Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
Nou-nout:""Printisorul altoit""
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
This thread is now closed
Author Post
Florin Galati
Sat Jun 29 2013, 09:04AM

Registered Member #6568
Joined: Tue Feb 24 2009, 07:36PM
Posts: 327
Corect. Foarte bine don Roberto. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
cminor
Sat Jun 29 2013, 09:34AM

Registered Member #55
Joined: Fri May 30 2008, 10:44PM
Posts: 2872
analiza mea e simpla:
in 2000 de euro aproape, ai 192mb, nu ai hard, nu ai digital out, nu ai multe din functiile unui pa2x sau tyros 2.
de ce as lua clapa asta?
de ce nu as lua un pa2x sh, sau din stocuri ramase prin alte magazine?

mi-a placut ce a scris Vali, legat de fiabilitate.
Eu am patit-o cu o clapa care mi-a fost foarte draga, legat de butoanele cauciucate cu carbon.
cred ca o sa fie primele probleme la aceste clape.
Chiar nu ii inteleg, de ce nu au pus ca al pa1/2/3 butoane cu touch. Stiu ca e mai scump, dar stii ca nu ti se umple service-ul cu benzi de butoane tocite.
Sau poate asta e substratul?
Pe urma, iar sunt frapat de ceva...
128 polifonie.. asta inseamna ca au modificat ceva la sistemul de operare..
BUUUN!!!
Dar de ce limita de 192mb?
Da-o dracu de treaba ca puteau rupe gura targului cu un 512-1024mb.
Treaba asta cu limitarea e clara, e parte din O.S. care probabil regurgiteaza daca depaseste 320mb.
ca atat e maximul avut de Korg pana acum.

Inclusiv Kronos e cu dus si intors, citez din specificatii:

Capacity of PCM RAM:
Approx. 1GB*4

*4 The memory available for RAM samples will change based on the use of Expansion PCM libraries. About 148MB is available when shipped from the factory (when loading the file named “PRELOAD.KSC”).

Chiar as intreba un utilizator de Kronos, cata memorie sampler are, daca nu incarci librariile lor, ca tare imi e ca tot 320mb are ca si M3/Oasys, restul de "RAM" fiind doar pt librariile lor.

Revin si intreb, de ce as da 2000 de euro pe 192mb?
Ca toti se bat in piept ca samplerul face totul, pt tambale, braci-craci-draci..
Citez un user de aici:
"Tyros e pt usoara !"
E pentru grei de fapt.. ca nu e o clapa usoara.
Zilele astea am fost la un amic, are un amarat de T2 cu 512mb RAM.
Deci ce a programat baiatul ala pe T2, vai de capul meu..
Pai atunci T3, 4, e mai grea..

Am sa spun acum adevarul , ca vad ca toti il ocolesc..
Hai mai baieti, lasati specificatiile, lasati criticile si laudele, lasati vrajeala..
Adevarul e simplu: Korg are multe "seturi moca" pe net, si cei care nu au timp, sau nu au "minte" sa stie ce sa butoneze pe ele, sau cei care au o mare lene, le iau, le incarca, si se duc si canta. De aici marea vanzare, reclama, etc.
Au ajuns pana la a plati pentru asemenea seturi.
Mint cu ceva?
Nu.
Asa ca degeaba ii explic unui setar-mocar ca placa de sunet de pe Korg e muci, ca una alta...
El vrea ceva la care sa nu butoneze decat pe intro/play/load/fill/ending.
VIVA LA MOCASET-revolution !
Case closed , din partea mea, ca abia am timp sa mai intru aici, si imi pierd aiurea acest dram de timp, explicand ceea ce nu intereseaza pe nimeni.
Daca as fi pus un set gratis, sau chiar cu bani dar simplu de incarcat, eram zeu.
Asa, sunt doar "carcotas", "Vacar", "Rolandist", si alte alea..

Back to top
Minel
Sat Jun 29 2013, 09:43AM
Guest
cminor a scris ...


Am sa spun acum adevarul , ca vad ca toti il ocolesc..
Hai mai baieti, lasati specificatiile, lasati criticile si laudele, lasati vrajeala..
Adevarul e simplu: Korg are multe "seturi moca" pe net, si cei care nu au timp, sau nu au "minte" sa stie ce sa butoneze pe ele, sau cei care au o mare lene, le iau, le incarca, si se duc si canta. De aici marea vanzare, reclama, etc.
Au ajuns pana la a plati pentru asemenea seturi.
Mint cu ceva?
Nu.
Asa ca degeaba ii explic unui setar-mocar ca placa de sunet de pe Korg e muci, ca una alta...
El vrea ceva la care sa nu butoneze decat pe intro/play/load/fill/ending.
VIVA LA MOCASET-revolution !
Case closed , din partea mea, ca abia am timp sa mai intru aici, si imi pierd aiurea acest dram de timp, explicand ceea ce nu intereseaza pe nimeni.
Daca as fi pus un set gratis, sau chiar cu bani dar simplu de incarcat, eram zeu.
Asa, sunt doar "carcotas", "Vacar", "Rolandist", si alte alea..

din pacate pentru multi,acesta este crudul adevar,inclusiv ce a scris si Vali !

[ Edited Sat Jun 29 2013, 09:44AM ]


Back to top
Dorel Cos
Sat Jun 29 2013, 09:56AM
Guest
Florin Galati a scris ...

Iar o dam in discutii din astea? Off, iar vom avea activitatea pe barfe o lunga perioada de timp ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ):)):))

Fiind un site de muzicanti nu o sa discutam despre masini. Fiind un model nou de clapa bineinteles fiecare isi poate exprima parerea cat se poate de liber. Fara jigniri si atac la persoana. Impotriva acestora luam masuri. Zice Robert ca inchidem threadul. Prietene nu-l inchidem! Ii sanctionam pe cei care nu respecta regulile acestui site!


Back to top
Robert Craciun
Sat Jun 29 2013, 09:59AM


Registered Member #25
Joined: Sat May 24 2008, 07:38PM
Posts: 790
da!...se poate si asa!

Back to top
danutzdima
Sat Jun 29 2013, 10:30AM
Guest
Prietenii, voi nu ati auzit de termenii "Societate de consum"?
Politica e simpla: produse pentru orice buzunar, sau pe romaneste: atatia bani, atata peşte.
Cine te obliga sa iei ceva scump? Altfel spus, daca aici ti se pare scump, cumpara de la vecinu', de la concurenta... (Care concurenta?), sau nu mai cumperi!


Si mai e o chestie.. consumul, nu productia, este cel care conduce in societatea capitalista.

LINK: Click aici !

Uitati-va la calitatea muzicii de astazi si calitatea muzicala din anii trecuti.
Ascultatorul-Consumatorul ia ce i se ofera. Punct.


Back to top
ValiS
Sat Jun 29 2013, 12:45PM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Danute...eu stiu ca esti""consumator""Korg..! Asta nu are nici o importanta..!Muzica suna daca este muncita si lucrata profesionist si pe clape slabe...Iarasi,nu discutam despre pretul MC vis-a-vis de alte magazine...Discutam strict despre urmatoarea clapa care"'"rupe concurenta""(...care concurenta? sic.) Deocamdata e doar o clapa noua si atit...Redeschidem threadul peste doi ani,daca traim si daca nu apar alte 14 noi modele...Ma intereseaza doar fiabilitatea...Sound-au,functii,au si chiar m-ar interesa si pe mine o asemenea clapa.Mi-am pus problema doar|""cit rezista"".Asta bineinteles ne-o va spune timpul...N-am deranjat renumitul brand cu nimic...Din contra...am recunoscut multe lucruri bune pe care le are. Iar daca sintem doar""consumatori""si nu ne intereseaza pe ce dam banii,inseamna ca ori sintem prosti,ori ne meritam soarta.. PS: Domnia ta cind ai cumparat clape,nu te-ai interesat inainte despre ele,nu te-ai dus sa le asculti,n-ai pus mina pe ele...? Atunci inseamna ca ai avut si oarece intrebari..!!! Mie personal imi place si sunetul lui PA600,care are mai putine functii.Dar cred ca mai astept un an,ca sa vad cum se comporta si(sincer),poate ajunge si pe la pretul ei real..!

[ Edited Sat Jun 29 2013, 12:49PM ]


Back to top
danutzdima
Sat Jun 29 2013, 01:13PM
Guest
Ca sa intelegi pe scurt ceea ce am vrut sa zic :
Fiabilitate+Societate de consum= Faliment!

De ce celelalte branduri nu fac odata ceva! Pentru ca se indreapta in aceasta directie.
Sincer prima mea clapa a fost Roland E16, si am ramas si acum cu acest sound intiparit in minte.
Daca maine ar scoate ceva aproximativ egal cu ce a scos Korg, ar exista cel putin competitie, ramanerea pe piata, etc.. dar sigur nu va fi un produs fiabil...sau daca va fi fiabil, va avea un pret mare, care nu va vinde.
Korg detine suprematia din aceasta cauza... creeaza produse vandabile. Iar in cazul acesta produsul se incadreaza la categoria: Arranger cu sampler!
Te-ai prins acum?

Eu sunt "consumator" Korg, cum spui, pentru ca alt produs nu ma satisface, in raportul calitate pret, deci nu fiabilitate.
Asa trebuie sa judecam. Nu sa ne luam dupa unu' si altu'.
Sau sa deschidem subiecte puerile, cu: Ce are aia si n-are aia, care clapa e mai buna, plusuri-minusuri, diverse diminutive, etc... Prea copilaresc!

ValiS a scris ...

.....Iar daca sintem doar""consumatori""si nu ne intereseaza pe ce dam banii,inseamna ca ori sintem prosti,ori ne meritam soarta..

Domnia ta cind ai cumparat clape,nu te-ai interesat inainte despre ele,nu te-ai dus sa le asculti,n-ai pus mina pe ele...? Atunci inseamna ca ai avut si oarece intrebari..!!!

Nu ca nu ne intereseaza, doar cumparam ce ni se ofera.

Iara, ca sa intelegi: Cand cumpar salam de porc de la Hypermarket, normal, ma uit si la termenul de expirare.
Doar n-am vrut sa cumpar salam de Muschi de prepelita, sau din pulpe de strut, si sa fie si la oferta, si sa imi dea vanzatoarea acasa, drept bonus!






Iar ca strategie de marketing a unui produs, intro societate de consum, aici:
LINK: Click aici !




[ Edited Sat Jun 29 2013, 03:00PM ]


Back to top
andreiAN
Sat Jun 29 2013, 03:34PM

Registered Member #13004
Joined: Fri Jun 21 2013, 12:26PM
Posts: 3
deci care e diferenta dintre pa600 si pa 900?


Back to top
Cuslea_FM
Sat Jun 29 2013, 06:20PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909
cminor a scris ...


Am sa spun acum adevarul , ca vad ca toti il ocolesc..
Hai mai baieti, lasati specificatiile, lasati criticile si laudele, lasati vrajeala..
Adevarul e simplu: Korg are multe "seturi moca" pe net, si cei care nu au timp, sau nu au "minte" sa stie ce sa butoneze pe ele, sau cei care au o mare lene, le iau, le incarca, si se duc si canta. De aici marea vanzare, reclama, etc.
Au ajuns pana la a plati pentru asemenea seturi.
Mint cu ceva?
Nu.
Asa ca degeaba ii explic unui setar-mocar ca placa de sunet de pe Korg e muci, ca una alta...
El vrea ceva la care sa nu butoneze decat pe intro/play/load/fill/ending.
VIVA LA MOCASET-revolution !
Case closed , din partea mea, ca abia am timp sa mai intru aici, si imi pierd aiurea acest dram de timp, explicand ceea ce nu intereseaza pe nimeni.
Daca as fi pus un set gratis, sau chiar cu bani dar simplu de incarcat, eram zeu.
Asa, sunt doar "carcotas", "Vacar", "Rolandist", si alte alea..

CORECT ../../images/emotes/yahoo/yahoo_cool.gif

[ Edited Sat Jun 29 2013, 06:27PM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap