Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Discutii, dezbateri despre clape
 
<< Previous thread | Next thread >>
Demo Prezentare Pa600
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
testiera
Mon Nov 19 2012, 09:21PM

Registered Member #5950
Joined: Tue Feb 10 2009, 05:25AM
Posts: 262
Este ok ptr banii ei ,dar in nici un caz peste pa800(pretul spune totul,chiar si denumire in sine zice exact care este locul ei pe scara korg)de calitatea materialelor folosite iarasi cred ca este dif mare intre cele 2((pa800=italy. Pa600=china)claviatura iarasi cred ca este inferioara lui pa800,din ce reiese din descrierea lui Ad,daca este ca la pa50,pacat de ce stie sa faca,memoria ram este mai mare intradevar ca la pa800,dar la pa800 daca se arde o poti schimba la pa600 banuiesc ca-i integrata in placa de baza,deci daca sa ars,shimbi placa de baza(este o mica mare diferenta care conteaza)..una peste alta ai dau like

Back to top
Cuslea_FM
Mon Nov 19 2012, 09:39PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
testiera a scris ...

Este ok ptr banii ei ,dar in nici un caz peste pa800(pretul spune totul,chiar si denumire in sine zice exact care este locul ei pe scara korg)de calitatea materialelor folosite iarasi cred ca este dif mare intre cele 2((pa800=italy. Pa600=china)claviatura iarasi cred ca este inferioara lui pa800,din ce reiese din descrierea lui Ad,daca este ca la pa50,pacat de ce stie sa faca,memoria ram este mai mare intradevar ca la pa800,dar la pa800 daca se arde o poti schimba la pa600 banuiesc ca-i integrata in placa de baza,deci daca sa ars,shimbi placa de baza(este o mica mare diferenta care conteaza)..una peste alta ai dau like

Foarte corect, faptul că Pa600-le e ca nivel sub Pa800 e specificat clar și în prezentarea clapei de pe pagina site-ului oficial LINK: Click aici ! ...citez:

"The Pa600 is a brilliant Professional Arranger that distills the sonic essence and functionality of the Pa series into a compact and affordable new instrument. Like its big brothers - the Pa800 and the Pa3X - the Pa600 uses our RX (Real eXperience) and DNC (Defined Nuance Control) technology to deliver sound quality that’s unprecedented in an arranger keyboard. With its new compact cabinet, large TFT color TouchView display, enormous factory and user PCM memory, huge style database and excellent amplification system, Korg has raised the standard of excellence in the entry-level price range. Listen and Believe"

...Deci, LIKE și din partea mea ptr. Pa600, dar ATENȚIE: ca o clapă "entry-level" bună, de nivel mediu, între Pa800 și Pa500 ...și nici într-un caz ca "super-clapă" sau "mini-Pa3x" sau "pa3x LIGHT" sau alte astfel de aberații pe care le susțineau unii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Tue Nov 20 2012, 12:02PM ]


Back to top
barbu alin
Tue Nov 20 2012, 12:21AM

Registered Member #9829
Joined: Thu Sep 09 2010, 12:02PM
Posts: 152
abia astept sa imi vina clapa multumim lui ad pentru demo

Back to top
ValiS
Tue Nov 20 2012, 05:52AM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Pretine Mitica...nu din rautate am dat"thread locked"..! Nu am nimic cu discutiile constructive..Dar atunci cind discutia degenereaza sti din alt loc unde se ajunge,lucru pe care nu vreau sa-l permit.Sa raminem cu totii pretini si sa ne ajutam decit sa ducem antagonismul la un nivel"low"si fara nici un rezultat.PS:De altfel avertizasem ca daca se continua,inchid threadul..! PS2:Din pacate,nu am mai mult timp momentan sa urmaresc siteul si nici netul in general.Dar in curind"i ll be back"...!!! PS3:Referitor strict la PA600 mi se pareOK raportul calitate-pret.Mai astept viitoarele demo-uri si eventual sa o aud live.Cel putin pretul e de bun-simt fata de PA3 sau Tyros4..!

[ Edited Tue Nov 20 2012, 05:56AM ]


Back to top
danutzdima
Tue Nov 20 2012, 01:18PM
Guest
Cuslea_FM a scris ...

danutzdima a scris ...

LINK: Click aici !

Cel mai credibil a fost AD spunând că de fapt el nu lucrează și nu face reclamă ptr. KORG ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ...păi dacă nu lucrează ptr. KORG, atunci cum mama dracului se face că Pa600-le urmează să fie vândut în RO cu pach-urile de tonuri și de style-uri făcute de domnia sa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif ...și dacă nu face reclamă, atunci la ce mama dracului i-ar mai fi trebuit lu' nea AD un aranjor "entry-level" gen Pa600, dacă el are deja două dintre clapele care reprezintă de fapt elita în ceea ce înseamnă arranger-ele și workstation-urile din gama profesională a aceluiași brand, respectiv KORG ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif (și ca o paranteză, asta cu Pa600-le cumpărat de AD, e ca și cum eu aș avea un Rolls-Royce, un Ferrari și un Hammer, dar cu toate astea mi-aș mai cumpăra și-un amărât de Matiz pe care l-aș lăuda nevoie mare că vezi doamne ce super-mașină e de fapt Matiz-ul, având totodată și pretenția ca restul lumii să fie atât de încuiată la minte încât să mai și creadă prosteala asta a mea "de Buftea" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif ) ...și dacă AD nu ar avea nimic de câștigat din toate astea, așa cum susține domnia sa, credeți voi că ar investi el bani grei în sample-uri, soft-uri și aparatură ptr. a face GRATIS tonuri ptr. KORG, ar face el nopțile albe ptr. a realiza GRATIS style-uri specifice folclorului românesc ptr. KORG, s-ar strofoca el de mama focului să facă clipuri de prezentare și demo-uri peste demo-uri ptr. produsele KORG doar așa "de amorul artei" ../../images/emotes/yahoo/yahoo_oh_go_on.gif

...cât în ceea ce privește clăp'șoara asta, da, Pa600 e o clapă "entry-level" bună, de nivel mediu, între Pa800 și Pa500, a cărei vânzare în România va depinde într-o foarte mare măsură de pachetele de tonuri și de ritmuri specifice folclorului românesc, pe care contra-cost le va pune la dispoziția utilizatorilor Distribuitorul Oficial KORG Romania, respectiv McMusic.RO, împreună cu realizatorul acestor pach-uri, în persoana d-lui Daniel Andronescu

...și apropo, în ceea ce privește sond-ul general, da, nu sună rău deloc Pa600-le, e chiar binișor ptr. o clapă din categoria "entry-level", însă e muuult sub Pa3x ...nimic impresionant, așa cum o lăudați voi (știți voi care sunteți ăia):

1. o fi oare datorită faptului că la prețul de numai 1000€, cu siguranță Pa600 nu are implementat același tip de motor de sunet (respectiv sampler) și nici același tip de placă de sunet (cu aceeași convertori DAC) ca și Pa3x-ul ?! http://clape.ro/images/emotes/yahoo/yahoo_confused.gif

2. o fi oare datorită faptului că tonurile de tip sample nu sunt de o calitate superioară fiindcă în memoria RAM limitată, de doar 96MB, a Pa600-lui nu pot fi încărcate de fapt eșantioane de dimensiuni mai mari și implicit mai calitative ?! http://clape.ro/images/emotes/yahoo/yahoo_confused.gif

3. o fi oare datorită faptului că lipsesc cu desăvârșire Maxx Audio & Maxx EQ Dynamic, care tot voi korgarii susțineați că îi conferă Pa3x-ului un sunet mult superior celorlalte modele anterioare din seria Pa ?! http://clape.ro/images/emotes/yahoo/yahoo_confused.gif

4. o fi oare datorită faptului că Pa600-le nu are câte un EFX pe master și insert asemeni Pa3x-ului ?! http://clape.ro/images/emotes/yahoo/yahoo_confused.gif





Si acum plusuri...
Celelalte modele inferioare 3x:

nu au 24 de Oscilatoare..
nu au Drum Family..
nu au Master EQ si Limiter(Preseturi)
4Filluri,
Guitar Mode 2.
Unele tonuri DNC
Mp3 (-Remover)
Markers
Auto Power
Ecran mare,
Memorie internala de 2GB
Nu sunt negre ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

E sau nu Mini3x? La o treime de pret???

Back to top
Cuslea_FM
Tue Nov 20 2012, 01:42PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Dănuțe tată ...da' de ce ați șters MINUSURILE Pa600-lui și mi-ați și restricționat accesul pe site-ul ăla al vostru unde se acceptă doar opiniile PRO și LAUDELE la adresa "SFÂNTULUI KORG" și a "PREAMĂRITULUI CONDUCĂTOR" ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ...Oare aveți voi ceva de ascuns și vă e teamă să nu vadă "prostimea" adevărul ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ...Sau poate că așa se procedează acolo la voi când nu sunteți în stare să combateți cu contra-argumente reale adevărurile care nu vă convin ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

E cam rușinică la șoriciul abrazului ce faceți voi, iar această atitudine a voastră a celor din "clanul korgarilor" ar cam trebui să dea de gândit (bineînțeles, celor care au cu ce să gândească ...că restul, după AD înainte și Dumnezeu cu mila) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Wed Nov 21 2012, 12:16AM ]


Back to top
cantlaclapa
Tue Nov 20 2012, 02:18PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
''E cam rușinică la șoriciul abrazului ce faceți voi, iar această atitudine a voastră a celor din "clanul korgarilor" ar cam trebui să dea de gândit (bineînțeles, celor care au cu ce să gândească ...că de restul, după AD înainte și Dumnezeu cu mila) ''

Mai sunt si exceptii Florine !

una peste alta este o clapa cat de cat ... la 1000 de euro macar e noua ....

sa o stapaneasca sanatosi cei care considera ca vor sa o cumpere si sa le aduca satisfactii si multi bani !

Back to top
danutzdima
Tue Nov 20 2012, 02:28PM
Guest
Cuslea_FM a scris ...


Dănuțe tată ...da' de ce ați șters MINUSURILE Pa600-lui și mi-ați și restricționat accesul pe site-ul ăla al vostru unde se acceptă doar opiniile PRO și LAUDELE la adresa "SFÂNTULUI KORG" și a "PREAMĂRITULUI CONDUCĂTOR" ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ...Oare aveți voi ceva de ascuns și vă e teamă să nu vadă "prostimea" adevărul ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif ...Sau poate că așa se procedează acolo la voi când nu sunteți în stare să combateți cu contra-argumente reale adevărurile care nu vă convin ?! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_rofl.gif

E cam rușinică la șoriciul abrazului ce faceți voi, iar această atitudine a voastră a celor din "clanul korgarilor" ar cam trebui să dea de gândit (bineînțeles, celor care au cu ce să gândească ...că de restul, după AD înainte și Dumnezeu cu mila) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif





Trebuie sa-ti reamintesc sugestia de a-ti schimba nickname-ul in Gigi Contra.
Si sa terminam o data cu polemicile, acest subiect este doar de informare!

S-au sters postarile, dar pentru cine face comparatii cu modelele inferioare 3x-ului trebuie sa stie:


Si acum plusuri...
Celelalte modele inferioare 3x:

nu au 24 de Oscilatoare..
nu au Drum Family..
nu au Master EQ si Limiter(Preseturi)
4Filluri,
Guitar Mode 2.
Unele tonuri DNC
Mp3 (-Remover)
Markers
Auto Power
Ecran mare,
Memorie interna mare,
Nu sunt negre ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

E sau nu Mini3x? La o treime de pret???



Citez:
In comaratie cu Pa3x,Pa600 nu are;
1.TC-Helicon Voice Live2 + intrari de microfon sau instrument
2.Nu are Plag ins de la Waves
3.Nu are memoria de 512Mb
4.Nu are carcasa de Aluminiu
5.Claviatura ca la Pa3x
6.Nu are 4 User Sound
7.nu are cele 9 vumetre de control + Slider Mode
8.unele tonuri internale
9.Ribon controller
10.Butoanele de Real [*****] Tracks
11.Mp3 recorder si 2 Playere,Pa600 are numai un Player!
12.Butoane separate pe cele 4 Fill
13.Pretul
14.Nu are greutatea unui Pa3x, atat la propriu cat si la figurat...

Esuficient?
Acum cine vrea sa o cumpere este Liber sa o faca..
Cunoaste si plusurile si minusurile, nu trebuie sa se lase infuentat de unul si de altul.

Back to top
danutzdima
Tue Nov 20 2012, 02:30PM
Guest
clapes a scris ...

Mai sunt si exceptii Florine !

una peste alta este o clapa cat de cat ... la 1000 de euro macar e noua ....



Corect.

Back to top
Cuslea_FM
Tue Nov 20 2012, 03:05PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Mda ...după ce am fost banat, am intrat cu PROXI pe site-ul lor şi am văzut declarațiile șefului lor de "trib" în persoana numitului Țițu Cosmin ...citez:

""Am şters postările anterioare.
Regula primordială pe acest site este "fără polemică, fără defăimare, fara atac la persoană".
Este prima şi ultima explicație pe care o dau.
Nu se discută, eşti pentru KORG, eşti cu noi.
Ai alte simpatii, eşti liber. Nu la exprimare, ci pe alte site-uri.

Denumirea site-ului este "Forum KORG Pa România".""

...am încheiat citatul

Deci, ce oare aș mai putea spune eu după o afirmație de genul ăsta, decât că, e cam rușinică la șoriciul obrazului ce fac băiețași ăștia acolo, iar această atitudine a lor a celor din "clanul korgarilor" de pe "Forum KORG Pa România" ar cam trebui să dea de gândit (bineînțeles, celor care au cu ce să gândească ...că de restul, după AD înainte și Dumnezeu cu mila) ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Wed Nov 21 2012, 12:18AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap