Forums
| Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ora de muzica |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Ton si semiton | ||
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| Boghi |
|
||
![]() Registered Member #11334
Joined: 06 Sep 2012Posts: 49 |
Am o nelamurire şi anume ce este un ton si semiton? Ştiu ca distanta dintre do si re este de un ton dar distanta dintre do si do# este d un ton sau semiton s.a.m.d? Ma puteţi ajuta? Mersi
|
||
| Back to top |
|
||
| djbossbest |
|
||
![]() Registered Member #11441
Joined: 01 Oct 2012Posts: 387 |
semitonul este jumate de ton de la do la do# este semiton........ Admin edit: Nu-ti mai da id-uri de mess pentru ca risti ban. Daca vrei sa ajuti scrie aici pe site poate au nevoie si alti colegi. Probabil nu urmaresti foloase de nici un fel pentru o simpla informatie. Este loc pe forum destul poti scrie si un roman. [ Edited Sat, 25 May 2013, 01:11PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| mussic |
|
||
![]() Registered Member #3499
Joined: 26 Nov 2008Posts: 374 |
Boghi, uite cum sta treaba ! Muzica, se bazeaza pe o insiruire fireasca a sunetelor. Pentru a putea folosi aceste sunete la crearea sau scrierea unor melodii pe note, s-a recurs la denumirea de Octava(7 sunete + primul repetat). Ex: do re mi fa sol la si do. Dar s-a vazut ulterior ca nu cuprindea toata varietatea inlantuirilor de sunete, si asa s-a ajuns la Gama, aceasta putand avea 5, 6, 7 ,8 sau 9 sunete(do-re-re#-mi-fa#-sol-sol#-la-si), avand si foarte multe variante cu sunete coborate sau urcate cu # sau b, sau adaptate pe caracteristicile zonale(adica, moduri populare, sau game orientale). Vezi ca am pus eu un material pe site - Notiuni complete acorduri si GameVisan.rar Toate au la baza insa banalul Do Major(do re mi fa sol la si do), intre ale carui trepte intervalele sunt astfel dispuse: do-re=ton, re-mi=ton, mi-fa=semiton, fa-sol=ton, sol-la=ton, la-si=ton, si-do=semiton. Intre sunetele care sunt la interval de ton, trebuia impartit intervalul ca sa avem sunetele din semiton in semiton - Si asa au aparut # si b. Deci, babeste vorbind, acolo unde avem ton apare o clapa neagra, iar acolo unde avem semiton(mi-fa si si-do) avem cate 2 clape albe alaturate. Semitonul (distanta dintre doua clape alaturate succesive), fiind practic cel mai mic interval dintre sunete ! In mod real insa, exista si muzica bazata pe sferturi sau treimi de ton(o parte a muzicii orientale), iar intervalul cel mai mic este COMA(un interval foarte mic, care poate fi evidentiat doar de cei cu auz absolut sau de aparatura performanta). Ca sa intelegi cum este si cu acest interval, uite....Daca ai sa canti acelasi sunet cu # intr-o succesiune de sunete va suna intr-un fel, iar in coborare, (fiind transformat in b) va suna mai jos, cu toate ca acelasi sunet cu # este enarmonic(echivalent) cu sunetul urmator cu b. Dar asta e, urechea umana o pacalesti foarte usor ! Uite si un link:http://www.looknohands.com/chordhouse/piano/ Numai bine ! |
||
| Back to top |
|
||
| maxxsong |
|
||
![]() Registered Member #13011
Joined: 23 Jun 2013Posts: 2 |
Semitonul este jumatate dintr-un ton. 2 Semitonuri formeaza un ton. Singurele semitonuri naturale se afla intre sunetele - Mi-Fa sau Fa-Mi si Si-Do sau Do-Si. Exista unitati si mai mici precum sfert de ton, coma, etc. dar acestea pot fi cantate doar de anumite instrumente.
|
||
| Back to top |
|
||
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]







