Forums
| Clape.ro :: Forums :: Calculatoare si Internet :: Defectiuni, reparatii, configurare si setari PC |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Pentru preceputii in calculatoare o mica inrebatoare ! | ||
| Go to page << | |
|
Moderators: admin, tiger, pustiulica, angelitto
|
| Author | Post | ||
| Expresul |
|
||
|
Guest
|
obosesti calculatorul degeaba cu mai multe sisteme. In linux se lucreaza foarte greu. [ Edited Wed, 09 Apr 2014, 11:22PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| zaq |
|
||
![]() Registered Member #11316
Joined: 31 Aug 2012Posts: 161 |
Nu trebui neaparat un programel pentru multi boot dar de regula pentru windows instalezi xp si apoi 7,8 daca pui xp ultimul o sa ai nevoie de EasyBCD pentru a seta boot manager-ul .Xp fiind mai vechi boot manager-ul sau nu recunoaste sitemele mai noi iar cu ajutorul EasyBCD efectiv editezi acest "boot manager" Eu am folosit fara probleme XP W7 si Ubuntu,instalate in aceasta ordine linux-ul find instalat ultimul grub-ul sau vedea si celelalte os-uri fara probleme nu ramanea decat sa aleg os-ul
|
||
| Back to top |
|
||
| crick611 |
|
||
![]() Registered Member #9015
Joined: 07 Mar 2010Posts: 262 |
Baieti, XP-ul este de domeniul trecutului! Spun acest lucru deoarece din data de 08.04.2014, Microsoft nu mai ofera suport pentru acest sistem de operare, prin urmare acest sistem devine vulnerabil la infectarea cu virusi, troieni, malawre, etc. Stiu destul de bine ca XP a fost cel mai stabil, si cel mai popular sistem de operare. Acelasi sistem l-am avut si eu pana mai acum cateva zile. Pot spune ca am inceput cu XP, apoi Vista, pe umra am incercat W7, chiar si mai noul W8. Insa dupa W8, am revenit la XP! De ce? Pentru ca este (a fost), cel mai stabil sistem. Nu vreau sa va obosesc prea mult cu acest amanunt, si vreau sa raspund stric la intrebarea initiatorului..... Asa cum au spus si cei care au postat mai inaintea mea, se poate sterge (pentru siguranta ta, poti da intai format, apoi delete partitiei C, dupa care creezi din nou o alta partitie din spatiul neutilizat, adica spatiul care l-a avut partitia C care ai sters-o mai inainte.). Dupa ce ai creat partitia noua, instalezi noul Windows pe aceasta partitie. Mare atentie sa nu instalezi pe alta partitie. Cat despre Linux, pot spune ca are si parti bune, insa are si parti mai putin bune. De ce? Daca ai utilizat foarte mult timp orice S.O. de la Windows, si apoi treci pe Linux iti va fi foarte greu sa te obisnuiesti cu noul sistem. Are o alta organizare, alte fisiere de sistem. Iti va lua ceva timp sa te obisnuiesti. Se spune ca nu prea exista virusi pentru Linux. O fi adevarat, insa daca vei dori sa folosesti anumite programe, gen editare foto, video, creare partituri, creare midi, etc, exista nenorocul, ca acele programe care le folosesti in Windows, sa nu fie compatibile si pentru Linux. Pentru inceput, ca sa te obisnuiesti cu Linux, ti-as recomanda sa ai alt calculator, iar pe acesta sa ai instalat Linux. Sper ca ti-am fost si eu de ajutor, si iti urez succes! |
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
azi am 2 zile ''fără suport'' sunt curios cît ţine XP'ul...fără antivirus dintre W7 care ar fi cel mai stabil şi ar păpa cele mai puţine resurse la un proc 1.6 şi 2Gigi ram? [ Edited Thu, 10 Apr 2014, 11:01AM ] |
||
| Back to top |
|
||
| NxSound |
|
||
![]() ![]() Registered Member #2689
Joined: 29 Oct 2008Posts: 766 |
w7 home la mine se apropie de xp la consum resurse
|
||
| Back to top |
|
||
| sarac.lipit |
|
||
![]() Registered Member #45
Joined: 29 May 2008Posts: 2424 |
tocmai am verificat '' snapshot '' un progămel de back'up şi restaurare în 9 minute mi-a restaurat XP'ul în C cu plecare din windoz... updatat la zi pînă pe 8 la decesul lui... să investesc un 18 lei într-un stick de 8 gigi şi cam asta-i! Că butează şi de pe el. la 1G ram nici nu mă apu de teste la win9+v3.43 îmbunătăţită cu bunătăţi probabil acest laptop aşa va funcţina pînă la final |
||
| Back to top |
|
||
| Go to page << | |
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salut,Am revenit - l-am descarcat si eu si se pare ca are tot un singur folder cu styleuri FAVORITE 1 nu stiu daca este V2 transferat la PA4x - mai verific acasa chiar daca nu pot [more ...]







