Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Antrenament auz
Go to page       >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Bogdan96
Wed Aug 07 2013, 05:45PM
Registered Member #13200
Joined: Wed Aug 07 2013, 10:42AM
Posts: 53
Buna ziua ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif am ceva ani in spate de muzica (dar nu romaneasca , din pacate) , de cateva luni m-am apucat de folclor , o profesoara mi-a spus ca imi trebuie mult solfegiu pentru a imi dezvolta auzul , prima oara nu prea am luat asa in considerare , pana acum cateva zile cand mi-a spus si domnul Arald acelasi lucru ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif , intrebarea mea , este urmatoarea , este cineva care prin mult solfegiu sa spunem , reuseste sa recunoasca armonia unei piese in 5 secunde sa zicem???? , nu am un auz prost , adica daca primesc note pe pian mai gresesc din cand in cand dar le recunosc fara sa stau prea mult , dar nu detin auz absolut , (Din cate stiu e mai bine fara) dar chiar imi doresc sa ajung la auz relativ si sa pot acompania , fara a mai cauta armonia mult...

Astept raspuns din partea dumneavoastra , multumesc:)

[ Edited Wed Aug 07 2013, 06:56PM ]


Back to top
victorr
Wed Aug 07 2013, 06:23PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Trebuie sa asculti multa, multa muzica populara si sa incerci sa le cauti armonia, cu clapa langa tine. Si ar fi bine sa stii toate felurile de acorduri (si sa le folosesti!) care se folosesc in armonie.
Eu nu le stiu pe toate si asta ma incurca. Pe alea care le stiu le cam aud, dar alea mai complicate cu greu. Pentru lautarie trebuie sa stii si ceva acorduri din jazz.

Back to top
Cuslea_FM
Wed Aug 07 2013, 06:23PM

Registered Member #10858
Joined: Sat Mar 03 2012, 05:59PM
Posts: 909

Bogdane, caută pe 'net "music theory exercises" și vei găsi o grămadă de site-uri unde îți poți antrena/educa urechea muzicală și poți învăța multe alte lucruri utile ...uite de exemplu aici LINK: Click aici ! unul dintre aceste site-uri, la secțiunea "Exercises": capitolul "Ear Training" îți poți antrena/educa urechea muzicală ascultând și recunoscând diferite Note, Intervale, Game și Acorduri ../../images/emotes/yahoo/yahoo_winking.gif

[ Edited Wed Aug 07 2013, 07:11PM ]


Back to top
Bogdan96
Wed Aug 07 2013, 06:46PM
Registered Member #13200
Joined: Wed Aug 07 2013, 10:42AM
Posts: 53
Dn. victorr , daca aflu armonia la o melodie populara , nu am treaba adica majoritatea pieselor pe care le-am acompaniat pana acum , le-am facut din prima , dar singura problema care ma ''deranjeaza'' este ca nu recunosc prea repede armonia la o piesa adica , daca nu ating deloc pianul , imi ia 1 min , cateodata 5 secunde ... dar vreau sa ajung sa recunosc imediat armonia , fara sa ating pianul . sa fie doar auzul ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif la jazz studiez , peste cativa ani poate o sa ajung sa improvizez dar e foarte mult de munca si necesita un auz bun ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif , in orice caz va multumesc pentru raspuns ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
victorr
Wed Aug 07 2013, 08:17PM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Ca sa poti acompania din prima, la prima auditie, la prima cantare, live, etc. iti trebuiesc multi ani de practica in spate! Putin talent si multa munca! Si sa stii multa muzica, nu degeaba am zis sa asculti multa muzica! Sunt succesiuni de acorduri la unele piese care se repeta la alte piese...cel putin o parte din ele.
Daca ai invata macar cele mai cunoscute si mai cantate piese, le-ai sti armonia, tot ar fi bine!

Back to top
Bogdan96
Wed Aug 07 2013, 08:41PM
Registered Member #13200
Joined: Wed Aug 07 2013, 10:42AM
Posts: 53
spre norocul meu tatal meu , canta cu vocea , si nu am repetat prea mult pana acum , am facut sa zicem vreo 15 piese , si pot sa spun ca le-am acompaniat din prima pe toate , mai greseam la unele la inceputul lor pentru ca nu stiam linia melodica , dar dupa ce auzeam cum suna , ma prindeam imediat , chestia este ca nu am avut nici un profesor pentru folclor ,tot ce am invatat am invatat singur , ascultand piese pe internet cum acompaniaza altii , nu sunt cine stie ce multumit de mine pentru ca sunt sigur ca exista formule de acompaniament de 10 ori mai grele si mai frumoase , fata de ce fac eu , in spate am vreo 10 ani de muzica (clasica) , probabil de-asta ma ''prind'' mai repede , in ultimele luni mi-am dat seama ca fara munca nu poate face nimeni nimic , cu cat muncesti mai mult cu atat ajungi mai aproape de ce iti doresti , ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif nu iti trebuie profesor sa ajungi cat mai departe ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif dar nici nu strica ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
arald73
Wed Aug 07 2013, 09:35PM

Registered Member #7979
Joined: Mon Jul 13 2009, 11:39AM
Posts: 256
nu iti trebuie profesor sa ajungi cat mai departe dar nici nu strica



daca totusi simti nevoia sa fi ajutat...

Back to top
Bogdan96
Wed Aug 07 2013, 09:43PM
Registered Member #13200
Joined: Wed Aug 07 2013, 10:42AM
Posts: 53
deja l-am downloadat ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif va multumesc ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
ilie1995
Wed Aug 07 2013, 11:25PM

Registered Member #10439
Joined: Tue Oct 04 2011, 11:18AM
Posts: 56
Daca vrei sa inveti armonie trebuie sa inveti toate acordurile posibile intr-o anumita gama+relativa,dominanta,subdominanta...,asa iti dai seama mult mai usor de ce trebuie sa prinzi pe clapa dupa solist/a(daca canti de 10 ani muzica clasica inseamna ca le sti).Eu nu am avut profesor,dar la inceput stateam lipit de orga unui lautar si incercam sa imi dau seama (dar si sa aud) de ce prinde el acordurile alea,la sfarsit il intrebam ca de ce prinde mereu RE7 major cand se intoarce in SOL major si mi-a zis ca "ii da prezenta lui SOL".
De exemplu la coace doamne prunele(din sol major-asa cum aud eu acordurile)
strofa:SOL-SOL7 major-DO
MI7 major - LA minor
SOL7 major - DO
RE7 MAJOR - SOL
refren:SOL-LA7 major
RE7 major- SOL
SOL-LA7 major
RE7 major- SOL

Back to top
Bogdan96
Thu Aug 08 2013, 01:17AM
Registered Member #13200
Joined: Wed Aug 07 2013, 10:42AM
Posts: 53
da , sunt de acord cu tine , dar pe mine momentan nu ma intereseaza asta , m-am referit ca vreau sa ''AUD'' din ce tonalitate este o piesa cand o ascult , in 5 secunde maxim nu ce trebuie sa pun pe clapa la piesa ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif (armonii)

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap