Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Eu cu cine votez?
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Expresul
Tue Nov 18 2014, 11:27PM

Registered Member #12707
Joined: Tue Apr 09 2013, 08:06PM
Posts: 448
Totus base a facut un lucru bun a dat drumul la DNA
Problema este alta acum Romani sint un popor sarac spiritual Europa este plina de prostituate de la noi din tara
nu stiu cum de mai sint femei in tara
daca ai pe cineva (feminin)plecata este foarte probabil sa se prostitueze
Pentru a nu fii o continuitate trebuie educati copii de mici
Am fost prin citeva tari si stiu ce vorbesc
Ori cum cei care ne fac de ris sint cersetori !!!

Back to top
remuscampean
Tue Nov 18 2014, 11:31PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
gabi3213 a scris ...

LINK: Click aici !




Ok, dau dreptate si acestui material.

Ca să se evite dubla taxare de exemplu, impozitele se platesc acolo unde ai locuit mai mult de 6 luni pe an.
Ar putea fi ăsta un criteriu… dacă ai stat peste 6 luni pe an iesit din Romania, sa nu poti să votezi, mie mi se pare logic. Un chinez poate face business 8 luni pe an in Romania, si el sa nu voteze? El depinzand in mod direct de politica ţării.

Dar, e sensibil subiectul. Să dai afară din ţară un om (prin lipsa locurilor de muncă) şi apoi să ȋi iei dreptul să voteze… ?!

Acu, unii spun că emigrantii au “fugit de la greu”. Să arunce cu piatra cel care a luptat. Cei care s-au refugiat la TV să facă haz de necaz nu văd ce fel de rezistenţă au opus. Cei ce luptă de obicei tac, deci discuţia duce puţin spre penibil.

Judecaţi cum ştiţi, dar nu ne-am furat nimic unul altuia, alţii ne-au furat şi noi ne arătăm cu degetul unul spre altul ȋn loc să arătăm spre ei.



Back to top
ruf
Wed Nov 19 2014, 12:22AM

Registered Member #14176
Joined: Tue May 06 2014, 03:27PM
Posts: 68
sarac.lipit a scris ...

ruf a scris ...

interesati-va sa vedeti cate firme la 1000 de persoane sunt in sibiu fata de celelalte judete. deci cred ca iohannis v-a incuraja asta. si apoi din ce stiu eu in ultimii 10 ani au fost vreo 4 premieri. daca nu mai multi.

şi Clujul este oraş prosper, totuşi primarul lui a dărîmat o economie naţională iar guvernul său a îndatorat ţara cu 25 miliarde ioro fix/pix aaiurea... neavînd ce mai fura, s-au împrumutat... acest aspect este egal cu zero...
domnul meu, în ultimii 10 ani marele mincinos a condus ţara... premierii au fost şerveţele umede pentru bebeluşi.

sa inteleg ca in ultimii 2 ani tot el a condus tara ??
o emisiune echilibrata despre acest mincinos de care tot vorbiti.
LINK: Click aici !
nu vreau sa va contrazic. sunt in aceeasi oala ca d-voastra,dar sincer... era mai bine daca in ultimii 10 ani il aveam pe nastase? si apropo de boc. dupa tot ce a facut ca premier,culmea. a fost reales primar. cum va explicati?

[ Edited Wed Nov 19 2014, 12:25AM ]


Back to top
pustiulica
Wed Nov 19 2014, 02:24PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
Ca sa intelegem mai multe (pentru cei care isi doresc asta...)

Decalogul Chomsky
1. Poporul trebuie să aibă mereu mintea ocupată cu altceva decât cu problemele lui adevărate
Pentru aceasta: Să distragi permanent atenţia de la problemele sociale reale, îndreptând-o către subiecte minore, dar cu mare impact emoţional.
2. Poporul trebuie să perceapă conducătorii drept salvatori ai naţiunii
Pentru aceasta: Inventează false ameninţări, ori creează probleme grave, care îngrijorează real şi angajează opinia publică, iar apoi oferă soluţiile.
Un exemplu: Favorizează insecuritatea cetăţenilor, apoi guvernarea providenţială salvează naţiunea în temeiul legilor represive cerute de popor, cu preţul limitării propriilor libertăţi democratice.
3. Poporul trebuie permanent pregătit pentru mai rău
Pentru aceasta: Mecanismele propagandei “albe” (oficială, integral asumată de guvern), “gri” (parţial asumată) şi “negre” (niciodată asumată) trebuie să promoveze imaginea unui guvern în permamenţă preocupat pentru ameliorarea condiţiilor tot mai sumbre ale viitorului. Politicile antipopulare dure se vor aplica gradual, pentru a se preveni ori atenua protestele sociale. În acest fel, cel mai mare rău devine suportabil dacă e administrat în porţii anuale, conform unui program anunţat.
4. Poporul trebuie să creadă că şi ceea ce guvernele îi pregătesc spre a trai mai rău este tot pentru binele său
Pentru aceasta: Să obţii acordul de moment al poporului pentru măsuri economice dure din viitor. Omul se obişnuieşte cu ideea şi înghite tot, dacă e prevenit şi amânat.
5. Poporul trebuie să aibă o gândire care să nu-i permită sesizarea legăturii dintre cauze şi efecte
Pentru aceasta: Să te adresezi oamenilor ca şi cum ar avea cu toţii o gândire infantilă. În felul acesta, îndrepţi mulţimile spre un tip de gândire superficială, naivă şi cu predispoziţie la intoxicări informaţionale.
6. Poporul trebuie dezobişnuit să problematizeze realitatea şi să acţioneze sub impulsul emoţiilor
Pentru aceasta: Să faci tot timpul apel la sentimente şi la reacţii glandulare, nu la raţiune. Să încurajezi reacţiile emoţionale, pentru că sunt cel mai uşor de manipulat.
7. Poporul trebuie obişnuit cu satisfacţii ieftine, care să-i ocupe timpul şi să-l demotiveze în atingerea unor idealuri superioare
Pentru aceasta: Un sistem de învăţământ corupt şi nefuncţional este instrumentul ideal de a tine cetăţenii în ignoranţă şi a manipula opiniile colective după bunul-plac.
8. Poporul nu trebuie să aiba acces la mijloace de informare completă, exactă, corectă şi obiectivă
Pentru aceasta: Să încurajezi financiar acele mijloace de comunicare în masă care îndobitocesc publicul şi îl ţin legat de emisiuni şi seriale vulgare, ce trag inteligenţa în jos.
9. Poporului trebuie să-i fie indus spiritul turmei
Pentru aceasta: Să stimulezi sentimentul individual de culpă, de fatalitate, de neputinţă. Persoanele care nu mai au impulsul de a se revolta, devin o turmă şi sunt uşor de controlat.
10. Poporul nu trebuie să creadă în existenţa strategiilor şi mijloacelor oficiale de manipulare
Pentru aceasta: Să apelezi la toate cuceririle ştiinţelor pentru a cunoaşte punctele slabe din psihologia individului şi a mulţimilor. În acelaşi timp, să discreditezi aceste cunoştinţe prin mass-media, astfel ca poporul să nu creadă în mijloacele şi strategiile statale de manipulare.


[ Edited Wed Nov 19 2014, 02:25PM ]


Back to top
gabi3213
Wed Nov 19 2014, 04:12PM
Registered Member #2854
Joined: Mon Nov 03 2008, 07:26PM
Posts: 668
mare dreptate Pustiulica,au lucrat multi psihologi la asta.A mai zis o chestie un destept .............."Dacă votul nostru ar putea schimba ceva, nimeni nu ne-ar mai lăsa să votăm." Mark Twain.

Back to top
remuscampean
Wed Nov 19 2014, 05:20PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
@Pustiulica

Guvernantii romani (muulti) nu au nici cea mai mică idee de decalogul ăsta… ei nici nu se deranjează să creeze aparenţe care să ne deruteze de la adevărata lor faţă.

Două exemple de prostie şi aroganţă hoituroasă:
Udrea: “ Votul băsiştilor a făcut diferenţa in turul doi”
Frunzăverde: “A fost in primul rând un vot pentru PNL, apoi pentru Iohannis, si apoi anti Ponta”
Astia nu au auzit de nici un decalog de manipulare a maselor, sunt pur si simplu prea proşti şi nu au ȋnvăţat nimic din greşelile lui Ponta.
Să vedem ce face presedintele normalităţii cu dobitocii ăştia.



Back to top
ciury
Wed Nov 19 2014, 05:55PM
Registered Member #5922
Joined: Mon Feb 09 2009, 03:10PM
Posts: 710
Vreau sa va intreb ceva.....este cineva de pe acest site intr-o functie de conducere ? conduce macar o echipa de oameni?

aveti idee cat e de greu? ce responsabilitati implica? care si cat de mari sunt ispitele? cat de greu e sa rezisti cu coloana vertebrala nefracturata la figurat?



Back to top
pustiulica
Wed Nov 19 2014, 06:08PM


Registered Member #11427
Joined: Fri Sep 28 2012, 01:47PM
Posts: 1626
@remuscampean, sunt 100% de acord cu ce ai mentionat referitor la cei care conduc tara noastra! Presedintele nu poate face nimic, daca oamenii cu coloana vertebrala, cu cultura si educatie vor alege in continuare sa se dea in continuare la o parte din calea oligofrenilor cu sete de a conduce!

@ciury, eu am 7 oameni in subordine directa: coordonare, stabilire de obiective, indrumare, feed-back, evaluare, etc. Da este greu, mai ales daca pui pret pe oameni si nu-i tratezi ca pe resurse inepuizabile! Legat de coloana vertebrala fracturata, nu inteleg remarca ta... nu stiu daca are legatura dar eu lucrez si am lucrat doar in privat.

Back to top
remuscampean
Wed Nov 19 2014, 06:55PM

Registered Member #9292
Joined: Sun May 02 2010, 06:50PM
Posts: 354
pustiulica, daca presedintele nu poate face decizii legate de componenta parlamentului, poate iesi la TV sa constate ca e nemultumit de clasa politica, pe care oricum a promis ca o innoieste, si astfel da un semn poporului sa iasa in strada la protest, pt ca cei vizati sa se retraga dracului singuri.

Ciury, eu nu am condus nici o echipă niciodată, dar mă interesează subiectul. Presupun că este foarte greu să te adresezi tuturor nemulţumiţilor dintr-o echipă, sau conflictelor de personalitate, sau mai ştiu eu la ce frustrări interne… dar, am fost atent la managerii mei (unii extraordinari.) Nu au iertat niciodată ȋncălcarea codului companiei… cu zâmbetul pe buze au dat avertismente şi au concediat oameni.

Daca Iohannis acceptă să lucreze cu oameni care au incalcat codul constituţiei, care s-au dovedit ineficienţi, va continua comportamentul mafiot de castă, cel pe care am incercat sa il evitam la Ponta, nu va fi iertat, sper să vedem proteste dacă nu va face exact ce a promis.




Back to top
OzzY
Wed Nov 19 2014, 09:59PM

Registered Member #14132
Joined: Tue Apr 22 2014, 03:10PM
Posts: 272
Iohannis a facut azi un gest exceptional. Si-a cerut scuze in numele Romaniei in fata regelui Mihai. Incep sa am incredere in el. Cel mai bun lucru ar fi sa se debaraseze de acesti oameni murdari din jurul lui: Blaga,Videanu,Berceanu & Co. si totul ar fi perfect.

Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[Content] Acces Posted by Excl on 18 Apr : 13:36
Salutare ! Doresc si eu acces la download !! Am incarcat ceva seturi (au ceva download-uri ) si am raspuns si la forum-uri ! Voi posta seturi in continuare dar doresc si eu acces l [more ...]


[download] Ketron SD1 for Thomann AK-X1100 and Medeli AKX10 Posted by mihaidor on 17 Apr : 20:10
Aceste styl-uri Ketron SD 1 sună foarte profi pe Thomann AK-X1100.Nu există style convertit care să sune foarte bine din prima. Trebuie să mai modifici parametri pe care nu îi înca [more ...]


[download] Zece Ramy Posted by sebycog on 14 Apr : 18:22
Salut, imi poti trimite setul de pa2x cu zece și ete?


[download] FOLCL USOARA SR 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 11:01
Cu plăcere! Nu uitați să dați un Rate, pentru a descărca cu încredere și alții interesați.Sănătate!


[download] ABX 2024 PA4X V2.SET Posted by miki67 on 12 Apr : 10:58
Cu plăcere ! Mă bucur că sunteți mulțumiți. Dați și voi un Rate, așa vor descarcă liniștiți și alții interesați.Sanatate!





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap