Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Korg
 
<< Previous thread | Next thread >>
New KORG Pa300 Professional Arranger
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Daniel_AD
Fri Mar 25 2016, 12:04AM
Guest
angelitto a scris ...

Am descoperit un bug. Rog pe cei cu pa300 sa testeze si ei. Daca salvez un PCG, via media/save/all/sound/user1, aleg tonul, dau "save to", aleg locatia, dau pe butonul "New Set", se salveaza, dar fara PCM. In folderul salvat e doar tonul din user1, fara sample'uri. Vorbesc de tonurile incarcate in RAM nu de cele din setul AD(care sunt in LOC) sau cele din Factory. Daca salvez setul complet, folderul PCM se salveaza. Dar individual se pare ca nu vrea


Asa e normal, nu e bug!
La orice clapa din seria Pa e la fel dar, exista alta modalitate de a salva un ton separat....foloseste-ti logica, asa inveti sa lucrezi cu aceasta clapa! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


[ Edited Fri Mar 25 2016, 12:04AM ]


Back to top
angelitto
Fri Mar 25 2016, 01:04AM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Of, e greu cu clapele astea ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif Am gasit o metoda mai complicata dar merge. Fac asa. Prima data salvez tot setu complet sa nu am surprize, apoi sterg toate samplerele si incarc numa tonu respectiv in RAM(sa zicem ca e un acordeon). Apoi merg la SAVE si salvez ca set complet dar bifez numai PCM. Mai departe, intru din nou la save/all, caut Sound, apoi in user1 si salvez individual acordeonu respectiv peste setul salvat anterior care are numa folderele PCM si Multisample. Asta e varianta ce am descoperit-o. Apoi imi incarc iar PCM tot in clapa si gata. E ok sau mai e si alta varianta?

Back to top
florian71
Fri Mar 25 2016, 08:56AM

Registered Member #15381
Joined: Wed Sep 02 2015, 10:16AM
Posts: 261
sa speram ca exista si una mai simpla!!! ;-)
cu pa manager ar mai fi o solutie
mai cautam...

[ Edited Fri Mar 25 2016, 08:58AM ]


Back to top
Daniel_AD
Fri Mar 25 2016, 09:36AM
Guest
Eu nu stiu ce va complicati atat pentru ca e atat de simplu!
1. Salvezi tot setul tau
2. Dai un Factory Restore
3. Incarci doar PCG-ul dorit pentru ca isi ia automat si semplerele aferente
4. Salvezi ca New SET(Set nou cu numele acelui ton) si asa il ai separat!
NOTA: La tonurile encodate, nu se pot salva individual pentru al da altcuiva pentru ca este nevoie de "cheia cu minuni" iar la Pa300 e nevoie de OS Romania iar aici nu se pot salva individual indiferent ca salvezi PCM-ul! Semplerele AD&MC sunt sub alta forma de System DATA...am avut grija sa nu scape nici un detaliu de multiplicare! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif
Sanatate si mult succes!

Back to top
ciury
Fri Mar 25 2016, 09:37AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Daniel_AD a scris ...

angelitto a scris ...

Am descoperit un bug. Rog pe cei cu pa300 sa testeze si ei. Daca salvez un PCG, via media/save/all/sound/user1, aleg tonul, dau "save to", aleg locatia, dau pe butonul "New Set", se salveaza, dar fara PCM. In folderul salvat e doar tonul din user1, fara sample'uri. Vorbesc de tonurile incarcate in RAM nu de cele din setul AD(care sunt in LOC) sau cele din Factory. Daca salvez setul complet, folderul PCM se salveaza. Dar individual se pare ca nu vrea


Asa e normal, nu e bug!
La orice clapa din seria Pa e la fel dar, exista alta modalitate de a salva un ton separat....foloseste-ti logica, asa inveti sa lucrezi cu aceasta clapa! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


Da asa e normal

Tonul = wav + setari

wav este o resursa care este comuna mai multor setari

Iar Korg si toate firmele de clape de pe lumea asta considera
TON doar setarile




Back to top
angelitto
Fri Mar 25 2016, 01:24PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Mda, varianta mea e mai complicata cu 30% dar e fara Factory Restore. Oricum merg ambele variante. Pe zi ce trece mai descoperim cate ceva ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
gigiflo
Fri Mar 25 2016, 01:29PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
Daniel_AD a scris ...

3. Incarci doar PCG-ul dorit pentru ca isi ia automat si semplerele aferente

Prin PCG, va referiti la un "ton" din Sound/User.../Supita, de exemplu?

Back to top
angelitto
Fri Mar 25 2016, 01:47PM


Registered Member #14155
Joined: Mon Apr 28 2014, 05:16PM
Posts: 1168
Da, impreuna cu samplerele (wavurile eferente) care se gasesc in PCM.

Back to top
gigiflo
Fri Mar 25 2016, 03:35PM
Registered Member #15184
Joined: Mon May 11 2015, 09:37PM
Posts: 1395
angelitto a scris ...

Da, impreuna cu samplerele (wavurile eferente) care se gasesc in PCM.

Multumesc!

Back to top
abdon
Sun Mar 27 2016, 11:51AM

Registered Member #1425
Joined: Wed Sep 10 2008, 11:37PM
Posts: 219
Daniel_AD a scris ...

sambataru a scris ...

Buna, am o intrebare, poate sunt cunoscatori care imi pot raspunde, de ce pe siteul thomann Korg Pa300 este 2700 RON, iar pe cele din Romania, modelul depaseste cu mult 3000 RON?


Pai e normal sa fie mai ieftina la Thomann, ca nu are programul AD&MC!
E normal sa-mi iau si eu "ceva", doar am muncit! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif


Sa ma scuzati domnul AD, dupa ce mi-ati explicat diferenta am recitit specificatiile de pe site-ul respectiv, nu contest munca dumneavoastra, o apreciez si recunosc ca merita platita ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif >-

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap