Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
KORG PA50 Joystick
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
rocker6six
Sun, 16 Sep 2012, 07:06PM
Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 13
Salut, stie careva cum pot sa dezactivez joystickul si sa il memorez sa ramana dezactivat, ceva nu mai merge bine la el este foarte sensibil si se activeaza efectele foarte usor, daca se misca clapa in timp ce cant...se schimba gama.. nu stiu exact daca este de la setarile lui sau daca s-a stricat.. ideea este ca NU STIU cum sa il memorez sa ramana dezactivat la orice style ...pentru ca daca il dezactivez daca se schimba stylul sau performanta...revine in starea functionala..Va multumesc astept un raspuns daca se paote cat mai rapid..

Back to top
cristiroland
Mon, 17 Sep 2012, 12:08AM
Registered Member #8581
Joined: 22 Dec 2009
Posts: 226
incearca mai bine o reinstalare de os:)

Back to top
rocker6six
Tue, 18 Sep 2012, 10:34PM
Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 13
l-am reinstalat ca am zis ca este de la OS, dar tot asa e ... idea este ca trebuie sa fie pe undeva sa modific sensibilitatea si modul efectului, ma gandesc ca poate e cineva care s-a mai lovit de problema asta. am 1.06..ma gandeam sa pun 1.04 insa nu stiu daca e vreo diferenta intre 1.06 si 1.04...

Back to top
elgi
Wed, 19 Sep 2012, 08:54AM

Registered Member #196
Joined: 27 Jun 2008
Posts: 767
Eu nu am Korg, dar mă gândea la ceva de genul:
- Menu;
- RT Ctrls;
- Pagina 17: RT Ctl: Joystick şi de aici dai toate valorile OFF pe X şi pe Y şi ar trebui să nu-l intereseze în ce poziţie este el; doar că nu mai ai pe niciun ton nici măcar Pitch-ul; dacă nu foloseşti deloc pitch-ul, atunci cred că ar trebui să fie ok...
Succesuri!

Back to top
DorinelParadox
Wed, 19 Sep 2012, 09:32AM

Registered Member #6316
Joined: 19 Feb 2009
Posts: 1164
Am patit si eu aceasta problema la un pa50,(mai demult)problema nu era Joistickul ci firele care faceau conectie de la joistick la placa de baza!erau prea scurte si unul din ele sa intrerupt partial,si de aici aparea problema cu dezacordajul.(verifica conexiunea si in acelasi timp BENDERUL fizic daca nu cumva acel potentiometru este defect!!!in cel mai rau caz scoti mufa de la Joistick
si totul este ok!bineinteles nu vei mai avea Bender pe clapa>:d<

LINK: Click aici!
BENDER=JOISTIK

[ Edited Wed, 19 Sep 2012, 08:36PM ]


Back to top
rocker6six
Wed, 19 Sep 2012, 03:37PM
Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 13
Multumesc de sfaturi, o sa o desfac si o sa ma uit in ea sa vad daca i ceva defect la fire...Dorinel la ce te referi cand zici Bender? :-D ma enerveaza cand dau manual mai tare in clapa sa se dezacordeze..mai degraba renunt la joystick...

Back to top
danpa80
Wed, 19 Sep 2012, 05:40PM
Registered Member #10314
Joined: 31 Jul 2011
Posts: 199
Ca sa-l memorezi si sa ramana dezactivat trebuie sa-l dezactivezi asa cum au zis colegii iar imediat dupa, trebuie sa memorezi setarile in "global" Apesi "write" si dai "enter" si se salveaza setarea in global. Dar totusi....incearca sa rezolvi problema de la acele fire....

Back to top
DorinelParadox
Wed, 19 Sep 2012, 08:37PM

Registered Member #6316
Joined: 19 Feb 2009
Posts: 1164
DorinelParadox a scris ...

Am patit si eu aceasta problema la un pa50,(mai demult)problema nu era Joistickul ci firele care faceau conectie de la joistick la placa de baza!erau prea scurte si unul din ele sa intrerupt partial,si de aici aparea problema cu dezacordajul.(verifica conexiunea si in acelasi timp BENDERUL fizic daca nu cumva acel potentiometru este defect!!!in cel mai rau caz scoti mufa de la Joistick
si totul este ok!bineinteles nu vei mai avea Bender pe clapa>:d<

LINK: Click aici!
BENDER=JOISTIK

UP

Back to top
rocker6six
Thu, 20 Sep 2012, 02:19PM
Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 13
Scuze Dorinel nu am vazut inainte.. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ca ai scris ce e..Dan am incercat sa le pun pe off si am dat pe global write save..si nu a ramas, azi o sa o desfac sa ma uit la firele acelea si o sa va spun ce ai rezolvat... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif multumesc pentru asistenta sunteti meseriasi


Back to top
rocker6six
Thu, 20 Sep 2012, 06:18PM
Registered Member #11274
Joined: 24 Aug 2012
Posts: 13
am desfacut si intradevar a fost un fir rupt, l-am schimbat si e totul bine, multumesc mult pentru sfaturi.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap