AM ]


Back to top
Kapytanu
Mon Aug 25 2014, 01:02AM

Registered Member #9512
Joined: Sat Jun 26 2010, 02:11PM
Posts: 172
zaq stai linistit. da armonia mea este din Am daca vrei lasa-mi msj aici si ti-o fac si din Em sau din ce gama vrei tu

Back to top
Kapytanu
Mon Aug 25 2014, 01:03AM

Registered Member #9512
Joined: Sat Jun 26 2010, 02:11PM
Posts: 172
alinbz a scris ...

Kapytane traiasca politia romana:) cum dau de tine ?asta dacă mă mai recunosti:)scuze de off topic.


Sa traiasca aline :p acum am vazut msj scz. vrei sa vb ceva cu mine?

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap