Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| KORG PA50 Joystick | ||
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| rocker6six |
|
||
![]() Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012Posts: 13 |
Salut, stie careva cum pot sa dezactivez joystickul si sa il memorez sa ramana dezactivat, ceva nu mai merge bine la el este foarte sensibil si se activeaza efectele foarte usor, daca se misca clapa in timp ce cant...se schimba gama.. nu stiu exact daca este de la setarile lui sau daca s-a stricat.. ideea este ca NU STIU cum sa il memorez sa ramana dezactivat la orice style ...pentru ca daca il dezactivez daca se schimba stylul sau performanta...revine in starea functionala..Va multumesc astept un raspuns daca se paote cat mai rapid..
|
||
| Back to top |
|
||
| cristiroland |
|
||
![]() Registered Member #8581
Joined: 22 Dec 2009Posts: 226 |
incearca mai bine o reinstalare de os:)
|
||
| Back to top |
|
||
| rocker6six |
|
||
![]() Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012Posts: 13 |
l-am reinstalat ca am zis ca este de la OS, dar tot asa e ... idea este ca trebuie sa fie pe undeva sa modific sensibilitatea si modul efectului, ma gandesc ca poate e cineva care s-a mai lovit de problema asta. am 1.06..ma gandeam sa pun 1.04 insa nu stiu daca e vreo diferenta intre 1.06 si 1.04...
|
||
| Back to top |
|
||
| elgi |
|
||
![]() Registered Member #196
Joined: 27 Jun 2008Posts: 767 |
Eu nu am Korg, dar mă gândea la ceva de genul: - Menu; - RT Ctrls; - Pagina 17: RT Ctl: Joystick şi de aici dai toate valorile OFF pe X şi pe Y şi ar trebui să nu-l intereseze în ce poziţie este el; doar că nu mai ai pe niciun ton nici măcar Pitch-ul; dacă nu foloseşti deloc pitch-ul, atunci cred că ar trebui să fie ok... Succesuri! |
||
| Back to top |
|
||
| DorinelParadox |
|
||
![]() Registered Member #6316
Joined: 19 Feb 2009Posts: 1164 |
Am patit si eu aceasta problema la un pa50,(mai demult)problema nu era Joistickul ci firele care faceau conectie de la joistick la placa de baza!erau prea scurte si unul din ele sa intrerupt partial,si de aici aparea problema cu dezacordajul.(verifica conexiunea si in acelasi timp BENDERUL fizic daca nu cumva acel potentiometru este defect!!!in cel mai rau caz scoti mufa de la Joistick si totul este ok!bineinteles nu vei mai avea Bender pe clapa>:d< LINK: Click aici! BENDER=JOISTIK [ Edited Wed, 19 Sep 2012, 08:36PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| rocker6six |
|
||
![]() Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012Posts: 13 |
Multumesc de sfaturi, o sa o desfac si o sa ma uit in ea sa vad daca i ceva defect la fire...Dorinel la ce te referi cand zici Bender? :-D ma enerveaza cand dau manual mai tare in clapa sa se dezacordeze..mai degraba renunt la joystick...
|
||
| Back to top |
|
||
| danpa80 |
|
||
![]() Registered Member #10314
Joined: 31 Jul 2011Posts: 199 |
Ca sa-l memorezi si sa ramana dezactivat trebuie sa-l dezactivezi asa cum au zis colegii iar imediat dupa, trebuie sa memorezi setarile in "global" Apesi "write" si dai "enter" si se salveaza setarea in global. Dar totusi....incearca sa rezolvi problema de la acele fire....
|
||
| Back to top |
|
||
| DorinelParadox |
|
||
![]() Registered Member #6316
Joined: 19 Feb 2009Posts: 1164 |
DorinelParadox a scris ... Am patit si eu aceasta problema la un pa50,(mai demult)problema nu era Joistickul ci firele care faceau conectie de la joistick la placa de baza!erau prea scurte si unul din ele sa intrerupt partial,si de aici aparea problema cu dezacordajul.(verifica conexiunea si in acelasi timp BENDERUL fizic daca nu cumva acel potentiometru este defect!!!in cel mai rau caz scoti mufa de la Joistick si totul este ok!bineinteles nu vei mai avea Bender pe clapa>:d< LINK: Click aici! BENDER=JOISTIK UP |
||
| Back to top |
|
||
| rocker6six |
|
||
![]() Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012Posts: 13 |
Scuze Dorinel nu am vazut inainte.. ca ai scris ce e..Dan am incercat sa le pun pe off si am dat pe global write save..si nu a ramas, azi o sa o desfac sa ma uit la firele acelea si o sa va spun ce ai rezolvat... multumesc pentru asistenta sunteti meseriasi |
||
| Back to top |
|
||
| rocker6six |
|
||
![]() Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012Posts: 13 |
am desfacut si intradevar a fost un fir rupt, l-am schimbat si e totul bine, multumesc mult pentru sfaturi.
|
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]








