Forums

Clape.ro :: Forums :: Alte subiecte :: Legislatie, Economie si Politica
 
<< Previous thread | Next thread >>
Criza economica & criza financiara
Go to page   <<        >>  
Moderators: admin, Robert Craciun, pustiulica, angelitto
Author Post
tiberius
Wed Mar 18 2009, 10:20AM

Registered Member #591
Joined: Sun Aug 03 2008, 01:52PM
Posts: 203
eu cred ca cine a fost invatat sa traiasca la limita o sa treaca cu bine dar cine a fost invatat sa traiasca in belsug fara economii o sa o cam simta


Back to top
admin
Wed Mar 18 2009, 12:45PM


Registered Member #1
Joined: Wed May 21 2008, 07:43PM
Posts: 1805
Criza are efect asupra tuturor, indiferent ca suntem mai bogati sau mai saraci. Si asta pentru ca, noi romanii suntem prea mici pentru ceea ce se intampla in lume, si chiar nu avem absolut nici o putere de schimbare sau vreo metoda de aparare eficienta, putem doar sa ne conformam la ceea ce vor altii ...
Si am sa va dau cateva date, ca sa intelegeti exact care este "locul" nostru in lume:
- Profitul intern brut al Romaniei, este echivalent cu profitul unei firme medii din America !!!
- Din punct de vedere militar: Bugetul intregii noastre armate romane, este echivalent cu un avion invizibil americat (B-ul, bombardierul Stealth american)... Si americanii au o gramada din alea ...
- Populatia Romaniei este de aproximativ 22 de milioane de locuitori ... NewYork-ul din America, are vreo 20 de milioane de locuitori ... Si cate orase mai sunt in America ??? O gramada ! ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_hug.gif

... Mdeci, cum e zicala aia: "Ciocu' mic si joc de glezna". Marele nostru noroc este ca la ora actuala, cea mai raspandita forma de organizare sociala este democratia. Altfel, la ora asta am fi un neam de sclavi ...


[ Edited Wed Mar 18 2009, 12:46PM ]


Back to top
sarac.lipit
Wed Mar 18 2009, 01:47PM

Registered Member #45
Joined: Thu May 29 2008, 12:31AM
Posts: 2458
un avion? Clar, ne-au depăşit albanezii... ei au 2 (tancuri)

Back to top
anabaias
Wed Mar 18 2009, 05:30PM

Registered Member #1349
Joined: Sun Sep 07 2008, 02:47PM
Posts: 26
Din pacate criza se simte destul de bine, intr-adevar ne confruntam cu o criza economica destul de solida insa si mai grav e ca se va resimtii din ce in ce mai mult...
Multi angajati ce prestau servicii ptr companii mari si mai mici au fost dati afara desi aveau ani grei in spate de munca, e destul de grav sa vezi k peste noapte nimic nu mai este sigur, multe firme au fost nevoite ori sa renunte la multi dintre angajati ori sa reduca din bugetul fiecaruia ceea ce este destul de trist ptr noi.
Sper ca, cat de curand sa nu se mai resimta atat de mult si sa traim linistiti macar din punctul asta de vedere...
Doamne ajuta

Back to top
pepino
Wed Mar 18 2009, 07:15PM

Registered Member #3130
Joined: Wed Nov 12 2008, 02:59PM
Posts: 107
Deja am primit un semnal direct de la un viitor socru mare, pentru o nuntă pe 5 septembrie a.c.– bătută-n cuie de anul trecut: a renunţat la cei 200 Euro pe care i-am primit ca arvună, motivând că nu mai merge firma de mic întreprinzător şi asigură muzica cu DJ. Sper să avem parte de cât mai puţine asemenea cazuri. Fericire !

Back to top
adrianos
Wed Mar 18 2009, 08:20PM

Registered Member #7088
Joined: Sun Mar 08 2009, 07:49PM
Posts: 65
PROSTI DOMNILOR.noi suntem in criza de cind sa format poporul roman si de altfel ne vom descurca noi cumva ca doara ne pricepem la tras mita de coada???!!!!!

Back to top
marioara
Wed Mar 18 2009, 09:20PM
Registered Member #4189
Joined: Tue Dec 16 2008, 08:44PM
Posts: 44
asa este, Romania se afla in criza continua din '90 incoace, iar de vreo cativa ani tara supravietuieste datorita celor plecati la munca afara(din 22 mil cati eram daca mai suntem jumate),datorita lor se lauda astia ca am avut cresteri la economie, iar asta a presupus si presupune multe sacrificii din partea lor (sa ne gandim la cate familii s-au destramat si cati copii cresc fara parinti).Cei bogati nu prea simt criza, dar ce e mai tragic e faptul ca a strange cureaua e si pt cei care ne conduc nu numai pt cei saraci...ar trebuii sa ia exemplul rusilor care si-au injumatatit salariile in frunte cu presedintele...la noi si le-au marit .......asta e , traim in tara aberatiilor

Back to top
Tek
Wed Mar 18 2009, 11:28PM
Registered Member #6257
Joined: Tue Feb 17 2009, 07:39PM
Posts: 34
eu cred ca aceasta criza nu va afecta Romania caci " are si criza mandria ei", ce sa afecteze o tara fara ECONOMIE!!!. Spuneti-mi ce fabrici avem, ce agricultura ce turism ?
Agricultura e in aer,industria e la pamant, turismul poti sa-l faci pe orice drum din tara ,pentru ca noroiul din toate localitatile da clasa celui clasic de la Techirghiol.
Oamenii de afaceri sunt niste bisnitari care mana in man cu Politia si avand o imaginatie bogata "ciupesc "si aerul din tara.
Apropos, definitia Politiei: cea mai corupta institutie din tara, care incurajaza hotia , violenta si infractionalitatea de toate felurile, pentru a-si justifica existenta. Fara infractionalitate ei N-AR EXISTA>Dar sa fim optimisti : si in razboi au fost nunti si a fost nevoie de muzicanti.

Back to top
Greieras
Thu Mar 19 2009, 12:48AM
Guest
Aveti dreptate in tot ce ziceți, însă dacă ziceți că din 90 încoa am fost tot într-o criză, atunci, va continua criza, dar din ce în ce mai crunt. Chiar dacă nu se trăia bine, se trăia, omu mișca, spera. Urmează zile, luni, și ani grei pentru România. Toți zic că e grea criza pentru țările dezvoltate, că noi suntem obișnuiți cu ea.
Nu e așa. Țările dezvoltate își permit să aive criză, și nu au nevoie de împrumuturi la FMI să treacă peste ea. În schimb, noi, țările sărace, o să le finanțăm criza lor, prin dobânzile imense de la creditele disperate pe care o să le luăm.
În Brașov, cele mai mari firme, și-au închis porțile. Mii de Brașoveni au rămas pe drum. Au câteva luni de șomaj. Supraviețuiesc. Deocamdată.
Nici noi nu o ducem prea bine...7 nunți au picat din cauza lipsei banilor. Nu au apelat la DJ, au amânat nunta pt la anu. La anu, oricum, o sa fie jalea și mai mare.
Fiecare încă mai speră, mai face câte o glumă..chiar dacă cu crampe de teamă în stomac... dar încet încet...România se îneacă...

Back to top
Neuronu Intelectual
Thu Mar 19 2009, 10:59AM

Registered Member #5453
Joined: Wed Jan 28 2009, 01:56PM
Posts: 231
eu vreau sa intru in masonerie ../../images/emotes/yahoo/yahoo_big_grin.gif sincer nu stiu dar tind sa cred ca exista o specie care nu va fi afectata de criza . si anume cersetorii . am ajuns sa le invat pe de rost replicile . e ala cu textul de 11 frati care au ramas pe drumuri din cauza legii 112. si mai are ajutor de somaj din care traiesc celialti 10 frati si mama lor . culmea ca asta de vreo4 ani il stiu eu ca tot are somaj , la cersit . dar culmea si mai mare este ca au aparut si fratii lui cu pancarte . un articol decupat din ziar cu o fotografie . iddea este ca pe-astia nu-i ataca criza , muncesc in familie . si daca te uiti la ei sunt ditamai vlajganii de 20-23 ani. m-am luat o data de starostele lor ala mare . l-am trimis la munca . urlam in tramvaiul 41 ca e dobitoaca lumea care ii da de pomana . nesimtitu dracu asa de jos ai ajuns ? esti olog mha ? esti ciung . dute dracu si munceste nu mai freca menta prin r.a.t.b . oau ce i-am facut . ma tine minte de atunci . ma vazut o data in metrou si a plecat mai la distanta . dar tot si-a continuat textul

[ Edited Thu Mar 19 2009, 11:07AM ]


Back to top
Go to page   <<        >>   

Jump:     Back to top

Syndicate this thread: rss 0.92 Syndicate this thread: rss 2.0 Syndicate this thread: RDF
Powered by Clape.ro

! În atenţia noilor înregistraţi pe site!


Comentarii noi


[download] enigma.ppf Posted by unaidiu on 17 May : 00:12
... in format SF2


[download] Set Korg PA2X 2023 - Alexandru Soare Posted by apbgd on 11 May : 18:05
Foarte bun setul, se simte ca e cel original, multumim de up1715439966 ]


[download] Set Pa1000 2023 ABX Posted by bliviu27 on 07 May : 16:11
Descrierea nu este corecta. Nu contine preseturi TC Helicon. Folderul Voicepreset este gol.


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by acery71 on 05 May : 22:45
Are tonuri ok , pentru cine vrea sa lucreze ,ca nu este tot setul asa cum spera fiecare , asta este , se cumpara pa4x/pa5x , nu mai sunt probleme de memorie si s-a rezolvat tot. Or [more ...]


[download] SET KORG PA600 S.R. Posted by mark on 02 May : 21:26
Salut , da este vechi pentru ca nimeni nu face pentru pa600.Toti le repeta cu balarii.Am cumparat multe seturi,asta mi-sa parut cit de cit bunicel desi are multe defecte.





Facebook page





Îţi place siteul ? Susţine acest site: adăugă codul de mai jos pe siteul tău.
Clape.ro



Siteul Muzicantilor


Mobile Theme Setări confidenţialitate

Zuma Deluxe Sitemap