Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Software
 
<< Previous thread | Next thread >>
KONTAKT + ONE MAN BAND. pentru incepatori
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
claaxy
Wed Feb 05 2014, 09:01AM

Registered Member #13424
Joined: Thu Oct 03 2013, 04:02PM
Posts: 282
salll123 a scris ...

Am reusit sa-l fac sa mearga cu controller midi. Merge cu acord pe stanga si solistica pe dreapta. Sunt cateva ritmuri care suna chiar foarte bine. Buneinteles ca sunt si ritmuri care merg mai rau, dar se poate rezolva. Ce nu ma descurc e faptul ca in set la mana dreapta cand selectez instrumentele din omb pe langa faptul ca sunt la un volum foarte mare in raport cu ritmul, nu merg numai doua track-uri, respectiv cele setate pe canalul 1 si 2. cele setate pe ch 3 si 4 nu merg. As fi recunoscator daca m-ati lamuri careva cum fac sa se auda si acestea. Poate intra Claaxy si ne ajuta.Ms.

Este foarte bine ca ai ajuns pana aici cu setarile si conectarea , dar la fel cum korg, yamaha ,roland si alte brenduri au foarte multe setari sa zicem ascunse la fel si OMB are la fel . Pentru asta este cel mai bine sa citesti manualul si modul de folosire care il gasesti pe situl oficial .Omb este un soft foarte puternic pentru cine stie sa-l foloseasca iar pentru cine nu este egal cu zero.Cu un controler midi , un pc cu win xp, procesor dual core 2ghz, ram 2gb, kontakt si semplere de calitate iese un arranger care se apropie de cele profesionale. Referitor la canalul 1 si 2 ele sunt canale principale pentru mana dreapta ,iar canalele 3 si 4 sunt canale asociate celor doua, adica 1 si 2 se poate dubla sau tripla cu alte tonuri.Setarile se fac din omb din setup sound unde se pot regla parametri de volum ,pan, etc.


Back to top
Expresul
Wed Feb 05 2014, 06:29PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
Merge si fara OMB direct cu FL.studio

Plus citeste toate fisierele.

[ Edited Wed Feb 05 2014, 06:33PM ]


Back to top
concakorg
Sat Feb 15 2014, 05:00PM

Registered Member #11968
Joined: Sun Dec 16 2012, 04:50PM
Posts: 89
ovbinvest ma poti ajuta si pe mine cu un link pt one man band te rog ?

Back to top
ovbinvest
Sat Feb 15 2014, 06:20PM
Registered Member #11956
Joined: Thu Dec 13 2012, 06:50PM
Posts: 26
sper sa nu incalc vreun regulament sau sa nu se supere vreun admin. are 11 mb. as vrea sa urc OMB la download.

Back to top
ovbinvest
Sat Feb 15 2014, 06:21PM
Registered Member #11956
Joined: Thu Dec 13 2012, 06:50PM
Posts: 26
daca nu , lasa o adresa si il trimit prin mail.

Back to top
Expresul
Sat Feb 15 2014, 09:40PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
poti sa il pui la download a mai fost o versiune mai veche

Back to top
hvi
Tue Apr 22 2014, 08:02PM
Registered Member #13907
Joined: Fri Jan 31 2014, 02:58PM
Posts: 1
ovbinvest a scris ...

As vrea sa deschid subiectul acesta, sper sa nu deranjez pe cineva de pe site, si eu sunt incepator, am avut si inca mai am o groaza de intrebari, dar parca cele de la inceput sunt cele mai importante. totul a plecat de aici:




... urmariti cu atentie clipul incarcat de un coleg de al nostru, dar care n-a vrut sa dea nici o explicatie unor incepatori, care doreau si ei sa faca asa ceva cu clapa lor (una foarte ieftina).

Pentru incepatori: este nevoie de 2 programe, primul ONE MAN BAND (cine il vrea, il ajut eu cu programul-link de descarcare, etc), al doilea KONTAKT (tot asa, am varianta 5.0.3-pt doritori, sa ma contacteze, nu las aici linkuri de descarcare, ca sa nu supar vreun admin). Va mai trebuie, un cablu midi-usb (de pe net, sau din magazinele de muzica).
Dupa ce ati instalat cele 2 programe, urmeaza conectarea clapei prin cablul midi-usb cu calculatorul dvs.
Daca aveti Yamaha, va trebuie ritmuri pentru One man band, sa fie cu extensia .STY (ex: hora.sty; sarba ardeal.sty) cred ca ati prins ideea, si tonuri pentru kontakt (tonurile sa fie cu extensia .WAV; ex: acordeon soprano.wav, etc......wav).

De acum incepe greul, ATENTIE, mai trebuie sa instalati un cablu virtual de midi (recomand LOOPBE1 - cine are nevoie il ajut si cu acesta), si driverul ASIO4ALL (instalati-le pe acestea, recomand ca merg), poate mai sunt si altele, dar eu nu le-am incercat decat pe acestea. Grija mare cand descarcati tonuri pentru Kontakt, sunt multe care nu merg cu variante mai vechi de kontakt (gen 5.0.1, sau kontakt 5.0.3), oricum o sa va apara pe ecran un mesaj prin care spune ca tonul este generat de o versiune mai noua a aplicatiei.

In clapa dvs, aveti la FUNCTION, functia LOCAL, trebuie sa o comutati pe OFF, altfel o sa se auda si pianul din clapa sau ce instrument aveti la voce.
Deschideti OMB, incarcati un ritm, (orice hora, sarba sau alte genuri), deschideti Kontakt (aici trebuie sa introduceti instrumente pe care le-ati descarcat in prealabil).
TREBUIE facute urmatoarele setari:
- in OMB va duceti la midi in: aici puneti clapa dvs.;
- la midi out: LOOPBE1;........
- in kontakt la midi in: portul A - LOOPBE1, la midi out: OFF la toate.

Sper sa nu va incurcati prea tare, da nu-i bai, reveniti cu o intrebare aici si o scoatem la capat.

Bun, click play in OMB, el va incepe sa cante ritmul pe care l-ati ales, cu instrumentele din kontakt (pe care le-ati incarcat).

Inca ceva, ca sa se auda bine, aici o sa fie un pic de chin dar asta e, toti au trecut prin asta, trebuie setate canalele la instrumente cum trebuie, si anume:
- in Kontakt, ch1, ch2-pt. mana drepta (aici puneti ce instrumente doriti pt solistica, ex: acordeon, clarinet , etc), ch.10-tobele, ch11-basul, ch12-chitara, ch13-tambal(sau chitara), ch 14 vioara, ch 15-iar tambal, ch 16-daca ritmul are introducere, bagati aiti o voce sau ceva de genu.

Bun pana aici, dar ele pot diferi in fct de ritmul piesei, o sa va dati seama voi exact cand incepeti sa cantati.

Vreau sa multumesc colegilor nostri de pe site, care m-au ajutat cu explicatii :mysterious, si lui gabi psr: pt tonurile incarcate, si altora, nu o sa ii insirui aici.
Sper sa nu fi omis nimic. pt orice nelamurire, lasati mesaj aici, sigur va raspunde cineva, sper sa nu se abata lumea prea mult de la subiect (se mai practica si chestii de genu), si sa se raspunda strict la KONTAKT si OMB.



Ajuta-ma te rog sa gasesc si eu OMB. Merci mult

Back to top
danpsr9000
Tue Apr 22 2014, 11:14PM

Registered Member #10205
Joined: Mon Jun 06 2011, 10:21PM
Posts: 317
am pus demult pt cineva de aici de pe site. LINK: Click aici !

Back to top
angelitto
Fri May 09 2014, 08:59PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Pe windows 7 64biti nu merge Ona Man Band + Kontakt + USB midi controler? Ca nu reusesc sa-l fac sa mearga prin Kontakt nicicum. Am incercat cu LoopMidi, LoopBe30, Yuki. Sunetul intra din OMB in Kontakt dar de acolo nu mai iasa in boxele PCului. Nici setat audio pe ASIO nici pe Wasapi. La "Midi output" is puse toate pe off. Daca pun insa la Midi output pe "Microsoft GS Wavetable Synth" se aude. Stie cineva cum sa-i dau de cap?

Back to top
victorr
Sat May 10 2014, 09:37AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
La OMB setezi output driverul midi virtual: LoopMidi, LoopBe30, etc. La Kontakt intri la Options, Audio, setezi driver ASIO, Asio4all.
Incarci instrumentele in Kontakt. Iei ritmul ala .sty si il redenumesti, schimbi extensia din .sty in .mid; deschizi midi-ul cu un program de editare midi si vezi pe ce canale midi sunt puse tonurile. Notezi canalele. Apoi in Kontakt pui tonurile care trebuie la canalele midi potrivite.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap