Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Partituri, Armonii, etc ...
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ma ajuta cineva cu armonie la tiganeasca va rog?
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Laszlo
Wed Mar 06 2013, 12:15AM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
Buna seara!
Va rog foarte mult daca puteti , ajutati-ma cu armonia melodied tiganesti de Sandu Ciorba-Ciuhaila...eu pot sa ii fac armonie, dar as vrea sa vad cum se face cu adevarat. Daca nu e prea mare rugaminte sa-mi mai dati niste exemple cu cateva melodii tiganesti pe care as putea sa le invat , fiind ca eu cant muzica usoara si vreau sa prind incet si populara. Va multumesc anticipat!
Stima!

Back to top
ady-pc
Wed Mar 06 2013, 06:24AM

Registered Member #9870
Joined: Wed Sep 29 2010, 12:55PM
Posts: 349
Laszlo a scris ...

Buna seara!
Va rog foarte mult daca puteti , ajutati-ma cu armonia melodied tiganesti de Sandu Ciorba-Ciuhaila...eu pot sa ii fac armonie, dar as vrea sa vad cum se face cu adevarat. Daca nu e prea mare rugaminte sa-mi mai dati niste exemple cu cateva melodii tiganesti pe care as putea sa le invat , fiind ca eu cant muzica usoara si vreau sa prind incet si populara. Va multumesc anticipat!
Stima!

ca sa ajungi la tiganeasca care este un stil mai greu si se bazeaza pe foarte multa fantezie si auz muzical treci mai antai pe la folclor autentic care este baza...


Back to top
Laszlo
Thu Mar 07 2013, 12:17AM

Registered Member #6012
Joined: Wed Feb 11 2009, 06:37PM
Posts: 252
multumesc. am inteles, dar cum am zis si mai sus cant muzica usoara si populara ungureasca...dar as vrea sa prind tiganeasca cum e la voi, si cateva exemple am vrut doar, ca in rest ma descurc ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif multumesc

Back to top
Florin Galati
Thu Mar 07 2013, 02:41PM

Registered Member #6568
Joined: Tue Feb 24 2009, 07:36PM
Posts: 327
Treci pe la folclor dupa care asculta bine stilul lor. Abia dupa aceea vei putea face armonie la astfel de piese.

Back to top
Serghei92
Thu Mar 07 2013, 06:59PM

Registered Member #12541
Joined: Fri Mar 01 2013, 02:50PM
Posts: 711
la tiganeasca tine de dinamica, ureche fina, miscari rapide, agresivitate si putina inteligenta. Iar daca nu canti folclor cat de cat bine, n-ai cum sa canti tiganeasca.... parerea mea.

Back to top
SydOreL
Wed Sep 11 2013, 08:56AM

Registered Member #11359
Joined: Thu Sep 13 2012, 03:29PM
Posts: 73
Asta este adevarat,stilul tiganesc este foarte greu in ciuda tuturor celor ce au ceva de comentat de acest gen.Ma refer la ce-i care nu asculta manele(defapt ei asculta dar doar acasa)cand aud de muzica tiganeasca pleaca sau chestii de genul(sunt foarte multi)stilul este foarte greu sunt incepator si stiu cate una alta in acest stil deoarece cu asta am inceput sa invat.Stiu ca este gresit dar nu mi-am permis sa platesc un profesor sa ma invete artele clapei si asa am invatat singur de prin carti si alte cele.Sunt foarte multe acorduri si variatiuni care pot fi luate in muzica tiganeasca depinde de treceri.Si eu caut niste acorduri pentru banat poate ma poti ajuta chair tu daca spuneai ca deja canti populara.

Back to top
ciury
Wed Sep 11 2013, 11:02AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
vreti sa va spun cum scot eu acordurile? unei melodii? ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) ati batu vreodata in masa sau pe picioare ritmul in stil de tambal al unei melodii de folclor ? daca da atunci dati drumul doar la tracul de tambal pe fiecare acord pana va dati seama cam cum bate pe fiecare acord si in functie de ureche alegeti o formula sau alta pentru fiecare parte a melodiei si gata ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ))))))))))))

Si acum si dupa ureche si dupa carte.....ascultati notele de inceput ale formulelor de bas.....alea dau acordurile unei melodii.....

[ Edited Wed Sep 11 2013, 11:43AM ]


Back to top
SydOreL
Wed Sep 11 2013, 11:17AM

Registered Member #11359
Joined: Thu Sep 13 2012, 03:29PM
Posts: 73
Interesanta tehnica ta doar ca el nu are un midi dupa aceea melodie pentru ca daca avea era simplu nu mai intreba aici il baga in van basco si gata era treaba.Oricum sfatuesc sa nu mai incerce si altcineva tehnica ta pentru ca inveti gresit asa.Mergi la o cantare vrea unu o piesa pe care din pacate nu o sti prea bine si ce faci?bagi mp3-ul in ureche si te apuci sa bati putin dupaia ii faci piesa lu ala?:)) ce-l mai bine este dupa ureche sa inveti sa canti(asta dupa ce inveti foarte mutle acorduri si sa le folosesti foarte mult in melodii simple pt a le putea folosi corect)apoi sa incerci sa canti dupa alte melodii de exemplu eu am invatat ceva tehnica pentru vioara dintro carte(Geanta Manoliu Manual Pentru Vioara)Gamele le stiam deja de pe clapa iar apoi am inceput sa cant "la vrajeala"adica puneam muzica pe youtube la vioara si incercam sa cant si eu dupa el,parerea mea este ca asa inveti cel mai bine pentru ca asa te poti adapta apoi la orce cantaret.

Back to top
ciury
Wed Sep 11 2013, 02:01PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
era o gluma ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Back to top
arald73
Wed Sep 11 2013, 09:27PM

Registered Member #7979
Joined: Mon Jul 13 2009, 11:39AM
Posts: 256




Incercati in prima faza ceva de acest gen ...si apoi dezvolt!

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap