Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Discutii generale
 
<< Previous thread | Next thread >>
Antrenament auz
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
sorinelf
Thu Aug 08 2013, 02:14AM
Registered Member #6305
Joined: Wed Feb 18 2009, 09:06PM
Posts: 448
de pe 7 august, ora 5:45, pana pe 8 august ora 01:17, ai studiat, ai scos armonia la o piesa, ai facut solfegiu sau ceva legat de muzica? un lucru e cert, auzul nu se dezvolta stand pe forum. Cu greu se dezvolta studiind, daca ai depasit o anumita varsta. Pentru a auzi armoniile, trebuie sa stii cat mai multe piese cu armonia corecta, in timp, vei gasi anumite legaturi.

Sunt destui care au auz absolut, si stau foarte prost cu auzul relativ. Sunt altii care au auz relativ foarte bun, si stau extrem de prost cu auzul absolut , cam asa e si cazul meu. Nu le poti avea pe toate. Auzul relativ vine cu timpul, cu experienta. Iti pot da o sugestie, cauta pe internet programul TONEPITCH , chiar asa se scrie. e foarte util in dezvoltarea auzului, si e free.

Daca vrei sa inveti sa acompaniezi populara, in mod special, da drumu la youtube sa cante, baga orga in priza, si incearca sa prinzi armonia. E mai rudimentar, dar cam asa procedeaza lautarii.

Depinde de piesa, nu poti sa recunosti armonia in 5 secunde, mai ales ca sunt mai multe variante de armonie la unele piese. Dar cu studiu, iti formezi anumite clisee, care se potrivesc cam peste tot. chiar si exceptiile se potrivesc la multe piese( do, fa#7, si minor, mi7, la min, domin, re7, SOL). Dar la nunta nu ai nici macar alea 5 secunde, sa recunosti armonia, asa ca poate ai noroc, sa fie o armonie fireasca. daca e mai putin fireasca, trebuie studiata piesa din timp, sau sa ai un auz iesit din comun, ceea ce e foarte rar, din cate am vazut, nici macar timbalistii grei ai Romaniei nu aud 100% armoniile la piese noi.

Daca ai profesor, asculta l, mai bine ca profesorul nu te invata nimeni. daca nu ai profesor, atunci baga te la studiu, lasa forumul, si vei obtine rezultate. Te asigur ca prin studiu vei descoperi tot ce vrei, pasaje la mana stanga, acorduri, armonii...

Depinde si la ce nivel esti cu armonia. Daca poti, incearca sa descifrezi basul dintr o melodie, si sa l tii minte. e mai greu la inceput, dar nu imposibil. Armonia din dreapta vine de la sine.Dar daca ai posibilitatea sa mergi la profesor, e mult mai bine.
Spor la studiu!

[ Edited Thu Aug 08 2013, 02:21AM ]


Back to top
Bogdan96
Thu Aug 08 2013, 02:56AM
Registered Member #13200
Joined: Wed Aug 07 2013, 10:42AM
Posts: 53
sorin , eu am lasat pc-ul aprins , asa fac tot timpul ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif si da in tot timpul asta am facut 20 de solfegii , si am studiat la pian ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif nu am stat pe forum , pentru ca stiu ca fara munca nu faci nimic.

Back to top
Bogdan96
Thu Aug 08 2013, 02:59AM
Registered Member #13200
Joined: Wed Aug 07 2013, 10:42AM
Posts: 53
Multumesc de raspuns Sorin ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
victorr
Thu Aug 08 2013, 08:01AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Ok deci putin mai inainte ai zis ca vrei doar sa recunosti tonalitatea unei piese in cateva secunde. Si aici tot se aplica primul meu sfat, stiu ca ma repet ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif sa asculti multa muzica si cu multe instrumente! Mai ales daca esti la un liceu de muzica, asculta cum studiaza elevii la diferite instrumente! vioara, violoncel, contrabas, clarinet, trompeta, etc. Cum imi dau seama ca o piesa e intr-o tonalitate sau alta? Familiarizandu-te cu instrumentele vei observa ca fiecare are timbrul lui, armonicile proprii si iti vei da seama cu timpul de ce un fa# suna intr-un fel si sol in alt fel. Mai ales la orchestra, cel mai intalnit instrument este vioara! Viorile canta returnelele! Apoi, contrabasul se aude bine, mai ales cand esti acolo si asculti live! Daca auzi viorile sau basul si te familiarizezi cu felul in care suna instrumentele astea pe diferite note, vei putea recunoaste mai usor tonalitatile in care canta!
Banuiesc ca tu facand pian clasic la scoala, nu ai dificultate in a recunoaste notele unui pian, pentru ca esti obisnuit cu felul cum suna notele pe el. Ei, acum trebuie sa te obisnuiesti cu notele mai multor instrumente!

Back to top
Bogdan96
Thu Aug 08 2013, 11:19AM
Registered Member #13200
Joined: Wed Aug 07 2013, 10:42AM
Posts: 53
da exact victorr , nu recunosc chiar toate notele de pe pian , pe mine 9 ani nu m-a interesat sa imi dezvolt auzul , pentru ca (,) cantam dupa partituri , si eu spuneam ca asta o sa fac in viata , dar m-am inselat amarnic , cand am vazut ce se intampla in romania plus ca mi-am dat seama ca nu imi doresc sa cant de pe partituri toata viata , si asa m-am apucat si de jazz (poate in 10 ani iese ceva ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ) , si chiar imi pare rau ca nu ascultam de tatal meu cand imi spunea sa ma apuc mai din timp(de folclor) , dar e bine ca m-am ''trezit'' pana la urma , si in ultimul an (al 10-lea) am fost FOARTE preocupat de dezvoltarea auzului , si am facut progrese foarte mari , acum chiar ''simt'' unele note ,cand le aud , si stiu ca se poate sa ajungi la ce am spus eu , totul este de munca , si DA ai mare dreptate , pe pian recunosc mult mai bine notele , mai am o chitara acasa , si cand imi dau note de pe ea , am ceva dificultati , Inca odata multumesc de sfat si asa voi face , voi incerca sa ''inteleg'' fiecare instrument in parte ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 18:45
Am reusit sa incarc style doar dupa ce am incercat sa incarc setul in Direct. Atunci clapa l-a convertit si asa am reusit sa incarc stylurile din folderul convertit. Setul este BET [more ...]


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by bliviu27 on 30 Apr : 17:14
La mine in pa1000 desi am incasrcat pe rand nu se incarca Style





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap