Forums

Clape.ro :: Forums :: Fisiere audio, Versuri, Partituri, Armonii :: Ritmuri
 
<< Previous thread | Next thread >>
Haideti sa facem setul Clape,ro
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
ValiS
Sun Mar 23 2014, 08:20AM

Registered Member #4
Joined: Thu May 22 2008, 08:11AM
Posts: 1307
Asta nu prea merge Florine..! Sa lucrezi fara sampler,dupa care sa le adauge fiecare...! Cu sampler nu se lucreaza styleul la fel cafara sampler"..! Fiecare ton are proprietatile lui...samplerul-mai al naibii...! Organizat ar fi:un set"cu" si un set"fara"...!

Back to top
Florin Galati
Sun Mar 23 2014, 08:24AM

Registered Member #6568
Joined: Tue Feb 24 2009, 07:36PM
Posts: 327
Ok, merge si asa. Haideti sa stabilim brandurile pentru care sa ne apucam de lucru.

Back to top
livange
Sun Mar 23 2014, 08:27AM

Registered Member #11383
Joined: Wed Sep 19 2012, 09:40AM
Posts: 179
Korg.yamaha.roland.restul............

Back to top
Florin Galati
Sun Mar 23 2014, 08:30AM

Registered Member #6568
Joined: Tue Feb 24 2009, 07:36PM
Posts: 327
Da, dar sa plecam de la un anumit model de korg, roland, yamaha etc, dar sa fie compatibile si cu celelalte modele. Cum ar fi la korg sa se plece de la pa1x pentru a fi compatibil setul si cu pa800, pa2 etc, la roland sa zicem de la un E80 sau G70, yamaha sa fie un T3 samd ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Back to top
victorr
Sun Mar 23 2014, 09:19AM
Registered Member #9068
Joined: Tue Mar 16 2010, 10:05PM
Posts: 909
Asta nu se prea poate face pentru ca site-ul impune niste limitari care face imposibila munca asta. Nu poti adauga atasamente in post, nu poti trimite mesaje private, nu poti adauga id-ul de mess.

Un ex: Gicu face o formula de tambal pt o Hora si vrea sa intrebe un coleg cum sa faca basul. Nu poate comunica decat pe site decat pe forum, si nici pe forum nu poate adauga atasament. Ar trebui sa faca upload la fiecare bucata neterminata, sa astepte ca un Admin sa aprobe fisierul, apoi cineva sa downloadeze si sa continue munca.

Daca se ia in considerare sa se creeze un folder virtual pe un site de filesharing, unde fiecare sa incarce materialele si cate unul trage un fisier sa-l imbunatateasca, ar fi imposibil de facut pentru ca nu poti trimite mesaje private si parola de acces la fisiere ar fi vizibila tuturor si oricine ar putea intra sa schimbe parola.

Poate ca nu ar fi imposibil, dar eu cred ca platforma asta cu limitarile impuse ar ingreuna mult lucrul in echipa.

Limitarile astea sunt bune pt un forum in care sa nu se faca bisnita pe mesaje private, inteleg. Nu sunt impotriva.
Dar nu e ceva care sa faciliteze lucrul in echipa unde trebuie sa poti comunica cu mai multi colegi.

Back to top
NxSound
Mon Mar 24 2014, 10:27AM

Registered Member #2689
Joined: Wed Oct 29 2008, 04:22PM
Posts: 819
Propun asa pentru folclor pentru korg.

Drum= tobe ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

perc = percutii ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Bas = bas

acc 1 armonie (braci)

acc 2 Chitara

acc 3 Strings acc 3 poate fi folosit cu program change pentru intro

acc 4 tambal bas

acc 5 tambal cicanel

Daca e ok ma apuc de uploadat

eu ma pricep la moldova si lautareasca manele etc

eu le pot uploada midi adica

cv 1 major cv 2 minor cv 3 major 7 cv 4 diminuat cv 5 minor 7

daca cineva se ocupa cu importarea lor intrun korg pa 1 eu nu am pa 1 intentia este problema cu compatibilitatea ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif (doar o singura persoana sa se ocupe cu importarea pe cv -uri) Deci ?


[ Edited Mon Mar 24 2014, 10:32AM ]


Back to top
ciury
Mon Mar 24 2014, 11:58AM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
din experienta mea de facut proiecte sofware eu zic ca cel mai bine este sa o luam pe rand si sa aplicam metoda front end adica sa incepem cu lucrurile mari sa sa terminam cu detaliile pentru ca nu cunostem inca detaliile dar le vom cunoste pe parcurs pe masura ce ne vom da seama de ele

Sa alegem un model de clapa pe care se va lucra urmand ca dupa aceea sa portam setul si pe celalate clape. insa nu prin conversie ci manual

Pentru ca majoritatea aveti Korg eu propun sa incepem cu korg si sa creem un stil pentru un model mai vechi de la acesta clapa ca motorul setului sa fie compatibil.....apoi ca pentru pa3x punem un sampler mai mare sau ca folosim waves etc este un upgrade dar setul in forma lui standard trebuie sa mearga si pe clapele mai prostute ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif )

Sau sa lucram in paralele pe korg si yamaha si roland

eu am yamaha fara sampler si as putea lucra pe ea

Dar inainte de toate eu zic sa definim orchestra este cea mai importanta, apoi pentru fiecare intrument samplerul si ce intrument ar suna ok pentru cele fara sampler sau ce combinatie

Back to top
ciury
Mon Mar 24 2014, 12:07PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
deci ce intrumente canta in zona Moldovei, Olteniei, Banatului, Dobrogei, Ardealului, Bihorului va rog sa le enumerati si apoi le luam o sigura data si stabilim orhestra . Exemplu sa zicem ca in zona oltenie canta bas braci chitara vioara, iar in zona moldovei bas chitaram baraci , luam vedem ca bas e comun, luam o singura data, chitara e si ea comuna luam o singura data etc si asa stabilim orchestra

Credeti ca este nevoie de samplere diferite pentru un instrument pentru zone diferite adica bas de oltenia si bas de moldova? eu nu cred.....dar nu stiu prea multe ...insa m-am uitat la orchestra lautarii care au acelasi intrumente si canrta de toate

Back to top
Florin Galati
Mon Mar 24 2014, 12:49PM

Registered Member #6568
Joined: Tue Feb 24 2009, 07:36PM
Posts: 327
Eu ma bag pentru Roland. Ma apuc de treaba pe G70.
Pentru zona Moldovei

[ Edited Mon Mar 24 2014, 12:49PM ]


Back to top
nelu_nelu
Mon Mar 24 2014, 12:51PM
Registered Member #12927
Joined: Tue Jun 04 2013, 04:47PM
Posts: 221
incepe-ti cu pa 800 ca este undeva la mijloc ajut si eu cu ce pot ..

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Metoda de acordeon - Misu Iancu & Petre Romea Posted by Florinh87 on 24 Apr : 18:56
Multumesc mult, cu siguranță imi va fi de folos!


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap