Forums
| Clape.ro :: Forums :: Instrumente cu clape :: Acordeoane |
|
<< Previous thread | Next thread >> |
| Sfat achizitie acordeon | ||
| Go to page << >> | |
|
Moderators: admin, pustiulica
|
| Author | Post | ||
| Expresul |
|
||
|
Guest
|
In timp cred ca un acordeon se aude mai bine (mai frumos ) nu mai tare . Hohnerul verifical daca este acordat chiar daca este nou . Cel mai mult la acordeoane conteaza sa fie acordate dupa cum se aude (daca iti plac sunetul pe care il scoate) Cauta pe goagal acordor descarca-l pune un mic aproape de acordeon si verifica-l .Daca nu este acordat ( toleranta de maxim 15% acordajul ) nu il mai folosi. |
||
| Back to top |
|
||
| menucu |
|
||
|
Guest
|
Salve! Dá-mi și mie, te rog frumos, un nume de un program pe care să-l caut pe Google. ...
|
||
| Back to top |
|
||
| Expresul |
|
||
|
Guest
|
Ap tuner foloseste-l asa ne inregistrat merge bine si nu modifica nici o setare.
|
||
| Back to top |
|
||
| menucu |
|
||
|
Guest
|
Merci! Deci intru pe aplicația asta și apăs pe Do-ul de la acordeon. ...Dacă "acul" rămâne pe mijloc, înseamnă că e bun!? Sau e altul modul de funcționare!? |
||
| Back to top |
|
||
| Expresul |
|
||
|
Guest
|
Da asa este bine sa ramina acul la mijloc (inseamna ca este acordat)
|
||
| Back to top |
|
||
| menucu |
|
||
|
Guest
|
Salve! Eu l-am verificat și cred că e acordat. ..cel puțin conform aplicației ap tuner...am folosit aplicația de pe telefon și în momentul în care apăsam pe o clapă acul se "plimba puțin", dar pe urmă se ducea la centru și "căpăta" și culoarea portocaliu....de multe ori trebuia să apăs mai tare ca acul să rămână la mijloc. ...Mersi ....
|
||
| Back to top |
|
||
| Expresul |
|
||
|
Guest
|
Satii acordeonul in cutie sau acoperit cu ceva ( sac plastic etc. ) sa nu traga umezeala. Ui-te aici un super acordeon |
||
| Back to top |
|
||
| menucu |
|
||
|
Guest
|
Da e super acordeonul mai ales pentru profesioniști. ..Pentru începători ca mine hohner-ul e bunicel. ..dar și parrot-ul sună încă bine: Valsul de la miezul nopții.: LINK: Click aici!
|
||
| Back to top |
|
||
| cantlaclapa |
|
||
![]() ![]() Registered Member #10487
Joined: 13 Oct 2011Posts: 793 |
am un meteor de 80 de basi in perfecta stare 5 +3 registre acordeonul este negru cu basii albi , are curele late de piele si valiza originala este cel din poza ![]() [ Edited Fri, 20 Jun 2014, 01:37PM ] |
||
| Back to top |
|
||
| gary30 |
|
||
![]() Registered Member #13512
Joined: 31 Oct 2013Posts: 16 |
Buna ziua .As dori sa cumpar un Acordeon Weltmeister Supita si as avea nevoie de niste sfaturi.Imi puteti oferi un pic de ajutor . Am inteles ca la Supita conteaza si seria de producere. +sa sa nu scape aer .Sa fie dezacordat. Ma puteti sfatui cu ce probe sa testez acordeonul ? Am auzit de metoda cu ventilatorul pus pe clape si daca o nota se dezacordeaza cu pana la 3/12 din semiton atunci acordeonul este bun. CUm pot afla daca muzicutele nu sunt rupte ? |
||
| Back to top |
|
||
| Go to page << >> | |
Powered by Clape.ro
Comentarii noi
[download] Tonuri Ponciu - Korg Kronos 2
Multe erori, si tonuri din 2007, nu are legatura cu Ponciu! Zi faina!
[download] SET Luis Mugurel KST, aprilie 2026 - Korg PA5
daca nu iti arata parola inseamna ca nu ai dreptul la download,imi pare rau
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA1000
Scuzați, am greșit numele celui care a pus setul de pa4x. Este @vattila89
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Am verificat aseara, in principiu este tot V2 cu cateva ritmuri in plus.Sper sa-l pot face pt PA1000 folosind vocile pe care le am.
[download] GYR v3 Audio Szett 2019 (ritmuri unguresti) - Korg PA4x
Salutare! Sincer nu prea ma pricep la clapele Korg, nu am lucrat deloc cu Korg, mai demult cu Roland, acum am ales Yamaha nu prea cant populara, doar un Pa700 am butonat putin, dar [more ...]







