Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Ce parere aveti de noile taxe auto?
Go to page   <<      
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
Greieras
Sun Dec 07 2008, 02:06PM
Guest
poate copiii copiilor noștri... ../../images/emotes/yahoo/yahoo_sad.gif

Back to top
Nelutu Muresan
Sun Dec 07 2008, 10:08PM

Registered Member #20
Joined: Fri May 23 2008, 01:27PM
Posts: 220
Mai fratilor eu nu am fost la vot de data asta.........nu am ce vota.....sau nu am avut ce vota......oricum mai bine nu o sa traim indiferent cine a iesit la guvernare ....poate cum zice Greieras:''poate copiii copiilor noștri... ''

Back to top
sarac.lipit
Sun Dec 07 2008, 11:28PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
experienţa îmi spune că mergem spre capitalismul extrem. Să rămân ontopic, taxele sunt impuse de guvernul oricărei ţări ioropene, cu durere în cot de ce va face - dă amenda sau nu ioropa -. Părăluţele tot noi le vom plăti - sau nu -. Interesul este vădit personal. Dacă se dorea într-adevăr ''verde'', aveam la pompă biodiesel şi treaba era rezolvată pentru absolut tot ce-i motor diesel clasic, iar marile oraşe ar mirosi a cartofi prăjiţi. Pentru noneuro s-ar putea limita accesul în anumite zone, taxele anuale mărite... etc... pentru a intimida introducerea lor în ţară.
Acum sincer, am circulat şi cu logan nou, dar nu-l dau pe bombonoiul meu de 12 ani, chiar dacă mi l-ar da la schimb, cu plinul făcut şi 1000 euro în torpedo ( aşa... de buzunar). Mă bucur că au ieşit în stradă protestatari! Doar aşa se mai poate schimba ceva în ţara asta, cred, singura posibilitate, indiferent cine vine la guvernare, iar după comediile urmărite în ultimul timp în media, aranjamentele se fac doar 'pe sprânceană'. Nu mai contează partide, platforme...etc... vor negocia până va ieşi praful din el guvern. Nu mă aştept la ABSOLUT NIMIC bun pentru populaţie. N-avem criză încă, da-i mai a focu' decât la americani! N-avem treabă cu dolarul, da' se umflă de zici că-i pită. Băncile nu-s crizate, da' dobânzile zburdă şi ele. Barilul e la jumătate da' la pompă scade câte 2 bani.... etc...etc.
Nici o taxă auto nu este pentru mediu. Este taxa pentru sărăcire.

[ Edited Sun Dec 07 2008, 11:34PM ]


Back to top
admin
Mon Dec 08 2008, 12:44AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Foarte de acord cu ce spune saracutz mai sus, cu un singur amendament: miroase a placinte, nu a cartofi prajiti ../../images/emotes/yahoo/yahoo_happy.gif ...

Back to top
admin
Wed Dec 17 2008, 08:58PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Noul Guvern nu schimba taxa auto ...

Planul de guvernare al guvernului PSD-PDL nu mentioneaza nici o schimbare in privinta taxei auto.

Partidele politice care au fost votate la carma tarii noastre au uitat sa mentioneze taxa auto in planul de guvernare pentru urmatorii patru ani. Coalitia “Parteneriatul pentru Romania” este formata din PD-L si Alianta Politica PSD+PC si detine majoritatea in Parlamentul Romaniei. Noua guvernare promitea schimbari serioase in domeniul financiar si economic, printre acestea fiind inclusa si taxa auto, care nu este insa mentionata in planul de guvernare.

Desi PSD a propus modificarea drastica sau inlaturarea taxei auto atunci cand se afla in opozitie, membrii acestui partid nu au mai facut mentiuni despre acest subiect in noul plan de guvernare conceput alaturi de PD-L. Numerosi alti parlamentari au promis inlaturarea taxei auto, dar totul s-a sters cu buretele dupa alegeri.

Situatia este cu atat mai incerta daca avem in vedere faptul ca noul guvern nici macar nu a mentionat taxa auto in planul de guvernare, alaturi de alte probleme atacate in campania electorala.
Programul de guvernare promite reducerea numarului de taxe si impozite, dar taxa auto nu este printre acestea. Daca ar fi sa judecam dupa impartirea ministerelor, PD-L primind ministerele Finantelor, Transporturilor, Economiei, Apararii, Dezvoltarii regionale, Comunitatiilor, Culturii, Tineretului si Turismului, ar fi de datoria celor de la Partidul Democrat-Liberal sa formuleze o propunere privind taxa auto. Acest lucru este improbabil deoarece planul de guvernare in forma provizorie poarta asemanari puternice cu programul de guvernare social-democrat.

Cele doua partide au atacat puternic taxa auto atunci cand se aflau in opozitie, cerand chiar desfiintarea ei si restituirea sumelor.
PSD a propus un proiect de lege pentru anularea ei, iar PD-L a initiat chiar o motiune simpla, care a fost si adoptata. Atacurile au vizat in special prima forma a taxei, cu niveluri foarte mari pentru masinile vechi.

Guvernul Tariceanu nu a anulat inca taxa, ci a modificat-o potrivit cerintelor UE, ridicand nivelurile pentru masinile noi si scazandu-le considerabil la cele vechi. Sistemul a fost pastrat pana acum cateva saptamani cand, brusc, Calin Popescu Tariceanu a anuntat triplarea taxei auto pentru masinile second-hand, lucru care a starnit proteste de amploare in toata tara. Acum, cele doua partide au puterea in mana si uita de taxa auto, in ciuda protestelor populatiei care se deruleaza in fata Palatului Victoria.



Back to top
admin
Fri Dec 19 2008, 07:33AM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Legalitatea taxei auto se judeca pe 20 ianuarie


Romanii ar putea scapa de taxa auto pe 20 ianuarie 2009, numai daca membrii Curtii de Apel anuleaza ordonanta de urgenta.

Episodul "taxa auto" continua si astazi. Pentru cei care intrezareau o rezolvare a problemei si o anulare cat mai rapida a taxei, pe baza constatarii facute de Consiliul Superior al Comisariatului de Societate Civila, vestile nu sunt tocmai bune.

Curtea de Apel Bucuresti a decis ca dezbaterile pentru anularea sau suspendarea ordonantei de urgenta referitoare la taxa auto sa se judece pe 20 ianuarie 2009. Instanta a respins astfel solicitarile Comisariatului pentru Societate Civila, care urmarea solutionarea mai rapida a problemei, pentru a nu crea prejudicii cetatenilor.

Comisariatul pentru Societate Civila sustine ca Guvernul a incalcat dispozitiile articolului 95 al Tratatului Comunitatii Economice Europene, articolele 16, 21 si 44 din Constitutie si dispozitiile legislatiei comunitare pentru ca taxele impuse prin ordonanta de urgenta "exced valoarea reziduala a autoturismelor second hand".





Back to top
sarac.lipit
Fri Dec 19 2008, 10:23AM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
să fim serioşi... când cineva a luat atitudine împotriva 'prejudiciului cetăţeanului'? Bugetu-i praf, noul guvern lihnit, minişrii's tineri cu nevoi mari şi urgente... poate 20 ian. 2012....

[ Edited Fri Dec 19 2008, 10:24AM ]


Back to top
cipi p
Fri Dec 19 2008, 11:24AM

Registered Member #4030
Joined: Fri Dec 12 2008, 09:23PM
Posts: 22
e o mare tampenie dar sper sa nu tzina mult ceva trbue sa se antample cu porcaria asta

Back to top
fanitractor
Fri Dec 19 2008, 06:10PM
Registered Member #233
Joined: Tue Jul 01 2008, 04:50PM
Posts: 408
sa va spun si eu o parere .

au venit in parcurile de sh camioane intregi de masini din anii 90 pentru care propoietarii TREBUIAU SA PLATEASCA afara casarea. aici se duc pe la toate garajele dintre blocuri si se poliseaza , vopsesc , schimb de ulei care ulterior se arunca la canalizare . multe alte probleme. pentru astea cred ca e OK decizia. Acum in romania norma euro de referinta este euro 4 . Cred ca masinile aduse de afara euro 4 ar trebui inmatriculate cu o taxa comparabila cu autovehiculele noi . cele sub 2000 fara, cele peste in functie de cilindree. aici e problema . ce avem cu masinile euro 4 ?

atentie . in general in romania reprezentantii marcilor auto au omologat cu ceva intarziere motoarele ca fiind euro 4, asta pentru ca la noi s-au introdus mai tarziu decat afara diferentele la inmatriculare . e posibil ca masini omologate afara euro 4 la noi, conform datei omologarii in romania , sa fie euro 3 .

ps .

stiu ca unii se declara atasati de masina lor chiar daca are 20 de ani si o declara mai buna decat una noua. una este sa conduci mai mult o masina si alta este sa o conduci cateva zile . poate nu apuci nici sa te obisnuiesti cu comenzile si raspunsurile masinii. ( nu vorbim de finisaje ??? )

[ Edited Fri Dec 19 2008, 06:15PM ]


Back to top
Go to page   <<       

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap