Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Reparatii acordeoane - inregistrari video
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
reacor
Thu Aug 01 2013, 11:09AM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru vmaprilia
Ca sa nu o mai lungim atata cu burduful : Se poate face la ce dimensiuni vrei, cu ce tip de colturi metalice vrei, orice numar de pliuri de diverse adancimi, orice combinatie culori interior exterior, cu model exterior etc. etc. etc.
Important este sa stii ce vrei.

Back to top
adt
Thu Aug 01 2013, 08:37PM
Registered Member #10086
Joined: Sat Mar 05 2011, 01:03PM
Posts: 162
Referitor la celuloid,m-a rugat un prieten sa intreb daca la noi schimba cineva celuloidul de pe acordeon si daca se merita,el are un weltmeister cu 60 de basi si vrea sa-i schimbe culoarea,din rosu vrea sa-l faca negru,eu am zis sa-l vanda si sa-si ia negru

Back to top
reacor
Thu Aug 01 2013, 09:47PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru adt :
E clar ca nu merita. Doar celuloidul e cel putin 50 euro. In plus nu stiu pe nimeni in Romania sa faca acest lucru si sa mai si iasa bine. Cand se mai faceau acordeoane la Timisoara s-a facut asta pentru 3 acordeoane. Era un Dallape si doua Guerrini. Munca a facut-o un tehnician din Italia si nu iti imaginezi cat este de lucrat.
Daca ii place acordeonul in mod deosebit si il vrea negru exista o optiune : vopsirea care costa mult mai putin si iese excelent. am facut si asta pe 5 acordeoane dar in Italia. Nu e o noutate , sunt vopsele speciale si se obtin efecte imposibil de atins cu celuloidul.
Uite aici un acordeon vopsit :



Back to top
vmaprilia
Fri Aug 02 2013, 03:11PM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
multumesc reacor pt informatii, s-ar putea sa ma intereseze burduful nou in viitorul apropiat...cel actual este ok, insa parca as vrea ceva cu intindere mai mare...o sa masor adancimea de curiozitate.
singura ezitare este ca nu am unde sa las acordeonul sa-i schimbe burduful, decat sa-l duc la magazin de unde l-am luat si sa fie reparat la braila la patronul magazinului

ca tot veni vorba de acordeoane romanesti de la timisoara, eu am un 80 de basi care pare sa fie romanesc, dar nu sunt sigur, uite o poza...inca se aude destul de bine, insa a fost umblat in el in sensul ca acele lamele de la selectoarele de registre care acopera/descopera scaunele in functie de combinatie nu se inchd complet, cred ca sunt de la alt acordeon( la notele joase spatiul este 90% acoperit iar la notele inalte este in jur de 50% acoperit spatiul, si prin urmare nu merge decat registrul master, bassoon si clarinet nu se aud individual datorita acestei probleme )



Back to top
reacor
Mon Aug 05 2013, 09:27PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru vmaprilia :
Pare intr-adevar un acordeon TIMIS. Lamele care inchid pe placa suport tonuri sunt ghidate intre doua placi. Pe una stau suportii de tonuri, pe alta calca supapele. In general placa pe care stau suportii de tonuri este din aluminiu, are o piele sintetica lipita pe ea si are canale frezate pe care culiseaza lamele. Placa pe care calca supapele este doar o placa simpla cu gauri patrate sau rotunde. Sunt mai multe tipuri de constructie, nu intru in amanunte.
La cele italiene cele doua placi sunt fixate pe linia mediana cu 4 suruburi foarte mici ce iti permit demontarea si curatarea , reglajul lamelor.
La cele de la Timisul , daca imi aduc bine aminte, sunt nituite, deci slabe sanse sa le demontezi si remontezi. Asadar e usor de vazut daca au fost schimbate lamele ( ma indoiesc pentru ca nu are nici un sens).
Demonteaza registrii si incearca sa vezi daca le inchizi individual e OK. Daca e asa trebuie doar sa le reglezi cursa sa inchida si sa deschida complet ( presupunand ca nu au fost schimbate ).


Back to top
vmaprilia
Wed Aug 07 2013, 10:40AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
cred totusi ca sunt de la alt acordeon, sau pur si simplu or fi sucite intre ele, pentru ca arata ca un cod de bare inegal, adica pe pozitia deschis nu ar trebui sa se vada lamelele deloc, iar pe pozitia inchis ar trebui sa se vada numai plasticul lamelelor, si in cazul meu la notele joase sunt acoperite gaurile aproape de tot, iar coborand spre notele inalte incep sa fie din ce in ce mai descoperite...pe master suna bine, dar nu pot selecta doar bassoon sau doar clarinet.

cred si eu ca e acordeon timis, ca mi-am adus aminte ca fostul proprietar locuia la petrosani, care e sa zicem in zona timisoarei

Back to top
vmaprilia
Wed Aug 07 2013, 10:43AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
sigur e TIMIS, cred ca se numeste PERINITA modelul, am gasit pe net o poza cu unul care seamana bine, are doar grila un pic diferita



Back to top
Deian
Thu Sep 19 2013, 10:11PM

Registered Member #11400
Joined: Sun Sep 23 2012, 11:18AM
Posts: 54
Buna seara,reacor ! O intrebare mai personala...ai lucrat cumva cu Dino pentru Excelsior in Timisoara ??

Back to top
Deian
Thu Sep 19 2013, 10:15PM

Registered Member #11400
Joined: Sun Sep 23 2012, 11:18AM
Posts: 54
Buna seara,reacor ! O intrebare mai personala...ai lucrat cumva cu Dino pentru Excelsior in Timisoara ??

Back to top
reacor
Thu Sep 19 2013, 10:27PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Pentru Deian :
Da. Din 1996 pana in 2010 cand s-a inchis. Am scris asta si la inceputul threadurilor deschise de mine, nu e un secret. Mi-a ramas microbul, de asta mai postez pe aici, poate pot fii de ajutor. Din pacate multi la noi cred ca au inventat gaura la macaroana. Un contact daca vrei gasesti aici : LINK: Click aici !

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap