Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Probleme si defectiuni tehnice
 
<< Previous thread | Next thread >>
KORGPA3X load fails: no enough memory for PCM samples
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
rocker6six
Thu Feb 20 2014, 09:59PM
Registered Member #11274
Joined: Fri Aug 24 2012, 11:26AM
Posts: 13
Salutare, imi cer scuze ca fac un nou thread, dar am cautat si nu am gasit sa ma lamuresc, am pe clapa setul care imi trebuie insa nu mai pot sa incarc si alte sampleuri din alt set deoarece imi da eroarea "load fails: no enough memory for PCM samples". Mi-asi dori sa stiu daca se poate sa intru undeva sa pot sterge ce nu imi este de folos, memoria ram trebuie sa fie de 256 mB, detin pa3x 76K, imi este ciudat ca am tonurile doar pe user1 si 2, user 3 si 4 sunt libere...
Va multumesc.

Back to top
mariusnazi
Thu Feb 20 2014, 11:10PM
Registered Member #12940
Joined: Thu Jun 06 2013, 02:19PM
Posts: 435
Salut,intra in SOUND-RECORD-si alegi SAMPLING INFO ca sa vezi cata memorie disponibila mai ai.Verifica ce samplere folosesc stylurile tale cel mai mult si pastreaza-le doar pe acelea care iti trebuie.
Ca sa sti ce stergi,selecteaza tonul PCG,adica tonul din USER,apasa butonul MENU apoi pe Display apasa Basic,selecteaza pagina OSC Basic,iar sus unde scrie OSC Multisample ai doua forme in oscilatoare,adica High si Low,daca acestea sunt setate pe RAM,inseamna ca acel ton PCG foloseste tonuri semplate din RAM deci trebuie sa vezi ce nume au,sub High ai un numar care corespunde la pozitia in RAM al acelui KMP si un Nume(adica cum se numeste KMP-ul),pe ala il scri pe o foaie de hartie sau il ti minte,la fel si la Low,apoi apesi butonul RECORD,apesi butonul MENU,selectezi MultiSample,apesi unde scrie Empty MS si cauti in lista tonul dupa nume sau locatie,il selectezi cu degetul,apoi cobori meniul din coltul drept sus,apesi Delete,bifezi Delete Unassigned Samples ca sa-ti stearga si semplerele asignate la acel KMP,apoi OK si Yes!...abia acum ai sters Semplere si ai facut loc in Memoria RAM!...nu uita sa stergi si tonul PCG din User,altfel daca salvezi SET-ul in momentul cand il reincarci in clapa o sa-ti dea eroare pentru ca nu gaseste KMP-ul sters sau iti spune ca nu e Pa files!
Daca acel ton PCG foloseste mai mult de un oscilator,trebuie mers si vazut pe fiecare oscilator ce KMP foloseste( din RAM) si trebuiesc sterse toate.
Mult succes!

Back to top
rocker6six
Thu Feb 20 2014, 11:34PM
Registered Member #11274
Joined: Fri Aug 24 2012, 11:26AM
Posts: 13
multumesc frumos, o sa am de lucru! sanatate!

Back to top
mariusnazi
Fri Feb 21 2014, 12:01AM
Registered Member #12940
Joined: Thu Jun 06 2013, 02:19PM
Posts: 435
Cu multa placere, sanatate!

Back to top
viorel t
Fri Jul 10 2015, 11:05PM

Registered Member #162
Joined: Mon Jun 23 2008, 06:41PM
Posts: 209
am si eu o problema , am incarcat fiecare fisier separat din SET si la PCM adica samplerele imi da eroare . Cum pot afla care sampler imi face probleme ca nu pot renunta la toate . specific ,ca nu am decat jumatate ocupat ramul deci nu e vb de spatiu . ? ! multumesc

Back to top
rocker6six
Fri Jul 10 2015, 11:17PM
Registered Member #11274
Joined: Fri Aug 24 2012, 11:26AM
Posts: 13
Vezi ca am patit si eu sa nu imi incarce PCM-ul adica imi arata ca incarca dar cand dau pe un sunet nu se aude nimic din ce este pe RAM. Ramul e 0. Si am avut norocul sa am pe stick setul de 2 ori...pe cel care nu il lua nu era foolderul de multisample...dupa ce am copiat multisample de pe unul pe altul. Au luato amandoua. Este o program pe net de la korg style manager, e pe bani dar acolo poti sa iti modifici din pcm sound tot.. Cel mai ieftin e sa verifici daca mai ai vreo copie la setul care nu il incarca si sa vezi daca acolo ai folderul de multisample si dupa aceea copiezi doar folderul de multisample in setul care nu se incarca. Pcm-ul normal tre sa il ia tot 89-90 cate fisiere are ,si ce nu foloseste din el sa nu mearga pe anumite tonuri dar nu sa nu mearga deloc. Sper ca am ajutat cu ceva. Ca sa poti manageria samplerele(pcm) multisample-ul iti trebuie style manager. Daca mai e ceva fi mai explicit. Respecte si Sanatate!

Back to top
viorel t
Fri Jul 10 2015, 11:22PM

Registered Member #162
Joined: Mon Jun 23 2008, 06:41PM
Posts: 209
multumesc !rocker6six

Back to top
rocker6six
Fri Jul 10 2015, 11:39PM
Registered Member #11274
Joined: Fri Aug 24 2012, 11:26AM
Posts: 13
Mai e ceva vezi incearca sa te uiti la ce nr de la pcm iti da eroare, salveaza inca o data setul pe stick sau pc, si sterge nr care nu se incarca ca sunt numerotate. Daca nu merge poti sa mai incerci sa redenumesti de exemplu daca stergi 60 modifici 61 sa fie 60 si tot asa sa fie complete.

Back to top
 

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by pamfile63 on 11 Apr : 21:08
10+





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap