Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Weltmeister Cantora
Go to page       >>  
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
vmaprilia
Mon Jul 15 2013, 12:16AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
Salutare tuturor, sunt membru nou si deschid acest topic cu scopul de a obtine diverse pareri si informatii legate de intretinerea corecta a unui acordeon.

eu cant de vreo 10 ani la modul ca exersez des, insa nu cred ca o sa fac un ban din asa ceva niciodata, si nici nu vreau asta, pur si simplu sunt pasionat de acest instrument, atat de pasionat incat am invatat singur si greseala facuta initial pentru ca sunt stangaci este ca tin acordeonul invers si am invatat sa cant asa la el.

initial am cumparat un hohner Verdi pe care am invatat cat de cat, dupa care am primit un acordeon romanesc de 80 de basi, iar anul trecut am cumparat de pe net un weltmeister meteor de 120 de basi, care era folosit intens, mi-am dat seama ca am progresat in ultimul an si am zis ca merita sa imi iau un instrument ca lumea si am gasit un weltmeister cantora in stare buna spre foarte buna zic eu, adica pe viitor mai mult decat o curatare de tonuri si un acordaj minor nu cred ca va avea nevoie.

mi-as fi luat un instrument italienesc, insa nu prea se gasesc pe la noi, stiu ca acelea au claviatura mult mai buna si rezistenta in timp.
acest cantora are clape cu imbracaminte de plastic, insa materialul de baza este lemnul
din pacate in timp cred ca va capata joc lateral in clape,dar momentan e la un nivel la care nu este deranjant.

singurele minusuri pe care le-am gasit:

ca are o lucrare de reparatie la un coltar pe interior, unde s-a lipit carton de burduf pe o bucata mica, burduful nefiind original, arata prea nou sa aibe anii pe care ii are acordeonul, si are doar 15 pliuri in loc de 17 cat are cantora in mod normal

pierdea aer foarte putin pe la mecanismul de prindere al uneia dintre curelusele cu care se inchide burduful, dar am strans surubul mai bine si nu pierde aer, si in trecut a avut un capac de piele pe spate care a fost scos si au ramas 3 gauri de cui pe care le-am astupat cu un lipici special de lemn...erau niste gauri subtiri cat un varf de ac.
acum are pieptar prins cu capse

fiecare scaun suna bine individual, insa pe notele cele mai inalte pe anumiti registrii trebuie sa trag putin mai hotarat decat in alta situatie, dar sunetul chiar este curat.
in viitor as vrea sa ii schimb clapetele acelea de piele din interior care etanseaza tonurile pentru ca probabil se vor usca si nu vor mai etansa la fel de bine, si o sa se auda tremurat,dar nu e cazul inca

pentru ca eu cant invers, a trebuit sa ung mecanica de la basi deoarece stand in pozitie inversa atingeau cateva tije de metal si ramaneau blocate, iar anumite tonuri de bas au o vibratie secundara, am identificat ca sunt de vina acele clapete de piele din interior care etanseaza tonurile , dar din nou nu este un sunet pronuntat...adica un ascultator nu cred ca isi da seama de toate aceste detalii enuntate mai sus

in concluzie sunetul este chiar bun si sunt foarte multumit de acordeon, mi se pare ca a fost foarte bine intretinut, banuiesc ca are cel putin 22 de ani, ca stiu ca au fost fabricate pana in 1991
l-am cumparat de la un magazin de instrumente, nu de la persoana fizica.
nu am un nivel tehnic foarte elevat, dar am observat ca de fiecare data cand cant undeva fac atmosfera.
cel mai greu mi-a fost sa invat mana stanga pe clape si dreapta pe butoane, noroc ca ma ajuta urechea si avand in vedere ca exersez cel putin 2 ore pe zi, sper sa ajung sa progresez vizibil intr-un timp scurt

am pus mai jos niste poze cu acordeonul.

ati mai auzit de cineva sa cante invers? eu doar am mai vazut un domn care vinde acordeoane pe net si are canal de prezentare pe youtube, si canta ca mine invers











Back to top
Expresul
Mon Jul 15 2013, 11:55PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
Esti belea daca cinti invers in sensul bun .Chitari stiu ca sint pe stinga de acordeoane nu am auzit ,dar sar putea sa fie .Spor la studiu de 10 ani mmmm...... tebuia sa fi de-aja profesor cu acordeonul.

Back to top
Nicu Pa500
Tue Jul 16 2013, 07:38AM

Registered Member #906
Joined: Mon Aug 18 2008, 12:39PM
Posts: 135

ati mai auzit de cineva sa cante invers? eu doar am mai vazut un domn care vinde acordeoane pe net si are canal de prezentare pe youtube, si canta ca mine invers

[/quote1373949335]

si eu cunosc pe cineva care canta cu acordeonul invers,si pe deasupra este si nevazator.

Back to top
vmaprilia
Tue Jul 16 2013, 08:24AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
Cred ca faptul ca ii lipseste un simt a compensat in talentul muzical. Eu in acesti 10 ani nu am studiat asa mult cat as fi putut, deci nu am un nivel asa bun, cel putin asta e aprecierea mea.
Am pus mai jos o inregistrare, scuzati greselile:)

LINK: Click aici !

Back to top
Expresul
Tue Jul 16 2013, 06:57PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
Spune ca videoclipul este privat ?

Back to top
vmaprilia
Tue Jul 16 2013, 08:18PM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
A scuze, il rezolv acum...stie cineva unde pot da acordeonul cabsa ii curete tonurile si sa schimbe clapetele de piele din interior?

Back to top
Expresul
Tue Jul 16 2013, 10:24PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
Nu le mai raspunde la ce-i care scriu urit pe yutube.Ai fii avut viteza te interpretare mai mare daca ai folosi toate 5 degete.Tu cinti in 3 degete incearca sa le folosesti pe toate si atunci iti va creste viteza sau cinta melodii mai (triste ) acolo nu ai nevoie de viteza la interpretare.

Back to top
sorinelf
Tue Jul 16 2013, 11:25PM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
Un mic sfat imi permit sa iti dau, care te va ajuta si la digitatie. Mana ar trebui sa faca un unghi de aproape 90 de grade cu claviatura. tu incerci sa o tii vertical, cum se vede de la minutul 1:20 pana la 1:30. nu e bine. coboara cotul mai jos. degetele trebuie sa fie paralele cu clapele, nu perpendiculare. uite-te la marii acordeonisti, si vei vedea ca au alta pozitie a mainii. sper sa nu te superi de obiectie, am vrut doar sa te ajut cu un sfat bun.

In rest e foarte bine.
PS: sa-l stapanesti sanatos acordeonul. e foarte reusit, si sunetul foarte bun.

Back to top
KILUI
Tue Jul 16 2013, 11:46PM

Registered Member #11096
Joined: Mon Jun 18 2012, 03:01PM
Posts: 204
sorinelf a scris ...

Un mic sfat imi permit sa iti dau, care te va ajuta si la digitatie. Mana ar trebui sa faca un unghi de aproape 90 de grade cu claviatura. tu incerci sa o tii vertical, cum se vede de la minutul 1:20 pana la 1:30. nu e bine. coboara cotul mai jos. degetele trebuie sa fie paralele cu clapele, nu perpendiculare. uite-te la marii acordeonisti, si vei vedea ca au alta pozitie a mainii. sper sa nu te superi de obiectie, am vrut doar sa te ajut cu un sfat bun.

In rest e foarte bine.
PS: sa-l stapanesti sanatos acordeonul. e foarte reusit, si sunetul foarte bun.

Sorin are dreptate ! este un bun acordeonist !

Back to top
vmaprilia
Wed Jul 17 2013, 04:11AM

Registered Member #13107
Joined: Sun Jul 14 2013, 11:42PM
Posts: 33
Nu ma supăr deloc, multumesc pentru aprecieri si sfaturi,o sa incerc treaba cu cotul si unghiul mâinii.
Chiar suna bine acordeonul, insa l.as da la un mester sa desfunde putin tonurile de piccolo si fagot ca suna inegal pe notele inalte, si zic eu ca trebuie văzute si valvele de piele din ong interior...sau poate sunt eu prea perfectionist

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap