Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Pa600, plusuri și minusuri
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
Cuslea_FM
Fri Dec 21 2012, 05:53PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
genesys a scris ...

Florin , cred ca nu ma insel , esti fan Yamaha . Aceasta aparitie ar trebui sa ne dea speranta ca si Yamaha va lua atitudine , iar acest lucru e in beneficiul nostru . Suntem in 2013 , a aparut cubase pe telefon , astia de la Yamaha n-au mai implementat nimic nou de 20 de ani , ce vina are Andronescu ca ii place sa butoneze clape ? Noua nu ne place ? Ce sa butonezi la Yamaha ? Doar PC -ul ...

Hai să ne înțelegem asupra unui aspect ...eu sunt fan CALITATE și nu mă interesează sub nici o formă brand-ul (și dacă citești puțin postările mele de pe acest site te vei putea convinge că nu sunt părtinitor ptr. niciunul dintre brand-uri, sunt doar CORECT și-i dau Cezarului ce-i al Cezarului)

Nu suport koargele fiindcă sunt proaste d.p.d.v al sound-ului și d.p.d.v calitativ [excepție fac Pa1x (PRO) și câteva dintre synth-urile și workstation-urile mai vechi, care chiar au fost super OK] ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Fri Dec 21 2012, 06:38PM ]


Back to top
Minel
Fri Dec 21 2012, 05:53PM
Guest
Costinele, la yamaha nu trebuie mii de setari sau alte softuleţe, ptr ca se aude bine din fabrică. la acest capitol, sta bine si roland.. cu o mie de setări, tot nu faci mare lucru. motorul auditiv al unei clape, stă in sound, deci implicit placa de sunet. sper ca m-am facut inteles. nu detin nici korg si nici yamaha, dar nu trebuie sa fii mare profesionist sa faci o diferenta de sound.

[ Edited Fri Dec 21 2012, 06:06PM ]


Back to top
DorinelParadox
Fri Dec 21 2012, 06:06PM

Registered Member #6316
Joined: Thu Feb 19 2009, 11:09AM
Posts: 1250
genesys a scris ...

Florin , cred ca nu ma insel , esti fan Yamaha . Aceasta aparitie ar trebui sa ne dea speranta ca si Yamaha va lua atitudine , iar acest lucru e in beneficiul nostru . Suntem in 2013 , a aparut cubase pe telefon , astia de la Yamaha n-au mai implementat nimic nou de 20 de ani , ce vina are Andronescu ca ii place sa butoneze clape ? Noua nu ne place ? Ce sa butonezi la Yamaha ? Doar PC -ul ...

1.Yamaha nu inseamna doar seria PSR sau Tyros
2.MOSS-ul de la korg a fost inventat de Yamaha
3.pe parte de Arrangere sa vazut clar Audya are cel mai calitativ sound.
4.Yamaha, Korg, au clape competente in categoria Workstations.
5.De ce toti posesorii de clape de top utilizeaza 90% samplerele???De unde provin aceste samplere din VSTi???<:-P
6. Mai nou am vazut pprin concertele video ca se foloseste Yamaha,Korg, nord lead, Kurzweil dar si NEKO(clapa bazata pe VSTi)
Noi ne certartam pe seama acestor branduri si altii fac bani din aceste NUME. Discutiile nu se vor sfarsi niciodata.


[ Edited Fri Dec 21 2012, 06:17PM ]


Back to top
genesys
Fri Dec 21 2012, 06:11PM
Registered Member #9979
Joined: Wed Nov 10 2010, 08:09AM
Posts: 16
Minel , da-mi , te rog , un exemplu cu Tyros 1 , ca argument pentru cele afirmate de tine . (O piesa , un ton , un miau... ceva sa ne racoresti...)

Back to top
cantlaclapa
Fri Dec 21 2012, 06:12PM

Registered Member #10487
Joined: Thu Oct 13 2011, 08:22AM
Posts: 932
deja o problema destul de serioasa semnalata de unul din colegii care detin pa 600


,,Eu ma confrunt cu o problema la pa600 am intrat pe un track sa modific instrumentul ,sa-l inlocuiesc cu altul si s-a blocat nu am mai putut iesi de acolo , exit nu mai avea nici un efect si nici un buton nu mai raspundea.Ce sa fie oare incepe sa-si arate ce poate????Ce ma ingrijoreaza si vad ca numeni nu pune problema de ce nu avem sistem, de operare la acest model???Sper sa nu inceapa dezamagirile.,,

Back to top
Cuslea_FM
Fri Dec 21 2012, 06:16PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
DorinelParadox a scris ...

1.Yamaha nu inseamna doar seria PSR sau Tyros
2.MOSS-ul de la korg a fost inventat de Yamaha
3.pe parte de Arrangere sa vazut clar Audya are cel mai calitativ sound.
4.Yamaha, Korg, au clape competente in categoria Workstations.
5.De ce toti posesorii de clape de top utilizeaza 90% samplerele???De unde provin aceste samplere din VSTi???<:-P
6. Mai nou am vazut prin concertele video ca se foloseste Yamaha,Korg, nord lead, Kurzweil dar si NEKO(clapa bazata pe VSTi)

Și referitor la clapele cu sampler ...să nu uităm totuși că sample-ul este de fapt o copie a sunetului real al unui instrument și că niciodată o copie nu va putea atinge nivelul calitativ al originalului și cu atat mai puțin nu va putea vreodată să fie mai calitativ decât originalul ...astfel că un ton semplat (indiferent de clapă sau de brand) nu va suna niciodată ca și tonul original după care a fost facut sample-ul respectiv, asta e lege !!!

Mai multe despre acest aspect aici LINK: Click aici !

[ Edited Fri Dec 21 2012, 08:08PM ]


Back to top
Minel
Fri Dec 21 2012, 08:30PM
Guest
genesys a scris ...

Minel , da-mi , te rog , un exemplu cu Tyros 1 , ca argument pentru cele afirmate de tine . (O piesa , un ton , un miau... ceva sa ne racoresti...)

Costin nu trebuie sa iti demonstrez nimic.. daca faceai o alta comparatie, era ok, continuam discutia.. ia orice model de aranjor korg ,pune-l langa tyros 1 cum zici tu, si da drumul la paternele din fabrica. dar daca toti va rezumati doar la muzica de cocalareala, atunci ce comparatii sa mai fac? tu crezi ca un instrument îl cumperi sa se auda tambalul si toba la manea? crrdeam ca intelegi ceea ce spun, dar ma las pagubas. nu mai scriu nimic.

Back to top
Minel
Fri Dec 21 2012, 08:32PM
Guest
genesys a scris ...

Minel , da-mi , te rog , un exemplu cu Tyros 1 , ca argument pentru cele afirmate de tine . (O piesa , un ton , un miau... ceva sa ne racoresti...)

Costin nu trebuie sa iti demonstrez nimic.. daca faceai o alta comparatie, era ok, continuam discutia.. ia orice model de aranjor korg ,pune-l langa tyros 1 cum zici tu, si da drumul la paternele din fabrica. dar daca toti va rezumati doar la muzica de cocalareala, atunci ce comparatii sa mai fac? tu crezi ca un instrument îl cumperi sa se auda tambalul si toba la manea? crrdeam ca intelegi ceea ce spun, dar ma las pagubas. nu mai îmi bat capul. cat despre "miau"si răcoreală, m-am lămurit,......

[ Edited Fri Dec 21 2012, 08:39PM ]


Back to top
Cuslea_FM
Fri Dec 21 2012, 08:45PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Să revenim totuși la subiect ...și astfel că, după o scurtă sinteză a tot ceea ce s-a discutat deja aici în acest thread, minusurile Pa600-lui cresc la 26 (zise și cele 26 de porunci anti-prosteala cu "The Prince") pe care încearcă korgarii din răsputeri să le ascundă eventualilor cumpărători:

1. Pa600 = MADE IN CHINA
2. construcție fragilă
3. nu are carcasa de Aluminiu ca Pa3x-ul
4. nu are claviatura semiponderată ca și Pa3x ci are o claviatură de tip synth-action care e realizată dintr-un material plastic ieftin, iar d.p.d.v. calitativ și al filling-ului nici nu se poate compara de exemplu cu claviatura i30-ului, care era de altfel o claviatură deosebită, ideală în special ptr. solistică, aceasta fiind fabricată de fapt de către prestigiosul producător FATAR și regăsindu-se de asemeni și pe alte modele de clape, cum ar fi: LINK: Click aici !
5. memoria RAM de doar 96Mb față de cei 512Mb ai Pa3x-ului și ATENȚIE această memorie e integrată în placa de bază și deci, dacă se arde va trebui scimbată întreaga placă de baza (este o mica mare diferență, care conteaza enorm la costurile de reparație)
6.trebuie desfăcută clapa ptr. a avea acces la Minicardul SD
7. lipsește funcția efectivă de sampling și deci nu se vor putea edita în clapă tonurile de tip sample, utilizatorul Pa600-lui depinzând astfel de anumiți distribuitori de la care va fi nevoit să cumpere seturi de tonuri gata făcute sau va trebui să se roage de cineva cu Pa3 să-i facă tonurile
8. lipsesc cu desăvârșire PlagIn-urile de la Waves, Maxx Audio & Maxx EQ Dynamic, care tot korgarii susțineau că îi conferă Pa3x-ului un sunet mult superior celorlalte modele anterioare din seria Pa
9. este deficitar și la secțiunea efecte neavând câte 3 EFX pe master și insert asemeni Pa3x-ului
10. la prețul de numai 1000€ cu siguranță nu va avea implementat același tip de motor de sunet (respectiv sampler) și nici același tip de placă de sunet (cu aceeași convertori DAC) ca și Pa3x-ul
11. sound general aglomerat
12. nu are toate tonurile internale ale Pa3x-ului
13. nu are 4 User Sound
14. nu are cele 9 vumetre de control + Slider Mode
15. nu are butoanele de Real [*****] Tracks
16. nu are butoane separate pe cele 4 Fill
17. nu are mufa de conectare pentru pedala multi-functională EC5 de la Korg, la clapă putandu-se conecta doar Damper Pedal si Assignable Pedal
18. lipsește procesorul vocal TC Helicon VoiceLive 2 + intrarile de microfon sau instrument
19. nu are Mp3 recorder și 2 Playere, Pa600 are numai un Player!
20. nu are nici Ribon Controller
21. nu încarcă tonurile care contin wav-uri compresate în Pa3x
22. doar Pa3x va putea citi style-uri de la Pa600 nu si invers, Pa600-le putând citi style-uri doar de la modelele anterioare Pa3x-ului, adică de la Pa2x în jos.
23. McMusic Romania NU asigură servis sub nici o formă (nici în garanție și nici contra-cost) ptr. clapele care nu sunt achiziționate de la distribuitorii lor
24. pachetele de tonuri și de style-uri marca AD vor putea fi încărcate doar de Distribuitorul Oficial KORG Romania, acestea fiind făcute sub licența KORG, și deci vor fi encodate și contra-cost ptr. cei ce nu cumpără Pa600-le de la McMusic Romania
25. seturile encodate cumpărate de la distribuitori nu se vor putea încărca în alt Pa600 și nici nu se vor putea încărca și modifica în alte modele KORG sau în PC/Mac (nu de alta da' e bine să clarificăm și acest aspect fiindcă tot se zvonea ceva și despre un software ptr. Pa600 ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif )
26. pachetul de tonuri și de style-uri ptr. România va fi gratuit doar ptr. cei ce vor achiziționa Pa600 doar de la McMusic România (Distribuitorul Oficial KORG Romania) în timp ce pachetele de tonuri și de style-uri ptr. Spania pot fi descărcate gratis (adică "FREE" cum ar zice unii) de oricine dorește de pe site-ul spaniol LINK: Click aici !

Obs: Menționez că în ceea ce privește sistemul de operare, după cum se poate vedea aici LINK: Click aici ! e disponibilă deja o primă versiune de OS ptr. Pa600 și deci nu mai sunt valabile afirmațiile din citatul următor:

testiera a scris ...

Pa600 nu are sistem operare (OS) upgradabil momentan sau deloc (asta rămâne de văzut în viitor), și nici la secțiunea suport de pe korgpa.com ...în caz de blocare sistem clapa, ALELUIA


[ Edited Tue Jan 15 2013, 08:08PM ]


Back to top
genesys
Fri Dec 21 2012, 10:13PM
Registered Member #9979
Joined: Wed Nov 10 2010, 08:09AM
Posts: 16
Minel , te rog sa ma scuzi daca te-am suparat . Ai tot respectul meu !
Dar eu chiar am specificat clar - pentru lautarie , nunti , (adica doar la muzica de cocalareala-cum spui tu ). Chiar la asta m-am referit si la nimic altceva .

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] balkan-world-samples-vol-2-for-korg-krome Posted by unaidiu on 23 May : 19:28
Multumim cyphDe unde provine totusi '' Kitara Babanu *KH* '' ???Tare mult mi-as dori sa imi fac cumva o chitara asemanatoare pentru o orga Yamaha ... Multumesc anticipat !!!


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap