Forums

Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Defectiuni, reparatii, configurare si setari PC
 
<< Previous thread | Next thread >>
Întrebare lipituri plastic-cablaj
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
danpsr9000
Wed Apr 09 2014, 08:27AM

Registered Member #10205
Joined: Mon Jun 06 2011, 10:21PM
Posts: 318
dezlipirea se face cu aer cald dar nu pistolul din link. este un aparat special de aercald ce se foloseste in telefonie. am si eu unul si stiu ce zic. iar la lipit se poate cu un letcon de 0.5 sub lupa si o mana fina si merge. mergi la astia de repara telefoane si schimba ei.

Back to top
sarac.lipit
Wed Apr 09 2014, 08:38AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
oki!
Mersic Marian şi Dan, o informaţie suuper!

[ Edited Wed Apr 09 2014, 08:39AM ]


Back to top
marianbigm
Wed Apr 09 2014, 09:41AM

Registered Member #14
Joined: Thu May 22 2008, 09:39PM
Posts: 463
'nenea sarac...acuma ma roade si pe mine putin curiozitatea ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif ala nu e display de G ? Cum ai reusit isprava ?

[ Edited Wed Apr 09 2014, 09:42AM ]


Back to top
sarac.lipit
Wed Apr 09 2014, 10:16AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
e unul din cele multe ... ''reparate''
unele au căzut şi crăpat...altele le-am strîns ...să dispară dunguliţele... pînă au crăpat şi ele...
în foto este un display de EM 2000 ...în stînga display'ul propriuzis şi în dreapta plăcuţa cu integrate.
un display normal e 50 dolari...cel mai scump(cu partea electronică... cu care oricum nu am ce face), chestia-i să schimb doar display'ul cu folia de plastic pe vechea placă electronică.
La G1000 display'ul este de 3 ori mai mic.

Back to top
korg_style
Thu Apr 10 2014, 01:12AM
Registered Member #8178
Joined: Mon Oct 05 2009, 02:23PM
Posts: 46
Salut din pacate sarac lipit din ce vad eu acolo este o ..folie cu contact grafitat nu este asa adica traseele sunt negre sau nu vad ok..daca este asa atunci nici vb de lipire la cald si atunci chiar ai dedus corect exista o soluti de lipire lacrece numit bison electric noi electronisti o mai numim ..puta de maimuta..este folosita si la refacerea circuitul de pe luneta dezaburire este o trusa ce contine si un instrument gen rhoting ce aplici substanta in traseie de 0.5 mm si mai mici daca vrei pe ecran tragi cu grija deacea pamblica si in mod normal acea pamblica este doar presat peste contactele lcd cu ajutorul unui buretel si ceva il sustine cu miniholsuruburi ex sau alta prindere daca ai proble cu acel lcd daca cumperi nou ecran va veni si cu pamlica cu tot grafitat lacapatul ce se lipeste pe cablaj

Back to top
sarac.lipit
Thu Apr 10 2014, 10:21AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
hmmm, interesant!
am mai săpat după displaye...
17 dolari ar fi cel mai ieftin... dar problema-i la pamblică... trebe procedeele de lipire şi pe display-sticlă... şi pe placă - contacte argintate...

Back to top
sarac.lipit
Thu Apr 10 2014, 10:47AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458



o imagine mai clară.

Back to top
bebykorg
Thu Apr 10 2014, 12:02PM

Registered Member #533
Joined: Tue Jul 29 2008, 06:54PM
Posts: 1018
hmm din ce vad eu in foto se poate face ceva. ca sa faci un contact bun dintre pamblica si placa , contactii se fac cu ajutorul a niste barete de cauciuc care au pe ele niste contacti, ceva de genul cum sunt pe la ceasurile cu afisaj electronic.

Back to top
sarac.lipit
Thu Apr 10 2014, 12:44PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
eee... chestiile alea de cauciuc sunt exact pe lateralele sticlei cum te uiţi la foto.

chestia era simplă tare... dar din păcate contactele pe sticlă sunt sus...dacă erau dedesupt...era păr la ceas... hehehe renunţau la pamblică şi producătorii.. puneau 3 cauciuce şi gata!
de fapt, displayul are 3 contacte cu placa electronică
2 bare dreptunghiulare cauciucate de-a lungul displayului care nu se lipesc, doar sunt presate(ca la ceasurile eletronice doar că-s enorme...)
1 pamblică LIPITĂ (cumva...) de laterala sticlei şi placa electronică.
Buba la mine-i pamblica...

totuşi trăiesc cu impresia că acea pamblică se găseşte pe undeva... pe partea cu dunguliţe are lipită o folie ca de scotch ...întîi lipeşti pe poziţia contactelor scoth'ul apoi contacul se face prin soluţia aia spaţială de maimuţă... cred
pamblica are 64 contacte

sau găsită o modalitate de-a lipi doar pamblicile!
la schimbare le tai să rămînă părţile mai lungi pe componenta bună... şi capetele dungate lipite cumva... cele de pe sticlă şi placa electronică să rămînă lipitura originală...


[ Edited Thu Apr 10 2014, 12:58PM ]


Back to top
korg_style
Fri Apr 11 2014, 12:50AM
Registered Member #8178
Joined: Mon Oct 05 2009, 02:23PM
Posts: 46
Eu te sfatuesc sa cauti acea pamblica in calculatoare cu cati mai multi digiti(calculatore care se folosec la operati de matematica)nu Pc un calculator din acela costa 10 lei merita sa strici vreo 2....ptr lipirea a pamblici pe ecran poti folosi tot puta de mamuta si cu un pistol cu plastic pui peste pablica dar intai vezi daca functioneaza ..atentie uitate pe ecran sa fi exact pe contacti sa vede acei contacti la lumina puternica miscand ecranu stinga dreapta semneaza cu un marcar unde incepe si unde se sfarsesc contactele ecranului partea cealalta fie o gasesti argintata fie exista o cupla ce stringe pamblica eu as incerca sa adaptez cupla la montajul tau electronic

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Grand piano yamaha pentru korg Posted by Catalin73 on 24 Mar : 12:34
Este setul de piane facute de reuben-salamander dar au probleme cu un fâşâit de fundal(asa au fost trase si nu mai pot fi rezolvate)😔


[download] Set Korg pa50 populara bun 2017 Posted by mssha on 22 Mar : 15:28
неможу загрузити


[download] Set ABX Korg Pa4X februarie2024 Posted by claudyucla on 20 Mar : 12:15
multumim sa fii sanatos


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by myrcyone on 20 Mar : 12:00
Multumim frumos !:)>-


[download] Pa5x Studio Romania 2024 KST partea 1 Posted by xadiop on 19 Mar : 16:29
Salut. Pentru cei ce intampina probleme cu dezarhivarea vin cu urmatoarele precizari.Sunt trei arhive facute cu winrar de mine.(pentru ca nu pot uploada mai mult de 300Mb un fisier [more ...]





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap