Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Reparatii acordeoane - inregistrari video
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
reacor
Wed Jul 17 2013, 12:03PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru vmaprilia :
Explicatia este simpla. Un 41 de clape are 24 naturale + 17 diezi. Daca ar pune toate 24 pe un singur rand lugimea acordeonului ar creste prea mult. Asa ca unele naturale (clapele albe ) "migreaza" pe randul de diezi.
Nu exista o regula clara care migreaza. Exista si diferente de la un producator la altul.

Back to top
vmaprilia
Wed Jul 17 2013, 02:29PM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
interesant, ce ma bucur ca am gasit forumul asta ca aflu multe detalii pe care din alta parte nu cred ca le-as fi putut gasi.
inseamna ca acele cateva naturale sunt pe alte scaune.
cantora are 2 scaune in camera si 2 in afara, iar fiecare scaun are tonuri pe ambele fete, si inseamna ca fiecare scaun contine atat naturale cat si diezi?
practic curiozitatea mea e daca toti diezii si toate naturalele se afla pe un singur scaun.
cel mai de sus scaun, lipit de scrisul "Weltmeister" ca directie este clarinetul...toate tonurile de clarinet se afla acolo, pe una din fetele scaunului, sau se afla tonuri de clarinet si in scaunul de piccolo, care se afla mai jos in afara camerei, in dreptul emblemei de pe grila ornamentala?

imi pare rau ca nu ma exprim clar, eu am ideea in cap, dar nu cunosc termenii tehnici si de aceea fac tot felul de comparatii si asocieri

Back to top
reacor
Wed Jul 17 2013, 11:05PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru wmaprilia :
Am sa te las sa descoperi ceea ce intrebi cu un pic de ajutor :
Un scaun are doua tonuri fata in fata cu doua gauri corespondente in placa de suport scaune tonuri. Amandoua gaurile sunt acoperite de aceiasi supapa ( doua gauri la o supapa la acordeonele cu cabina ! ). E clar ca nu pot fi atat naturala cat si diezul pe acelasi scaun, ca doar nu o sa cante in acelasi timp cand deschizi supapa. Deci pe scaunele din afara cabinei ( logica este identica si in cabina ) ai piccolo/ clarinet si piccolo/clarinet.
Si mai simplu poti sa vezi daca scoti scaunele si urmaresti pe placile de suport scaune care gauri se deschid cand actionezi registri. Apasa intai registri fara combinatii adica bassonul, clarinetul, flautul si piccolo. Ai sa vezi exact care este pozitia lor pe scaune.
Referitor la naturalele care migreaza pe randul de diezi urmareste clapele si ai sa-ti dai seama singur.

Back to top
vmaprilia
Thu Jul 18 2013, 12:30AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
am inteles acum, si imi amintesc ca acelasi sistem era si la acordeonul vechi ( weltmeister meteor ) care nu are cabina, si supapele sunt de 2 ori mai lungi decat la cantora.
mi se pare un instrument asa firav, si totusi este solid prin constructie, doar ca trebuie ingrijit in timp, si cred ca oricat de mult ar fi ingrijit se dezacordeaza pana la urma.

alta chestie de care sunt curios si cred ca tot de aici o pot afla, este cate scaune are un dallape supermaestro, acela pe care canta marcel budala, care are selectoarele de registre cu alb si negru alternativ?
cred ca are tot 4 scaune, insa are 15 selectoare si stiu ca 15 este numarul maxim de combinatii pentru 4 scaune...la cantora am dat capacul jos si selectand fiecare scaun manual se pot obtine toate cele 15 combinatii ( 4 in plus fata de cele 11 standard ) , insa nu e ok sa tot scot capacul ala ca o sa capete joc pana la urma, si cred ca si grila are rolul ei de a filtra praful

Back to top
reacor
Sat Jul 27 2013, 09:19PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Revin la burduf dintr-un simplu motiv. Fara un burduf bun acordeonul nu mai este acordeon. Durata de viata ( in conditii normale de exploatare ) este de 20-30 de ani. La noi cele mai multe instrumente au depasit de mult acesta varsta. Daca nu incep sa rasufle ( caz in care ORICE REPARATIE este o frectie la un picior de lemn ) isi pierd elasticitatea, sunt uzate sau murdare.
Cum fiecare model are dimensiunile sale, este greu daca nu imposibil de gasit unul ( nu nou ) de schimb.
Solutia nu este decat una radicala : UN BURDUF NOU.
Unde ? Am vazut burdufuri noi vandute si/sau fabricate pe meleagurile noastre. Nu vreau sa-mi exprim vreo parere si cu asta cred ca am spus destule.
Sunt subiectiv fireste pentru ca in 15 ani am vazut si controlat cateva zeci de mii de burdufuri de acordeon. Nu e nici o exagerare. Doar pentru Roland au fost vreo 8.000 in 2005-2006 si vreo 6.000 pentru Weltmeister in 1999-2000. Toate facute in Romania, dar cu totul altceva.
Din pacate totul e deja istorie, dar pentru ca de burduf e totusi nevoie am incercat sa gasesc in Italia o solutie. Sper ca am gasit-o aici : LINK: Click aici !

Back to top
vmaprilia
Tue Jul 30 2013, 11:00PM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
pare ok solutia, ramane doar problema de montaj, ca acest burduf din italia banuiesc ca vine fara rame, avand in vedere ca acestea sunt unice pentru fiecare acordeon, fiind "rodate" pe acesta.

la cantora si supita banuiesc ca adancimea pliului e de 35mm, ca sunt cam cele mai mari burdufuri ca volum

dimensiunile inseamna masurarea exteriorului, lungime si latime insemnand perimetrul exterior? ca altfel nu vad cum poate fi masurat

deasemenea conteaza numarul de pliuri? la cantora am 15, dar in alte poze am vazut ca au 17 sau mai mult
am atasat o poza cu un burduf de supita care permite un unghi drept intre corpul claviaturii si corpul de basi
cu cel de acum nu pot sa fac asa




Back to top
reacor
Wed Jul 31 2013, 10:27AM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru VMAPRILIA :
Desigur burduful e doar un burduf. Ramele se construiesc odata cu acordeonul si sunt exact pentru acel acordeon.
Lipitul burdufului pe rama este ceva foarte usor de facut . Se foloseste un aracet de buna calitate. Vezi aici : LINK: Click aici !
Dimensiuni burduf inseamna lungimea si latimea burdufului ( nu a ramelor ).
Nr. pliuri + adancime = volum aer burduf.
Da, la Supita si Cantora adancimea pliului este de 35 mm si sunt 17 pliuri. Pentru numarul de pliuri numara colturile de metal, inclusiv cele lipite de rame. E straniu sa ai doar 15.
Mai multe pliuri si adancime mai mare egal de asemenea cu o elasticitate si flexibilitate mai mare ( in special adancimea de pliu ajuta ) . Ai explicatia pentru poza "versus" acordeonul tau care nu poate face asa ceva.

Back to top
sVipper
Wed Jul 31 2013, 09:48PM

Registered Member #10465
Joined: Mon Oct 10 2011, 01:16PM
Posts: 234
cam cit poate costa reparatia la supita:
-burduf nou
-basi noi
-reabilitarea starii cosmetice
?

Back to top
reacor
Wed Jul 31 2013, 11:34PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru sVipper :
Pentru ca nu fac reparatii nu stiu cat costa manopera la noi. Pot sa-ti spun doar ca :
Burduful facut la comanda in Italia costa 595 ron. Cel care repara acordeonul trebuie doar sa il lipeasca pe rame.
Ce intelegi prin basi noi ? Tot mecanismul sau doar butonii. Daca doar butonii pot sa ma interesez cat costa si eventual ii poate schimba cineva de aici.
Cu mecanismul e alta poveste. Se poate schimba ( nu repara ) in Italia . Sunt persoane care fac doar lucrul asta de o viata. Fireste trebuie sa trimit partea de basi acolo si se asteapta vreo 6-8 saptamani. Pot daca vrei sa ma interesez de un pret.
La reabilitarea partii cosmetice cred ca daca e vorba doar de un lustruit poate sa il faca si cineva de la noi. Daca ai nevoie si de ceva accesorii sunt disponibile.
Deci cu manopera nu te pot ajuta. Cu componente , burduf si mecanica noua nu sunt probleme, doar ca trebuie sa-mi dai mai multe detalii

Back to top
vmaprilia
Thu Aug 01 2013, 12:39AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
acordeonul meu are 17 coltare cu tot cu cele de pe rame, insa in majoritatea pozelor de pe net am vazut ca sunt 19 coltare cu tot cu cele de pe rame

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap