Forums

Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane
 
<< Previous thread | Next thread >>
Tipuri de bas la acordeon
Go to page       >>  
Moderators: admin, pustiulica
Author Post
emanuelsj
Sat Apr 19 2014, 02:57AM
Registered Member #8972
Joined: Sun Feb 28 2010, 11:18PM
Posts: 10
Salutare,

Vreau cumpar un acordeon (cant doar la clapa) asa ca am inceput o munca de documentare. Intrebarea mea e: ce tipuri de bas are acordeonul, care sunt diferentele si care ar fi cel mai recomandat. Pe diferitele anunturi am gasit "in vergele", "in sita", "lira", "potcoava" si probabil mai sunt si altele.

Frunzarind anunturile, mi-a facut cu ochii Hohner-ul Verdi II, cu 80 de basi. Am gasit varianta in sita si in lira. Ce imi recomandati?

Specific faptul ca intentionez sa folosesc acordeonul (probabil doar basul) ca si pad pe refrenuri, dealtfel nu intentionez sa-l folosesc la solistica intrucat nu se preteaza pe pop-folk-ul meu. Sau... mai vedem noi.

[ Edited Sat Apr 19 2014, 02:59AM ]


Back to top
danpa80
Sat Apr 19 2014, 09:48AM
Registered Member #10314
Joined: Sun Jul 31 2011, 01:32PM
Posts: 202
Alege un acordeon cu 120 de basi, sau daca poti, chiar mai mult. Un acordeon cu cel putin 120 de basi e un acordeon complet. Stiu ce spun...

Back to top
emanuelsj
Sat Apr 19 2014, 10:13AM
Registered Member #8972
Joined: Sun Feb 28 2010, 11:18PM
Posts: 10
Multumesc pentru raspuns, danpa80! M-am gandit la unul cu 120 de basi, dar ma cam codesc ca ar trebui sa car ditamai namila... Ce are in plus unul de 120 fata de unul cu 80? Am vazut ca basii au un al 6-lea rand de butoane fata de 5, cate au astea cu 80. Apoi mai toate au langa claviatura butoanele acelea (11?), care din ce am inteles sunt voci sau (registri?) Ce-ar mai fi in plus?

Back to top
emanuelsj
Sat Apr 19 2014, 11:36AM
Registered Member #8972
Joined: Sun Feb 28 2010, 11:18PM
Posts: 10
Ce parere aveti de acest Hohner Verdi V in 120 de basi? AM aici un LINK: Click aici !

AM EDITAT LINK-UL DE MAI SUS, ACUM MERGE.

[ Edited Sat Apr 19 2014, 01:37PM ]


Back to top
Expresul
Sat Apr 19 2014, 01:23PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
Nu se vede pagina.Daca nu folosesti basii la acordeon si este unul mai mic o sa se miste sacadat cind tragi de burduf .La inceput iati unul mic dar sa aiba niste registri (sint butoanele alea de linga clape ) Singurul acordeon romanesc cu cei mai multi registri este timis superb are 9 registri si se aude destul de bine numai sa ai norocul sa fie bun nu ne-aparat nou.are niste bureti care se bulesc .trebuie probat .plus sa iei unul cu cutie acordeonul nu se tine in fara cutie sau macar sa il acoperi cu un sac de plastic.Basii la acordeon se folosesc la ori ce fel de muzica ai cinta .Plus ca poti sa ii faci custom asta iti dai seama mai tirziu ce vrei de la basii si de la acordeon .Timisul de care vorbeam are doar 48 basii.Recomandabil ar fii un hohner sau weltmeister sau dar cu registri .
Mai sint mult de spus unele au clape de lemn altele de plastic astea sint cam nasoale dar asa sint cele mai multe.o sa iti dai seama ce vrei dupa ce o sa ai acordeonul tau si o sa probezi altele.

Back to top
emanuelsj
Sat Apr 19 2014, 01:40PM
Registered Member #8972
Joined: Sun Feb 28 2010, 11:18PM
Posts: 10
Tocmai... ca probabil o sa folosesc doar basii. Ma gandesc ca decat sa ma chinui sa-l vand pe cel mic, ca sa iau unul mare, mai bine iau de la inceput unul satisfacator. Mi-a ramas inima la Hohner-ul Verdi V, din link-ul de mai sus. Ce ziceti?

(Am luat legatura cu proprietarul si am cazut de acord sa ne vedem azi, deci as aprecia daca cineva care l-a avut ar putea impartasi impresii).

Back to top
misteralex
Sat Apr 19 2014, 03:01PM

Registered Member #12637
Joined: Tue Mar 19 2013, 12:27PM
Posts: 137
foarte frumos acordeonul si nici nu este scump la 400 de euro ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Back to top
Expresul
Sat Apr 19 2014, 04:55PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
O sa iti fiie FOARTE greu la inceput cu unul mare.acordeonul de mai sus are clape plastic 4 scaune la clape probabil 12-13 kg .erea pe mercador un scandalli la 10-13 mil cu 13 registri la clape .Vezi cum se aude sa nu aiba gijieli cind apesi pe o clapa si tragi de burduf nu se aude curat .Eu ziic sa nu te grabesti acordeonul de mai sus are cadru de aluminiu (aproape sigur )

Back to top
reacor
Sat Apr 19 2014, 05:23PM
Registered Member #12745
Joined: Fri Apr 19 2013, 07:02PM
Posts: 137
Daca vrei doar sa folosesti doar basii sunt acordeoane care au doar partea de bas, dar la mana dreapta. La stanga nu ai nimic, doar butonul de aer. In plus aI clape, nu butoni, asa ca nu mai trebuie sa inveti nimic. Basul de la un acordeon normal este ZERO fata de acest model. Pot sa iti spun ca cel mai mare ton (muzicuta) are spre 15 cm lungime si cand tragi de acordeon iti vibreaza si stomacul. Nu stiu sa iti spun unde poti proba asa ceva pe la noi si nici cat costa la mana doua. Nou are un pret prohibitiv, cam cat o Dacia Logan. Uite aici un exemplu : LINK: Click aici !

Back to top
emanuelsj
Sat Apr 19 2014, 09:51PM
Registered Member #8972
Joined: Sun Feb 28 2010, 11:18PM
Posts: 10
Dragilor, in primul rand va multumesc pentru solidarietate si pentru generozitatea sfaturilor! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif

Am facut 220 km azi ca sa ma intalnesc cu domnul acesta, din Radauti (find "detasat" in provincie temporar mi-a fost usor sa ajung) si am avut surpriza unui personaj foarte cumsecade, posesor a trei acordeoane.

Primul costa 1800 euro, deci din start nu aveam banii pentru asa ceva. Apoi avea E. Tombolini-ul fiului sau (prezent si el la targ, un pustan talentat) si Hohner-ul Verdi V, din link-ul de mai sus. In cele din urma am batut palma pentru E. Tombolini. Are 3 blocuri, 120 basi cu 3 registri, si la claviatura cu 7. Sunetulul mi s-a parut mai frumos, tastele sunt de 18,2 mm cu pas mic (deci acordeonul are o dimensiune mai mica decat clasicele cu 120 basi), instrumentul arata impecabil (chiar daca probabil e de prin anii '80) si nu in ultimul rand m-a incantat si faptul ca e fabricat in Italia.

Modelul este acesta din link: LINK: Click aici ! (inclusiv sita, butoanele registrilor, rombul alb de pe burduf sau logo-ul) doar ca al meu e cu o idee mai "restrans" ca spatiu, are 7 registre la clape in loc de 11 din clip, si 3 registri la bas - in loc de 5. Nu gasesc nicaieri modelul, dar nici in clip nu apare pe acordeon. Presupun deci ca modelul e Supertone (tot ca in clip), doar ca o versiune mai compacta. Are cineva informatii precise in sensul asta?

Reacor, da... acordeonul din link-ul tau arata deosebit - si imi imaginez ca si suna pe masura, la cum vorbesti despre el (inclusiv pretul). Dar imi imaginez ca deabea peste vreo 200 de ani, cand o sa coste cat Verdi 5-ul pe care l-am vazut azi, o sa mi-l permit si eu. ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif

Si pentru ca am citit multe postari edificante de-ale tale zilele astea, cat am "scormonit" net-ul dupa informatii... ai idee ce e cu E. Tombolini-ul asta?

L.E. Tocmai am gasit un link cu acordeonul, pe care proprietarul il scosese la vanzare prin ianuarie: LINK: Click aici ! E chiar acordeonul care a ajuns la mine.

[ Edited Sat Apr 19 2014, 11:41PM ]


Back to top
Go to page       >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by ciobanu on 02 May : 21:06
NIMIC BUN VECHITURI


[Content] Am donat Posted by hantatar on 01 May : 21:01
Salut! Am donat 10 EUR si astept sa primesc accesul la download.Multumesc anticipat!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap