Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Intrebari / Opinii / Sugestii
 
<< Previous thread | Next thread >>
Korg M3 sau Roland Fantom G6?
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
Author Post
ion1987
Fri, 07 Jun 2013, 10:43PM
Guest
va salut dragi colegi ! e a doua nelamurire a mea pe care o impartasesc cu d0voastra , sper ca nu va supar ! am mai pus o intrebare legata de un pa 800 si korg m3 , am primit si raspunsurile iar unul din raspunsuri sugera faptul ca un roland g6 sau x7 ,ar suna mai bn decat un m3 ! acum va intreb.,pe cei cunoscatori daca este asa si care sunt avantajele si dezavantajele ambelor clape! Multumesc

[ Edited Fri, 07 Jun 2013, 10:49PM ]


Back to top
ValiS
Sat, 08 Jun 2013, 08:31AM
Guest
Roland...!

Back to top
elgi
Sat, 08 Jun 2013, 09:19AM

Registered Member #196
Joined: 27 Jun 2008
Posts: 767
Niciuna dintre ele... Ia un Motif XS (6, 7 sau 8, funcţie de câte octave ai nevoie) şi nu o să rămâi dezamăgit. Caută pe youtube Motif XS, iar dacă vrei să te lămureşti exact ce şi cum sună la dance, trance şi alte modernisme, uită-te la filmuleţele acestui user: LINK: Click aici! ; are câteva zeci de filmuleţe edificatoare şi trage sunetul exact din clapă. De exemplu, cam cum sună o chitară rock: LINK: Click aici! . Depinde acuma şi ce vrei să faci cu clapa, dar, ca principiu, motiful este folosit pe marile scene ale lumii, având deci nişte filtre de ton la ieşirea audio de extremă calitate (la fel cum avea Roland XP50-60-80). Modelele mai noi de la Roland nu s-au ridicat la nivelul celor vechi, din păcate... Succes şi numai bine!
Cât priveşte M3 - e babă în chiloţi de tablă faţă de Motif. Părerea mea...

Back to top
ion1987
Sat, 08 Jun 2013, 01:17PM
Guest
elgi a scris ...

Niciuna dintre ele... Ia un Motif XS (6, 7 sau 8, funcţie de câte octave ai nevoie) şi nu o să rămâi dezamăgit. Caută pe youtube Motif XS, iar dacă vrei să te lămureşti exact ce şi cum sună la dance, trance şi alte modernisme, uită-te la filmuleţele acestui user: LINK: Click aici! ; are câteva zeci de filmuleţe edificatoare şi trage sunetul exact din clapă. De exemplu, cam cum sună o chitară rock: LINK: Click aici! . Depinde acuma şi ce vrei să faci cu clapa, dar, ca principiu, motiful este folosit pe marile scene ale lumii, având deci nişte filtre de ton la ieşirea audio de extremă calitate (la fel cum avea Roland XP50-60-80). Modelele mai noi de la Roland nu s-au ridicat la nivelul celor vechi, din păcate... Succes şi numai bine!
Cât priveşte M3 - e babă în chiloţi de tablă faţă de Motif. Părerea mea...

ce am uitat eu sa specific e ca eu cant pouplara cel mai mult si manele uneori , usoara mai putin..oricum multumesc mult de parerea d-voastra cu ajutorul careia mi-am cam facut o ultim parere privind korgul m3 ,

Back to top
Cuslea_FM
Sat, 08 Jun 2013, 09:17PM

Registered Member #10858
Joined: 03 Mar 2012
Posts: 893
ion1987 a scris ...

ce am uitat eu sa specific e ca eu cant pouplara cel mai mult si manele uneori , usoara mai putin...

Dintre toți muzicanții balcanici, sârbii sunt cam singurii care încă mai "ghilabeasc" manual (solo / armonie) pe synth-uri sau workstation-uri și nu pun "flașnetele" cu aranjor să cânte singurele ...vezi pe youtube cam cu ce clape cântă ei, ascultă-le cum sună și cu siguranță îți vei face o idee despre sound-ul fiecăreia în parte ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

Uite aici de ex. cam ce poate să iasă din niște clape destul de "purisane" care-au încăput pe mâinile unor meseriași:








[ Edited Sat, 08 Jun 2013, 11:09PM ]


Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro


Comentarii noi


[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5 Latest comment Posted by ionut74 on 19 Jun 2026, 10:48
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000 Latest comment Posted by miki67 on 10 Jun 2026, 22:04
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 04 Jun 2026, 13:40
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mcmiki on 04 Jun 2026, 11:55
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]


[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x Latest comment Posted by Mihai13 on 03 Jun 2026, 08:51
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]


Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Sitemap