Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Acordeonul un instrument complet.
Go to page       >>  
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
reacor
Tue Feb 04 2014, 09:23PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Deschid un nou subiect pentru ca "boala" e grea si nu ma prea pot opune. Daca pana acum am "vorbit" numai despre constructia de acordeoane, vreau sa ascultam si un pic de altfel de muzica cantata la acordeon. Asta ca sa aratam ce se poate face cu un acordeon.
Incep cu un clasic : J.S. Bach - Toccata , solist Serghei Teleshev, instrument Jupiter Bayan . Adica un "monstru" interpretat de un intrumentist de top pe unul dintre cele mai bune instrumente din lume ( in primele trei cu siguranta ).
Rand pe rand mai trecem dupa aceea pe la un jazz cu Renzo Ruggieri , pe la un tango marca Astor Piazzola , Richard Galliano la bandoneon si pe la altii.
Ca sa nu o mai lungesc : LINK: Click aici !
O alta interpretare :
Salvatore di Gesualdo , acordeon Titano Victoria : LINK: Click aici ! Ascultati ca merita !!!

[ Edited Thu Feb 06 2014, 11:04PM ]


Back to top
remuscampean
Wed Feb 05 2014, 05:45AM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
Impresionant sunetul si sa luam in considerare ca ce auzim noi este totusi o inregistrare.

Back to top
reacor
Wed Feb 05 2014, 10:31PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Acum o farama din Astor Piazzola. Cateva informatii : LINK: Click aici !
In concert pentru cei carora le place si au timp sa asculte LINK: Click aici !
O mica bucatica pentru cei care sunt doar curiosi : LINK: Click aici !
Acelasi Libertango model Grace Jones : LINK: Click aici !
Si un pic de jazz : LINK: Click aici !
Norocosi cei care au prins un concert live ! Din pacate asta se intampla acum vreo 40 ani.
Ce spuneti de bandoneon ?

[ Edited Wed Feb 05 2014, 10:47PM ]


Back to top
Analog
Wed Feb 05 2014, 11:10PM

Registered Member #13142
Joined: Tue Jul 23 2013, 06:57PM
Posts: 61
Prea multe butoane si alte instrumente adunate... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Uite aici ce se poate face cu doar 3 coarde: ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

LINK: Click aici !




Back to top
str8klaw
Thu Feb 06 2014, 04:57PM

Registered Member #9118
Joined: Sun Mar 28 2010, 12:44PM
Posts: 167
Analog a scris ...

Prea multe butoane si alte instrumente adunate... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Uite aici ce se poate face cu doar 3 coarde: ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

LINK: Click aici !




"magie"...


Back to top
reacor
Thu Feb 06 2014, 10:29PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Unul dintre favoritii mei Richard Galliano cu al sau Titano Victoria ( companie americana, componente 100% italiene ). Fara indoiala unul dintre cei mai mari instrumentisti actuali .
In concert ( o intoarcere la Piazzola ) : LINK: Click aici !
Ceva jazz la Grenoble 2009 :
LINK: Click aici !
Pe la noi in afara de "Nopti albe de acordeon" nu stiu de nici o manifestare de gen. Poate stiti voi ceva ?
Un muzician complet se intoarce la clasici : LINK: Click aici !
Am vrut sa inchei dar am gasit un raspuns pentru cine se plangea ca sunt prea multe alte instrumente :
3 x acordeon - trio Rusia : LINK: Click aici ! Credeti ca lipseste ceva ?
Asta chiar merita vazut : LINK: Click aici !
Chiar daca sunt convins ca nu intereseaza pe toata lumea ( eu sper ca interesati sunt macar cativa ) incerc sa arat ca important e mixul dintre instrumentist, instrument si genul de muzica pentru un rezultat de calitate. Sper sa reusesc sa prezint in acest mod multe marci aproape necunoscute la noi. Exemplul poate sa fie cel de astazi Titano Victoria.

[ Edited Thu Feb 06 2014, 11:18PM ]


Back to top
Athos-Korg
Fri Feb 07 2014, 10:28AM
Registered Member #2661
Joined: Tue Oct 28 2008, 11:01AM
Posts: 108
Foarte bune materiale, o placere sa ascultam si sa ne bucuram mult de faptul ca MUZICA, atat cat a mai ramas din ea, ne linisteste, ne inspira si , cel mai mult , cred ca ne face sa uitam de greutatile si necazurile care le intalnim tot mai des in viata de zi cu zi .........
Va salut cu respect pe toti !

[ Edited Fri Feb 07 2014, 10:29AM ]


Back to top
Expresul
Fri Feb 07 2014, 10:17PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
Analog a scris ...

Prea multe butoane si alte instrumente adunate... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Uite aici ce se poate face cu doar 3 coarde: ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

LINK: Click aici !




Din ce stiu eu o coarda la chitara este echivalentul unei octave 3 corzi 3 octave daca am gresit sper sa fiu corectat,forte bun baiatul.


Back to top
marand
Sat Feb 08 2014, 01:23PM

Registered Member #10506
Joined: Sat Oct 15 2011, 03:30PM
Posts: 239
Materialele pe care ni le prezinţi tu - noutate pentru unii, care cred că pe lumea asta nu există decât Ionică/Fulgerică și alții asemenea, (să nu se creadă că am ceva împotriva lor!) - sunt semnificative doar pentru cei care au o anume educație/cultură muzicală și totodată pentru aceia care manifestă o deschidere/înțelegere către o altfel de muzică decât „râm-pa/râm-pa” de pe la noi.Muzica aceasta este rezultatul unei alte civilizații decât cea autohtonă, (în general vorbind) și, așa cum este firesc, este „consumată”/ascultată de către cei care se regăsesc în ea.Cotidianul cultural românesc este însă altul ; câți români (care ascultă muzică) folosesc (de ex.) canalul Tv Mezzo?Și câți români folosesc Taraf/Etno/Favorit, etc., etc. ?(NU FAC PUBLICITATE!!).Câți români folosesc ca sonerie de apel pe telefoanele mobile muzica lui Bach și câți români folosesc manelele ?(iarăși fac o precizare - nu am nimic împotriva manelelor - deci nu vrea să fiu greșit înțeles!).
Muzicanții/ienii de pe la noi și-au adaptat/restrâns treptat-treptat repertoriul, părâsind aproape în totalitate, deși este ușor de interpretat, acest soi de muzică, pentru că în conformitate cu statistica doar 2% din publicul românesc „consumă”/ascultă și îi place/înțelege așa ceva. Și-atunci cui să cânți o așa muzică? La pereți ?Mie, personal, această muzică mi se pare atât de îndepărtată de configurația culturală românească contemporană încât nici nu am răbdarea necesară de a asculta o melodie până la sfârșit.Ce să fac ?Sunt și eu influențat de timpuri.Să ne adaptăm la actualele schibări!, mereu, mereu să ne adaptăm!, până când n-o să mai știm nici cine suntem.

Cât privește acordeoanele pe care ni le prezinți, poate ne dai și niște prețuri...(Eu știam că un bandoneon bun, second hand era în jur de 3000EU).Așa că ne luăm măcănitoare(aranjoare).Mai dă-o dr.... de muzică live! La nuntă băgăm un DJ, la „spectacol” băgăm un playback și niște fuste scurte, fără sutiene(dacă se poate), apoi oleacă de știință la butonat și gata muzica.Culmea este că dacă îl întrebi pe nuntaș/spectator ; „ei, ți-a plăcut?”, răspunsul este ; „Daaaa!Ai văzut-o p-aia ce țâțe avea?”Cât privește muzica, sunt complet surzi !!!!(excepțiile întăresc regula).
Poate se vor schimba vremurile (deși nu cred - așa s-a prezis și despre manele, că nu vor rezista, nu vor lua amploare, iar prezicerea a fost greșită!)...
Deh, dom`le, economia de piață....:)]

Back to top
reacor
Sat Feb 08 2014, 10:54PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
MARAND vede lucrurile stand pe loc si privind in jur. Daca faci asta e asa cum zice el. Dar lumea e mult mai mare si cred ca trebuie sa ne miscam un pic, sa ridicam capul si sa privim un pic mai departe. Pana atunci vin altii sa ne ofere o alta perspectiva. Citi stirea : LINK: Click aici !
O bucatica din ceea ce o sa fie pe acolo : LINK: Click aici !
Bregovici reuseste sa ajunga parca intotdeauna la radacini si sa extraga ADN-ul din folclor iar punerea in scena e unica. Aici e vorba de gipsy. Tiganii sunt ceilalti pe care ii cunoastem foarte bine.
E adevarat ca eu pe Bregovici l-am pus la favoriti de foarte mult timp. Acultati un rock "balcanic" de acum exact 40 de ani marca Bjelo Dugme. Fireste Bregovici la pupitru cu inconfundabilul Zeljko Bebek voce : LINK: Click aici !

Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by pamfile63 on 11 Apr : 21:08
10+


[download] programu meu bun gem wk 8 super Posted by Rulik30 on 10 Apr : 18:12
Mulțumesc!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap